i Rhetorica Oké. Ohé! Zuster Ursula BELANGRIJK BERICHT Pieter Dament-Sansercoer Aannemer van openbare werken. CREDIT GENERAL LlEGEOIS Wlledice 1 feeds Groote Kleerverwerij GEEFT Suikei* Binnen- en Buitenland. 1? Knorrepot’s praatje Land- en Tuinbouw Nieuws uit Nieuport Andermans geestigheid Hoogwater te Nieuport ’s morg. ROM AN5 i Te koop uit ter hand VOOR <Aiie onkosten inbegrepen) 13 Die maatregel had eebter tevens een uitwerk- (Wordt voortgezet/. MENGELWERK ’t Stinkertje, wanneer zult gij nu eens antwoorden op onze vraag hoeveel er aan, in en rond de kerk al werd verteerd? Durft gij dat nu niet eerlijk zeggen? Wat vreest gij dan? Woensdag en Donderdag gaf de konink lijke Rhetorica hare tweede en derde ver- tooning van dit tooneeljaar. Spijtig genoeg hebben een groot getal tooneelminnaars, nogmaals geene plaats kunnen vinden hoe inschikkelijk ook het publiek is geweest om zooveel mogelijk plaats in te ruimen voor de menigte, die ook gaarne hadden genoten van wat Rhe torica gewoon is, aan hare vereerders té genieten te geven. Onder deze minnaars van de kun&ty waren er verscheidene die zich eene wan deling van een paar uren hadden getroost, een bewijs van de faam die onze knappe Rederijkers aan hare maatschappij hebben weten te geven Morgen zondag nog eene vertooning van dezelfde stukken Deserteur en 99 beesten en een boer. Toekomende week zullen wij de drie kunstvolle avondstonden nader bespreken. Men moet niets verwachten van de erkentelijkheid der volkeren, noch van de erkentelijkheid der menschen. Men moet doen hetgeen men doet, voor had. ’t Is wel mogelijk. Het arme kind zeeg van schrik ineen. Breng ze in de ziekenkamer, bevool zuster Clotilde. Dan vergezel ik ze, zoo waar ik leef! riep de schoonbroeder. God zal u straffen! En de zusters sloegen eenparig hunnen blik ten hemel, als om ’s Heeren bliksem over het hoofd van den vermetele te roepen. Waartoe een vrijmetselaar toch in staat is! zong de jonge zuster Loetitia op kwijnenden toon. Zuster, ik ben lid van de Sint-Jozefsgilde, van Sinte Larbara en andere, en geenszins vrij metselaar ik ben kristen mensch. Wat huichelarij! klonk het in koor. Maar eenen stervende dien iaatsten troost ontzeggen van zijn aangebeden kind te omhelzen, dat kan ik niet, al moest ik mijne ziel verliezen. Heer vergeef het hem; hij weet niet wat hij doet. De stoet was reeds gevormd. Gustaaf ging zich aan het voeteinde van Fientje’s bedstede plaatsen in weerwil van al den tegenstand der Moeder- Overste. Plotselings kreeg zuster Clotilde eenen prachtigen inval de klok der kapel in snelle be weging brengen alsof er brand ware uitgebor sten in ’t klooster,was het werk va eenen oogen- blik de mannen uit de buurt zouden komen toegeloopen, en t gevaar moest wel wijken. stukken suiker, na korten tijd zal het op gewekt zyn. Suiker is dus wel eene gewichtige waar die veel bijdraagt tot de gezondheid. Ze zou, in ieder huis, vooral in de arme ge zinnen, overvloedig moeten voorkomen Maar suiker kost duur. Waarom? Omdat de katholieke regeering een acc^nsrecht eischt van 25 fr. per 100 kilos. Dat is een onrechtstreeksche belasting die telt. Maar, zult gij zeggen, het gouverne- Het verzorgen der Dennebossctien. Er bestaat menig stuk land, waarop nooit een winstgevender! oogst te verkrijgen is, alhoewel hetgeen daartoe gedaan wordt; koppigheid dient hier tot niets, want men stelt zich bloot