BILLARD Burgerstand van Nieuport GEBOORTEN. Land- en Tuinbouw Onze haven Nieuws uit Nieuport Binnen- en Buitenland. Vlaamsche Hoogeschool 1 Wordt voortgezet 28 Schoone en goede billard te verkoopen met toebehoorten, alsook twee spelen ivoren billard bollen, zoo goed als nieuw. Zich te wenden Hotel Duynnenhuys Oostendestraat, Nieuport. 28 Dec. Tratiaart Honoré Plater zoon van Camiel en Valentina Coolsaet. Sedert 1 Januari 1910 132 geboorten. STERFGEVALLEN. 24 Dec. Lams Rosalia, oud 75 j. 5 m. en 4 dagen dochter van Pieter Jozef en Theresia Sofia Devallejo en echtgenoote van Antoon Augustyn Willaert. Sedert i Januari 1910 67 sterfgevallen. HUWELJIKEN 27 Dec. Degryse Arthur August, oud 22 j. han delsbediende en Laureins Augusta Bertha oud 21 j. zonder beroep, beiden te Nieu port. Jansseut.e René, oud 39 j., koopman en Jacquart Loetilia Louisa Maria, oud 32 j zonder beroep beiden ie Nieursrt. Sedert 1 Januari 1910 33 huwelijken. Opgevrozen grond. De weerkundigen voorspelden een strengen winterVoor het vernietigen van kerfdieren en insektej, kan die voorspelling gelukkig heeten; immers zachte winters behouden die ongeluks- gasten io ’t leven en bevocrdeeligen hunne ver menigvuldiging. Nimmer werd er meer geklaagd dan gedurende den afgeloopen zomer, over de groote verwoestingen door de slekken aangericht en,... waarbij kwam dit? Ter oorzake van den zachten winter, die den slekken bewaarde Strenge winters hebben dus hunne licht- maar ook hunne schaduwzijde. Heeft de hevige vorst vrij spel, is de grond niet mat sneeuw bedekt, die de wintergranen zoo wenderwel tegen koude beschut, zoo hebben de jonge plantjes een hevlgen strijd te voeren. Dan gebeurt het maar al te dikwijls dat de grond, bij Sedert jaran en jaren hebben wij ge zegd en herhaald dat niets ernstigs gedaan wordt om onze haven bshoorlyk in te rich ten; om diegenen die het goed maenen om hier handel en nijverheid uit te breiden in hun loffelijk pogen aan te moedigen en te ondersteunen. Meer dan eens hebben wij er op gewezen dat zij veeleer gedwars boomd worden en dat diegenen, die ons lamlendidg stadsbestuur hekelen, omdat het van ’t klerikale gouvernement niets kan bekomsn, ten volle gelijk hebben. Ho« wil men dat de haven van Nieuport als handelshaven gekend weze, wanneer zij nietingöricht wordt door het Staatsbestuur als Oostende, Brugge en andere havens? Zoo vernemen wij dat de Naamlooze Ven nootschap Handel en Scheepvaart de vol gende stoombooten hééft bevracht om gas cokes te laden ter besteming van Christia-. nia,Stockholmen Copenhagen: des/sCapr? metende ongeveer 800 ton, de s/s Sandhill 1500 ton en de s/s Harrildsborg 1900 ton. Geen enkele dezer schepen kanin Nieuport zijne lading nemen en de bevrachters zijn tot hun spijt verplicht da readers te ver zoeken hunne vaartuigen naar Oostende, 2'*ugge en Gent te sturen tot groot verlies van den handel en de neringdoeners onzer stad. Wanneer zal het Staatsbestuur er eindelijk toe besluiten de vlotkóm tot vóór de huidige loskaai te brengen en de haven geul te verdiepen opdat schepen van 1000 @n 2000 ton met alle watergetijden veilig de haven zouden kunnen binnenvaren en verlaten? De aflossing der binnenwaters zou er ook oneindig veel bij winnen en dit zou van het grootste belang zijn voor v.fle landbouwers waarvan de velden in de laatste tijden 2 a 3 maal per jaar weken en weken onder water komen. Is er da^geen enkel millioen meer over in de Staatskas om de bewoners van Nieuport en Veurne- ambacht voldoening te geven? Wij zouden het haast moeten gelooven. Naar waarde geschat. Het week blad <t De toekomst van Limburg in antwoord op een artikel verschenen over eenigen tijd in het Nieuwsblad van Nieuport, en waarin de kolonel Deschepper zoo heftig werd aangevallen heeft eens dit welriekend Nieuportsch vodden- papierken kranig op zijne plaats gezet, en naar waarde doen schatten. In eene raaks prachtige artikelen getiteld getiteld Soldatenkringen d verschenen in het Weekblad, en waarvan we heden het slot geven heeft de schrijver ervan, onpartijdig, de waarheid bekend gemaakt, en het publiek de ware toe dracht der zaken voor oogen gelegd. Een» te meer schande dus aan de lasteraars t van Nieuwsblad! Dat zal dia schrijvelaars snot neuzen, door heethoofdige fanatieken opgemaakt leeren lasteren en liegen zender te weten wat ze schrijven. Die kastijding hebben ze meer dan verdiend en met het limburgsch orgaan zeggen we; dat boezemt de menschen af keer voor den verpestenden stank in, en leert hun tot welken graad van gemeenheid de godvruchtige papier- kens kunnen dalen. het invallen van den dooi, hevig openscheurt en zich verheft, waarbij de worteltjes der planten scheuren en de oorzaak zijn van het verkwijnen der graanplanten, ten minste wanneer eene krachtige voedstof op dit oogenblik ontbreekt. Is dit alzoo dan raden wij den landbouwer aan 100 kgr. zwavelzuren ammoniak voor elke Ha. wintergranen in gereedheid te houden, otn die, Februari, bij open weder uit te strooien, gevolgd van een duchtig vastrollen van den grond. Door dit middel wordt er vaak menig graanoogst ge red- Agricola. G-az Op aanvraag van vele lezers, wijzen we aan het bestuur der gasfabriek alhier, op den vuilen toestand verwekt door het vermaken der opengebroken kasseien met coke-asschen. Vele huismoeder» klagen daarover, »n ten rechte, en we vragen vriendelijk aan genoemd bestuur daarin in het vervolg te willen verhelpen. Rhetorica. De groote tooloop van volk, het groot getal geweigerde kaarten de uitbundige bijval, die onze twee vertooningen van Zondag (Kerstdag) laatst hebben beleefd, bewezen dat het volk zich meer en meer wil ontwikkelen, en dat het niettegenstaande al da pogingen van de vijanden van licht en ontwikkeling niet wil ver slaafd blijven, doch vrij wezen in zijn doen en laten, en dat strekt het tot eera. Trots alle ingespannen middelen afflchan aftrekken erbij begrepen wordt onze Rhetorika verre en dicht gewaardeerd, werden de vertoo- ningen met ongeduld afgewacht, en de menschen van dorp als van stee achten het een waar feest, de knappe Nieuporsche rederijkers te komen oejmchen. Eere aan die moedige mannen! Die ongehoorde bijval doet onze tegenstrevers knar- setanden, zij die niets verzuimen om Rhetorika te verdelgen, en die met woede bestatigen dat hunne zaal meer en meer wordt verlaten, niette genstaande al hunne domme bofferijen en hnn onnoozel geschrijf, en dat doet ons een waar genoegen. Rhetorika boven! --- als alia scheppingen van het menschelijk ver nuft, het aan zekere wetten heeft gehoorzaamd, maar dat zijn stilstand te midden der algemeens ontwikkeling hst veroordeelt. Botsing. In den nacht van zaterdag tot zondag heeft aan de monding der Schelde eene botsing plaats gehad tussschen de stoombooten Finland en Baltique. De Baltique is gezonken. Zes personen zijn verdronken; de overigen der bemanning zijn gered. Het ongeluk is voorgevallen aan de monding der Schelde bij Breskens, op de reede van Vlissingen. Da stoomboot Finland, der Red Star Line, vaiende van New-Yock naar Antwerpen heeft de stoomboot Baltique een der oudste Bel gische