meer uit te geven voor ploegen, zaad, enz. dan de plant opbiengf. Daar uit bedoelen wij nochtans niet dat zulke gronden onbewerkt moeten blijven; geenszins, want, onder de eene of andere manier kunnen zijn loonend zijn De uiterst slechte bodems worden in denne- bosschen omgezet dewelke, in de slechte voor waarden, eene jaarlijksche winst kuonen geven Groote keus en beste hoedanigheid van Rookersartikelen Engelschen en Wervikschen Tabac Cigaren en Cigaretten der beste marken. Groot assor timent van Pijpen en Portecigaren in éeume of racine met steert in amber Beste snuif in blauwe en gele pakken, enz. enz. Huis van Vertrouwen. 3 4 door WA.L.TB1R. Aanbesteding vuilnisdieiiSt. Dinsdag voormiddag heeft op het stadhuis al hier de aanbesteding der sledelijke vuilnisdienst plaats gehad. Deze was verdeeld in twee loten, elk een dezer een zeker gedeelte der stad behel zende. Hebben aangeboden Vanduynslaegher Auguste, 1’ lot 1600 franks, 2e lot 1750 fr. Henri Duflou, 1* lot 1440 fr,, 2' lot geene aan bieding. van er nog aan de muren hangen. Wie beweert dat de omstandigheden niet veranderd zijn is ziende blind en hoorende doof, zoo schrijft ons Stinkertje. Zeg eens, Stinkertje, ja of neen, is er nu meer gevaar voor een oorlog tusschen Frankrijken Duitschland, dan over eeni- gen tijd? Neen, niet waar? Wel integendeel hé? Ohé! ohe! Diseonteeren en inkasseeren. Inning van kwitanciën, effekten, koepons, titels, enz. Uoopende rekeningen. Gredietopeningen, Leeningen op titels en andere waarborgen. Deposietrekeningen, gelden terugeischbaar met of zonder bericht. Kredietbrieven opaile landen. Uitwisseling van vreemde gelden en papieren. Beursorders. Inschrijving op alle leeningen. Bewaring van titels en waarden Nazicht der trekkingen op aanvraag der klienten. De Cbédit Général Liéqeois geeft obligatiën uit van 1000 fr. en meer, uitkeerbaar na vijf jaar intrestende aan 4 ’s jaars. s avonds 4,10 4,58 5,48 7,24 8,52 9,55 10,36 30 31 Ik heb de eer te laten weten aan de Heeren eigenaars der huizen van Nieuport, als dat ik mij belast met het plaatsen van de afleiding bui - zen in grés, binnen de huizen voor bet aflos sen der keuken en andere waters. Het plaatsen der buizen zal door mij persoonlijk gedaan en nagezien worden, met zoo weinig schade moge lijk aan vloeren en plancher te veroorzaken. Men kan ook ten alle tijde grésbulzen bekomen uit zijn magazijn aan genadige prijzen. P. S. Men gelieve goed in acht te nemen dat ik geene leidingen leg vooraleer de groote riolen in iedere straat zijn gemaakt voor verders alle moeilijkheden te vermijden. Ik heb de eer uwe geëerde baarheid te aanvaarden. heeft onmiddelltjk een onderzoek ingesteld. Er blijkt uit dit onderzoek dat de bandieten in het kasteel zijn gekomen langs een achter deur uitgevend op de spoorbaan. Ongetwijfeld kwamen zij per automobiel. Men ziet het spoor van wielen. De opzoekingen worden voortgezet. Het parket werd verwittigd en stapte ter plaats af. Dr Wyns, van Loth, geroepen om Appel te verzorgen, heeft den kogel kunnen uithalen. De wonde is niet verontrustend. Behalve van de twee hoeden, kan Appel slechts een duistere beschrijving van zijne aanranders geven. Philip Appel, fabriekwerker, hield alle 14 dagen wacht, gedurende den nacht, in de fa briek Maandag moest hij zijn werk hernemen; de kwaaddoeners moesten deze bijzonderheid ken nen. Zondag morgen had M. Vander