schepen aangevaren. De Baltique geladen met zand, in bestemming voor Scatham Harbour, had zaterdag avond, om 9 ure, de haven van Antweipen verlaten. Het schip werd in 1885 te West-Harllepool gebouwd en hoorde toe aan eene maatschappij waarvan MM. Giani en Muller bestuurders te Antwerpen waren. Het heeft eene lengte van 186.4 voet, 28.2 voet breedte en een diepgang van 14.7 voet. De Baltique had het anker geworpen en werd bij het keeren door de Finland aangevaren en zonk onmiddelijk. Een deel der bemanning werd aan boord van de Finland opgenomen en een ander deel werd gered door den Belgischen loodsboot. Ongelukkiglijk toen de kapitein het appel maakte, ontbraken er zes koppen en alles Iaat voorzien dat zij de dood in de golven gevonden hebben. Het zijn AnL Schroeder, holtelmeester; Van Gombruggen en Mertens, matrozen; Cys, Berg mann en Wozniaczyk, stokers. Zondag, rond 5 ure, zijn de geredden alhier aangekomen. In de statie bevonden zich de familieleden, waaronder ook de vrouw van den ongelukkigen stoker Cys, die het ongeluk nog niet wist, dat haar zoo onmeedoogend kwam te treffen. Zij was vergezeld van hare drie kinderen. Met veel zorgen werd de vrouw op de boogie gebracht van haren droeven en beklaaglijken toestand. Zij en hare kinderen weenden om een steenen hart te vermurwen. Haar man was 45 jaar oud. Het was de tweede reis welke hij met de Baltique medemaakte Hij was ditmaal tegen zijne goesting medege- gaan. De vrouw heeft nog eenen zoon die zijne eerste reis als matroos op de Vaderland doet. Dit ongelukkig gezin woont io de Diepestraat. De Finland heeft zijne passagiers ontscheept en is naar Southampton vertrokken om onder zocht te worden. Uit den trein gevallen. Zondag avond kwam de trein n' 3176 uit Antwerpen naar Gent en die te Lokeren om 6,15 u. moet aanko men, in vollesnelheid tusschen de statiën Belcele en Sinaai gereden. In een afgezonderd kompartiment van 3' klas zalen eene dame van Lokeren met haar kind, en M. August De Taeye, van Gent, met het vijfjarige zoontje van zijn schoonbroeder. De Taeye, vertelde aan de vrouw dat zijn schoonbroeder, Alfons Verstraete, Vlaamsche kaai, 21, Antwerpen, weduwnaar gebleven was met 9 kinderen, en hij, De Taeye, 64 jaar oud, wonende Kleine Schoolstraat, 7 te Gent, het vijfjarige zoontje Victor bij zich had genomen. In volle vaart van den trein ging plotseling de porlel langs het tusschenspoor, waartegen de knaap met zijnen rug leunde, open, en nij viel beneden. De oom, De Taeye, zonder zich te bedenken, liet paraplu, hoed en het klakje »an den knaap in brand, en sprong den knaap achterna. Op datzelfde oogenblik vloog de trein Gent Antwerpen, die om 5,45 ure Lokeren verlaat, voorbij de plaats van liet vreeselijk ongeluk. Een barreelwachter, omstreeks die plaats hoor de, toen de beide treinen voorbij waren gesnord, eene kinderstem roepen en schreeuwen; hij liep er heen met zijnen lantaarn en vond den kleinen Victor, met eenige onbeduidende kneuzingen, waaronder een gezwel aan den linkerslaap langs de spooi baan liggen. Dan hoorde hij een eind verder Vilorke, Vjtorke! roepen, hij ging er henen met den knaap en vond De Taeye, die reeds op weg was om zij kozijntje te zoeken. De Taeye was op zijn hoofd uit den trein gestuikt en verloor veel bloed uit verschillende hoofdwonden, hij kloeg ook van pijn aan den rechten schouder, en meent van eene voettrede van den voorbijrijdenden trein eenen stamp in de heup gekregen te hebben wat hem veel pijn veroorzaakte. Het Weekblad van Nieuport en kanton was zoo goed een vorig artikel over de vervlaamsching der Geatsche hoogeschool in zijne kolommen op te namen. Ik betuige hiervoor mijn innige dank. Zooals ik het u beloofd s deel ik aan dan lezer van het Weekblad nu de argumenten mede voor de vervlaamsching dier hooheschool. 