Eist Appel verwittigd, dat hij niet meer wilde, ter oorzake van de talrijke diefstallen welke gepleegd werden in den omtrek, dat deze des nachts nog zou gaan werken. orders met dank- sel, waar de vrouw* niet op rekende verschrikt sprong zuster Ursula op, liep als radeloos de kamer uit gevolgd door haren schoonbroeder zij veronderstelde dat wezenlijk de vlammen het gesticht bedreigden en beiden snelden door het opengebleven achterpoortje. Moeder Clotilde,te laat onderricht, knarsetand de. Doch, vreezende voor verder schandaal, deed zij onmiddellijk het luiden ophouden, stelde de toegesnelde elpers gerust, en wendde alle mid delen aan om alles in zijnen ouden ploci te brengen. Wat de portieres betreft, deze stond een leelijk onweder te wachten! Fientje, van haren kant, was weg en bleef weg de onzalige Masselijn was in zijn plan gelukt, immers aan terugkeeren was niet meer te den ken. Als dieven slopen zij verder, zonder opzien, en vielen in huis, juist toen vader Goetinc opge staan was Hij wreef zich de oogen alsof hij droomde, wierp zich aan den hals van het ver baasde meisje zoo van pas door den listigen Gustaaf bedrogen en herkreeg plotseling de kleur en de opgeruimdheid zijner jonge jaren. Stance verstond niets aan de zaak; toen echter Masselijn heel de geschiedenis uiteendeed, voel de zij den grond onder hare voeten openscheu ren, en een doffe kreet steeg uit hare beklemde borst Wij zijn verdoemd. de politie zal.... De politie? die is verwittigd, eerwaarde Moe der. ’t Was niet waar; maar stout gesproken is half gewonnen. Zuster Clotilde’s gezicht kreeg beur telings al de kleuren van den regenboog, en zij hernam op bevenden toon Wat wilt ge, mijnheer! de regels van onze orde verbieden ons wat ge vraagt. Zuster Ursula weet dit genoeg. En op het zwakhartige meisje eenen doordrin genden blik werpende Niet waar, zuster Ursula? De Recolletten gingen uiteen, om het ontstelde nonneken vooruit te brengen. Wat moest zij antwoorden? Ten anderen, Gustaaf liet haar den tijd niet, en sprak op hef- tigen toon Jozefine, uw vader is op sterven, en roept op u als een bezetene. Zult gij zijn leven helpen verkorten, en weigeren van mij te vergezellen? Ik... ik mag niet, stotterde zij, terwijl haar gelaat bleeker werd dan et linnen doek welke haren schedel omvatte Neen, dochter van Sinte Coleta, ondersteun de de overste met klem; de regel is daar, ge moogt niet. En indien hij u om uwe wederspanigheid vervloekt! deklameerde Masselijn, zonder acht te geven op de onderbreking der oude non. ment heeft geld nooflig om werken uit te voeren. Toegestemd! Nochtans, iodien het Beter ware het nog dat het bestuur het grootste deel der onrechtstreeksche belas tingen afschafte en een belastingstelsel in voerde, dat de kasteelheeren en groote eigenaars zou verplichten taksen te beta len in evenredigheid met hun vermogen. Maar de kasteelheeren en de groote Nieuwjaar kaartjes. Jaarlijks wor den, hoeft hel herinnerd, miliioenen zulke kaar tjes verzonden, wat aan het postwezen verbazend veel werk geeft. Wie wenscht dat zijn kaartjes zoo snel mogelijk ter bestemming aankomen, steke ze niet in de bussen maar geve ze in de postkantoren af aan de winketten, en wel in twee pakken, kruiselings met bindtouw ombonden het eene bestaande uit de kaartjes voor de stad of bet postkanton, het andere uit die voor e'ders. Hoogst wenschelijk is het, dé postzegels in den rechter bovenhoek van het adres te plakken. Het publiek gelieve ook, zoo mogelijk rond nieuwjaar de verzending van prospectussen, prijslijsten, omzendbrieven enz. te staken 29 December van 20 fr. en meer per Ha. Be winst klimt van jaar tot jaar en kost geene moeite, noch kommernissen. Zelfs ware de in komst van zulke oppervlakten tamelijk grooter, gebruikte men in dën herfst en wanneer de planten nog jong zijn 1000 kg. slakkenmeel en 600 kg. kaïniet; die bemesting wordt in de lunte voltooid bij middel van 200 kg, ammoniaksulfaat. Ten einde de jonge denneboomen struisch te laten opgroeien, moet het voor koeien, schapen, geiten en zwijnen verboden doorgang zijn. Men zal de boompjes ook bevrijden tegen zekere knaagdieren, namelijk de wilde konijnen, die de jonge scheuten gulzig opeten. Een goede middel om de dennebosschen van knaagdieren te bevrijden, bestaat hierin 25 centim. boven den grond spant men eene koord rondom de beplanting en men bestrijkt dia koord met teer, die men minstens ieder jaar vernieuwt, deze zal den vijand verjagen. In iedere nieuwe planting sterven er jonge planten; men zal ze het tweede of het derde jaar vervangen door planten van 2 of 3 jaar oud uit de kweekerijen gewonnen. Gustaaf Gillekens, landbouw-ing»nieur Ter gelegenheid der algemeene verga dering, deed de voorzitter eene aanspraak tot de leden. De jenever, zei bij, de jenever, dat is de moeder van alle kwaad, dat is ’t verderf van ’t menschdom. Sommige menschen maken er misbruik van, en zelfs de bees ten zouden er niet van drinken. Bij voor beeld, zet eens een emmer water en een emmer jenever voor een ezel waarvan zal hij drinken, zoudt ge peinzen? Van ’t water, natuurlijk, zij er een die op den eersten bank zat. En waarom? hernam de spreker, zoudt ge mij willen zeggen waarom? - Omdat ’t een ezel is! riep er een die van achter stond..., Men raadplege daarover de Revue tkomiste van Parijs, 7* jaar 1899, bl. 466 en de brochuur La destinée de la Terre ferme et la durêe des temps géologiques van de Lapparent, verschenen in de verzameling Science et religion ook in 1899. Besluiten. Onze waarde lezers gelieven te wil len bemerken dat wij vele der hooger opgegeve ne bewijzen getrokken hebben uit boeken en artikels van katholieke schrijvers welke niet van godsdiensthaat kunnen verdacht worden; ja zelfs van katholieke priesters als E. H. Roberts en Mgr Monchamp Het zal hun niet ontsnappen dat wij, op duidelijke wijze, onze bronnen opgegeven hebben, zoodat het aan ieder die waarlijk de waarheid wil weten, mogelijk zal zijn zichzelf, door eigen onderzoek, van de gegrondheid onzer beweringen te overtuigen. Misschien zal het Nieuwsblad zich trachten te redden door de bemerking dat geen enkel paus ex cathedra de physica van Aristoteles, de leer j der tondheid der aarde of deze van haren hoogen ouderdom veroordeeld heeft en dat ook geene enkele oecumenische kerkvergadering dat gedaan heeft. Dat hebben wij ook niet beweerd en het blijft niettemin vast dat de kerk, door hare hoogste overheden, deze waarheden bekampt heeft als ketterijen en als strijdig zijnde met de H. Schrift. Het staat ook va t dat zelfs een katholiek pries ter, E. Heer Roberts heeft moeten bekennen dat de pauselijke onfeilbaarheid betrokken is in de veroordeeling der leer van Galileus over de beweging onzer planeet rond de zon. Voorzeker zal iedere