1° Het onderwijs kan enkel dan volmaakt nut tig zijn, wanneer het wordt gegeven in de moe dertaal van den leerling. Het aanleeren der vreemde talen (spraakleer) geichieds in het begin in de moedertaal, later in de taal zelve die wordt aangeleerd. Voor het aan- leersn dar natuur- en handelswetenschappen en ook der wiskunde, bestaat er voor ons een dub bele moeilijkheid a) het aanleeren van de taal waarin za thans zijn onderwezen b) het aanleeren der wetenschap zelve. Door het gebruik der moe dertaal zou de eerste moeilijkheid wegvallen en da degelijkheid van het 'wetenschappelijk onder wijs oneindig veel winnen. 2 Thans in Vlaamsch Belgis is de voertaal de moedertaal in hel lager onderwijs, grootendeels fransch in het middelbaar onderwijs en heel en al fransch in het hooger onderwijs. Dit is een wantoestand. Want, dg invloed van de hoogeschool ep alle graden van het onderwijs is onloochenbaar. Zij is ten eerste een brandpunt van beschaving. Het verband van het hoogeschoolonderwijs, al gemeen en technisch, met het middelbaar, het nijverheids en beroepsonderwijs en het lager onderwijs kan enkel bestaan wanneer de voer taal van gansch het onderricht, van aan de uni- vers.teit tot de ambachtschool dezelfde is. De fransche schrijver Fouillé zegde zelf: C’sst de l’enseignement supérieur que le reste découle Ten tweede, het is van de hoogeschool dat de hoogeschoeluilbreidiögen komen, dit zijn volks voordrachten over letterkundigen of technische onderwerpen. Het is Engeland met zijn Uni versity Extension dat het voorbeeld gaf. Dene marken, Nederland. Noorwegen enz... volgden. De Extension Universitaire de l’Université de Bruxelles gelukte er in, in 1907, in het Walen land en in hel fransch gedeelte van Brussel. 104 leergangen te geven. De Vlaamsche hoogeschooluitbreiding bleef voortsukkelen niettegenstaande den goeden wil van eenige vlaamschgezinde professoren en zij miste haar doel omdat diegene die geroepen warer. om dé voordrachten te houden, aan de hoogeschool hun onderricht hebban ontvangen in een taal dia deze van bet volk niet is. 3° Zoo komt het ook dat hier in Vlaamsch Belgis gean vacantialeergangen of naschoolse inrichtingen tot stand kwamen, zoo komt het ook dat her in Vlaanderen het beroepsonderwijs on beduidend bleef. 4° £ene hervorming die zich zienbaar opdringt aan heel Belgie, is hel verplicht onderwijs. Hoe kan cït onderwijs (lager en middelbaar) vruchten afweipen wanneer de voertaal er de moedertaal niet is? Vanwaar zullen dan de leeraars komen? Heel natuurlijk van de Normaalscholen die ©n- rechtitreeksch van de hoogeschool afhankelijk zijn ei ook van de hoogeschool zelve (dit voor de Atheiea on zekere vrije middelbare onderwijs gestichten) Die leeraars moeten vlaamsche zijn, een vaamsche hoogeschool ware daarom enkel reedsonmisbaar. 