onbevooroordeelde lezer met ons zeggen dat het Nieuwsblad zeer onvoor zichtig heeft gehandeld toen het deze bewijzen vroeg en dat het zich wel ervoor zal wachten deze aan zijne goedzakkige lezers mede te deelen. Er waren vrouwen, kinderen en zelfs mannen. Een gekwetste werd weggedragen en overleed terwijl men hem in eene herberg binnendroeg. Dokters Pierchon, Mahieu, Trop, Dequinne- mar, Pardoen en van Acker, hadden geene handen genoeg om de gekwetsten te verzorgen. Men beproefde alle middels, verschillende kwamen niet tot het leven terug. De menigte was van alle kanten toegestroomd; kommissaris Vanden Bossche, geholpen door zijn adjunkt Vande Voorde richten eenen orde dienst in. Twee afsluitingen werden in de straat geplaatst. De helpers kwamen gedurig met menschen buiten. De menigte stond te roepen mijne zuster, mijn broeder, ’t Was hartverscheurend. Het nieuws van dé ramp had zich bliksemsnel verspreid. Van uit Meenen en omtrek kwamen gedurig nieuwsgierigen toe, alhoewel het zoo laat werd. Er werd veel gepraat en iedereen was het eens om te verklaren dat het spijtig was dat er geene twee uitgangen’in de zaal waren. De kommissaris ondervroeg dadelijk den patroon van de herberg, M. Cotlignies en ver schillende geluigen. Het werd bevestigd dat een der films vuur had gevat, die aan eenen brand deed gelooven en de schrikkelijke paniek had teweeg gebracht. Het getal dooden was zondag avond 14 Al de slachtoffers werden herkend door de geburen of bloedverwanten, die op het schrikke lijk nieuws waren ter plaats gesneld. Nieuwe hartverscheurende tooneelen hadden plaats, dat iedereen ontroerde. De geneesheeren die ter plaats waren stelden vast dat al de slachtoffers een lijkkleurig aange- zicht hadden, veroorzaakt deor verstikking. De dood moet ook teweeggebracht zijn door inwen dige bloedstorting, veroorzaakt door drukking van het hart. Een enkel lijk, dat van M. Sevin Delcourt, had den ruggraat gebroken. Het is zonder twijfel dat deze toeschouwer die van op de tribuun in de zaal is gesprongen en met het hoofd en lichaam op eene bank terechtkwam. In tegenwoordigheid van de zoo hard beproef de familieleden deed M. Bardeau. policiekommis- saris van Hallewijn, de lijken naar Meenen en Hallewijn overbrengen, waar de slachtoffers wonen. Het overbrengen der lijken geschiedde met draagbaren en dezen akeligen stoet die de don- dere straten doortrok, had iets huiveringswek kends en iedereen had de tranen in de «ogen. Hevige brand Zondag avond een weinig voor de schrikkelijke ramp in de cinema Buicksom, werd de wijk der Barakken te Meenen, reeds in opschudding gebracht, door een hevige brand, ontstaan In de zeepziederij van M. Karei Van Daele, zoon, Bruggestraat. Voorbijgangers die vlammen uit het dak zagen opslaan, gaven het alarm en na weinige stonden waren de pompiers reeds ter plaats. Bij M. Vandamme was niemand te huis; de poort werd ingebeukt. Het vuur had reeds groote uitbreiding genomen en bedreigde de naburige woningen. Na anderhalf uur werkens was men het vuur meester. De schade wordt geschat op 25,000 fr. De oorzaak van den brand wordt toegeschreven aan den slechten toestand der schouw. Bandietenaanslag. In den nacht van maandag op dinsdag hebben bandieten ge tracht in het kasteel te dringen van den hr Van der Eist, te St-Pietersleeuw, bij Loth, gelegen in een dreef niet verre van den steenweg. De hr Vander Eist