5° De nijverheids en beroepscholen der pro vincie Henegouwen zijn thans onder de beste der geheee wereld gerekend. Zij zijn in ’t Walenland gelegtn en niets is natuurlijker dan dat der voer taal er franjch is. De Vlaming blijft er buiten. Hier in Vlaanderen, in onze fabrieksteden, wordthet fijne werk door vreemden gedaan, de vlaamsche arbeiders worden zelfs uit de staatsar- senalei verdreven omdat de ingenieur» geen vlaamsch kunnen. Beiden zijn op den volgenden trein gestapt en zijn te Gent aangekomen om 8,12 ure, waar Dr Vercauteren hen heeft verzorgd. Ongeluk. Zaterdag avond is te Loke ren een verschrikkelijk ongeluk gebeurd. In de Kazerne wonen de echtgenooten Romaan Goen-Rousseau. De man is brouwers knecht bij M. G. Rubbens. De vrouw had rond 8 1/2 ure haar huis verlaten om in de gebuurte eene boodschap te gaan doen. Zij beging de onvoorzichtigheid haar driejarig zoontje alleen te laten. Toen zij eenige minuten later tetug kwam vertoonde zich een verschrikkelijk schouwspel aan hare oogen in den hoek der keuken stond baar kind in brand. Vrouw Goen vluchtte me* haar zoontje de straat op, waar de schrijnwerker Geerinck die daar voorbijkwam, de vlammen bij middel van zijnen frak uitdoofde. Eilaas, het kind was reeds afgrijselijk ver brand! Gansch zijn hoofd vormde slechts eene brandwonde; zijne oorkens waren letterlijk afgebrand en onder aan den buik droeg het ook verschrikkelijke wonden. Men droeg het slacht- oiler naar het hospitaal w’aar het de eers’e zorgen ontving, doch vruchteloos; Zondag mor gen is het kind in den afgrijselijkste pijnen over leden. Men weet niet hoe het ongeluk gebeurd is. Bloedig gevecht. Maandag morgen rond 2 ure, had op de Centenasplaats te Brussel, een bloedig gevecht tusschen een zestal Duit- schers en een half dozijn Brusselaars. Spoedig kwamen de messen te voorschijn en weldra lagen twee mannen die talrijke messteken in den rug bekomen hadden, badend In hun bloed ten gronde. Toen de policie tusschenkwam namen de vechters langs alle kaote.i de vlucht. De slachtoffers werden naar bet Sint-Pieters- gasthuis gebracht waar men vaststelde dat hun toestand zeer geva rlijk was. De twee kerels die gestoken hadden werden door ooggetuigen achtervolgd bijgestaan door twee agenten. In de Groote Eilandstraat verdwe nen de twee schelmen in een huis waarvan de deur openstond. De agenten doorzochten het huis van onder tot bóven doch van de moordenaars was geen spoor te ontdekken. De agenten keerden terug naar het zolder en keken door het dakvenster en zagen de kerels in de kornis verdokken. De moedige agenten schrikten niet af en klommen ook op bet dak waar zij met den revolver in de hand de kerels dwongen zich over te geven. Beiden werden naar het policiebureeel der tweede wijk gebracht waar hunne persoonlijk heid werd vastgesteld, het zijn twee Duitschers Adolf Lack en Henri Steynmayer, deze laatste had nog het bebloede mes in zijnen zak. Na eene langdurige ondervraging werden zij in het gevang opgesloten. Drama. De echtgenoote van den ge- naamden Ducart-Moury, mijnwerker, had on langs het echtelijk dak verlaten om aan mishan delingen van baren man te ontsnappen en was naar Harmignies vertrokken waar zij zich als dienst meid verhuurd had. Haar echtgenoot, die hare schuilplaats ont dekt had, kwam haar spreken en vroeg aan zijne vrouw, of zij niet eens bij haar 3 jarig kind kon komen, dat op sterven lag. De vrouw geen kwaad vermoedende, vertrok aanstonds en stapte rond 10 ure des avond, te Warquegnies, in gezelschap van haren man, aan de statie af. Gekomen op eene eenzame plaats nam de kerel plotseling zijne vrouw vast sloeg haar ten gronde stak haar eene prop in den mond en ontnam haar eene som van 25 frank. Verscheidene uren later kwam het slachtoffer tot bezinning en kon zich lot aan een naburig huis slepen, waar men haar verzorgde. Haar toestand is zeer erg. De gendarmerie van Bergen zoekt den laffen kerel op, doch men denkt dat hij naar Frankrijk gevlucht is.

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1910 | | pagina 3