bewoont thans zijn hotel te St-Gillis en het kasteel staat onder de hoede van M. Appel, werkman en zijne vrouw. Dezen slapen in het kasteel zelf. Rond 4 uur dinsdag morgen werden zij gewekt door gerucht aan de deur hunner slaapkamer. Vooraleer zij xich konden vergewissen wat er gebeurde vloog de deur open en twee kerels, die groote breede hoeden droegen, sprongen naar het bed. Terwijl de eene zijn electrische lamp deed gloeien, be dreigde de andere Appel met een revolver. Daar Appel roerde schoot hij tweemaal zijn revolver op hem af. Een der kogels trof den bewaken in den rechter bil. Vrouw Appel, half dood van schrik, begon luidkeels om hulp te roepen. De inbrekers dachten dat de werkman niet in het kasteel sliep en waren verwonderd hem aan te treffen, daar zij moesten weten dat hij nacht dienst had. Het hulpgeroep der vrouw hoorend aarzelden de bandieten een oogenblik en trokken zich achteruit. Appel maakte van dit oogenblik ge bruik om,ondanks zijne pijnen, recht te springen en eene geladen karabijn te nemen. Hij schoot driemaal op de twee kerels, die zich reeds op de trap bevonden. Geen hunner echter werd geraakt. Dan sloten de echtgenooten Appel zich in hunne kamer op en eerst te 8 uur durfden zij beneden komen pm de geburen op de hoogte der gebeurtenissen te stellen De rijks wacht werd verwittigd en stelde dadelijk een onderzoek in. In de gang van het kasteel hadden de bandieten vele pakken achter gelaten bevat tend zilverwerk, kunstwerken en oudheidkundi ge voorwerpen van groote waarde. Men wacht de aankomst af van M. Vander Eist, die per telegraaf werd verwittigd om te weten at de dieven iets meegenomen hebb?n. De bevelhebber der gendarmerie van Loth Pensjagers. In den nacht van vrijdag tot zaterdag waren te Sleidinge een groep pens jagers uitgegaan om fezanten te schieten in de jacht van M. De Weert, schepene te Gent. ’t Was maneschijn en aangenaam om jagen, doch de jachtbewakers wisten dit ook en betrap ten pensjagers, verraden door hun schoten. De pensjagers vuurden naar hen zoodat de jacht wachter Bracke in de billen en den buik werd getroffen. Daarop schoot zijn gezel terug en hoorde aan een gil tfat hij iemand geraakt had. Hij liep zien maar er was niemand meer te vinden. Hij keerde dan terug bij Bracke, onder steunde dezen en leidde hem naar zijn huis. Er werd een geneesheer geroepen en meteen liep iemand de gendarmen van Evergem verwittigen. De wonden van Bracke boezemen echter gee- ne onrust in. Te Waarschoot in de Boschstraat, bij een landbouwer, bevonden zij dat de zoon, verdacht, 28 jaar oud, te bed lag. Deze bekende weldra dat hij bij de pensjagers geweest was en dat hij door het schot van den jachtwachter in de beenen was getroffen. Zijne makkers hadden hem onder de armen genomen en naar zijn huis gebracht, een uur ver. De gekwetste zegt liever te sterven dan zijne gezellen te doen kennen. Vreeselijke ramp - Eene vreeselijke ramp heeft zondag de kevolking van Meenen, wijk barakken, in de grootste verslagenheid gedompeld. Tijdens eene cinemavertooning, schoot een film in de kabien van den operateur in brand en veroorzaakte zulken hevigen schrik onder de talrijke toeschouwers, dat zij als wanzinnigen naar de trappen van de tribunen en de uitgang- deuren stormden, elkander omverwerpende en onder de voeten trappelende. Nadat allen de zaal hadden verlaten vond men twaalf.lijken ten gronde liggen en talrijke ge kwetsten hadden zich in de naburige huizen doen verzorgen. Teen de paniek uitbrak,was de cinemaschouw- burg opgepropt met kinderen, vrouwen en jon gelingen Te Meenen, wijk Barakken, in nr 4, van de Reckemstrrat. op eenige stappen van de Fran- sche grens, is sedert drie jaren de cinema Buik- Suiker is een uitmuntend voedsel voor jong en oud, voor menschen en dieren. Kinderen zijn groote liefhebbers van suiker, niet zoozeer uit gulzigheid, maar omdat zij instinctmatig gevoelen dat suiker onontbeerlijk is Jammer dat ze allicht overdaad begaan en de voorkeur geven aan goedkoope en geverfde suikerbollen! Suiker verkwikt volwassene menschen; in vele landen bekomt de soldaat een rant soen suiker telkens hij eenen afmattenden marsch moet afleggen. Is een paard vermoeid? Geef het eenige ’t Stinkertje is toch zoo benauwd dat de menschen ons Weekblad zouden lezen. Als ’t u belieft toch, abonneert u niet op ’t Weekblad, zoo smeekt, het in vette let ters. Ohé ohé! Stinkertje! al uw gesmeek en zal niet helpen. De menschen houden van gezonden kost, van ernstige artikels; van bladen die uwe valsche dogmas durven bestrijden om ’t volk te verlichten en de waarheid te doen kennen. Kerstverhalen en anderen rimram ofmirakelvertellingen die niet in nieuwsbladen thuis behooren, dat kunnen ze van op den preekstoel hoo- ren vertellen, als er geen politiek gepre dikt wordt. Smeekt maar, stinkertje; verbiedt maar aan uwe snullen ons Weekblad te lezen; ’t is al boter aan de galg. Meer en meer wordt ons blad gelezen, tot spijt van wie ’t benijdt. DAT is de eerste der 12 Boeiende ROMANS die dit jaar zullen verschijnen voor Fr 3.50 De ROMAN VOOR ALLEN mag in de han .3/. gelegd worden van iedereen -- De ROMAN VOOR ALLEN verschijnt op 't begin van elke maand. MEN SCHRIJFT IN OP ONS BUREEL Nu het princiep van algemeenen dienst plicht door de klerikalen wel moet aange nomen worden, zoeken ze een uitvlucht om hun gedrag voor de kiezing uit te leggen. De omstandigheden zijn veranuerd; propagandisten gaat en verkondigt dat overal, zoo schrijft ons Stinkertje, zooals alle klerikale blaadjes. Zij zijn beschaamd over al de grove logens die zij vroeger uitgestrooid hebben; ze zijn beschaamd over hunne zantjes; ze zijn beschaamd over hunne affichen, waar- Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 1 Januari Donderdag 2 Vrijdag Zaterdag 3,45 4,34 5,23 6,38 8,10 9,28 10,17 NAAMLOOZE MAATSCHAPPIJ, Agentschap Oostende Square Marie José, 1. Maatschappelijke zetel LUIK Bijhuis BRUSSEL. Agentschappen BRUGGE, CHARLEROI, BER GEN, OOSTENDE en ROUSSELARE. Kapitaal fr. 30.000.000 Reservefonds 10.096.TOO.58 Zonder komplimenten ging hij op de Overste toe en riep luide, dat allen ook zuster Ursula,daar tegenwoordig, het hooren konden Eerwaarde moeder, een mijner vrienden ligt op sterven, en bezweert u zijne dochter te zenden om hem de oogen te sluiten. Wie is die dochter? En wie zijt gij zelve? Fientje had op staanden voet Gustaaf ’s stem herkend, en wist niet hoe zich houden. Ik ben de schoonbroeder van zuster Ursula en zij moet met mij mede. Zij moet. De overste zette eenen boozen lach op, en sprak Ik alleen ben hier meester, en niemand hoegenaamd gaat buiten dit klooster. Hewel, dan blijf ik ook hier,tot mijn wensch voldaan wordt. Vermetele, donderde zij; en als ik u doe buiten werpen? Door wien? vroeg hij barsch. Ge schendt ons heiligdom, jonge man, en som opgericht, die zeer bezocht wordt door de inwoners van Hallewijn, Meenen en zelfs van de naburige gemeenten. De cinema Buiksom wordt tegenwoordig door M. Henri Gottingies uitgebaat. De cinemazaal is gelegen achter de herberg die uitgeeft op de straat en door een kleinen koer en de drinkzaal gescheiden is. De ingang in de zaal op den koer geschiedt langs eene groote deur en in de zaal dooi twee breede zijdeuren. De schouwburgzaal is in steen, heeft eene lengte van 24 meters en is 12 meters breed. Voor het tooneel is eene tribuun opgericht, waar men langs eenen trap van 80 centimeters breed toegang heeft Deze tribuun is vier meters hoog; de zaal kon 600 en de tribuun 200 personen bevatten. Op het tooneel bevindt zich in eene afgezonderde kabien, het cinematoestel, geplaatst op 7 metera afstand van het tooneel. Achter de zaal is nog eene hoving, maar men heeft langs daar geenen uitgang. De cinemavertooningen worden dagelijks ge geven. De zondagen hebben de vertooningen om 4 ure, om 6 en em 8 ure plaats. De eerste vertooning van zondag had voor een talrijk publiek plaats. Bij de vertooning van 6 ure bevonden zich een 700tal personen in de cinemazaal. Het publiek bestond vooral uit vrouwen en kinderen; verscheidene moeders waren er zelfs met hunne kinderen van nauwelijks eenige maanden oud aanwezig. Tijdens de avondvertooning van 6 ure werden gewoonlnk acht films vertoond; reeds vier waren gegeven, toen uit de vijfde film Het einde der wraak eensklaps eene groote vlam sloeg. De film was ten gevolge eener te kortsluiting, in de kabien ean den operateur in brand ge schoten. De vlammen hadden zich aan de kabien niet medegedeeld en de schade daardoor veroorzaakt was onbeduidend. Ongelukkiglijk riep een der toeschouwers Brand! brand! en onmiddellijk werd den alarm kreet door iedereen herhaald. De toeschouwers die zich op dien stond geene rekenschap gaven van wat er eigenlijk was voor gevallen, en te meer daar de zaal in de volkomste duisternis werd gedompeld, waren aan eene ver schrikkelijke paniek ten prooi. Iedereen stormde naar de twee uitgangdeuren van den koer en de, toeschouwers die op de galerij zaten, sprongen van den trap, de eene boven den andere. Eensklaps brak de trapleuning en allen vielen naar beneden. Een toeschouwer die van de tribuun in de zaal sprong, viel op eene bank- leuning en werd den schedel verpletterd. Op dit oogenblik was het een niet te beschrij ven tooneel Gehuull en hartverscheurende kre ten stegen langs alle kanten op; het was een ontzettend tooneel. Vrouwen werden onder de voeten vertrappeld door dezen die met geweld de uitgangen wilden bereiken. Verscheidene kinderen van eenige maanden werden schier doodgepletterd. Wanneer iedereen buiten was en men in de zaal van den cinema kon binnendtingen, bevond men zich voor een schrikkelijk schouwspel. Te midden van omvergeworpen banken en stoelen zag men de lichamen van talrijke perso nen, kermend en huilend van pijn. Op de trap pen kon men bijna niet gaau, daar verschillende menschen erop lagen. Verschillende waren overleden en men droeg de lijken in de naburige herbergen en huizen van bijzonderen. Een wel gelegen Woonhuis met schoonen hof te Nieuport en eene partij Zaailand te St Joris. Zich te bevragen bij den notaris PERLAU te Nieuport. Huis Edgard Houck-Dedeystere Recollettenstraat, 43 (bij de Markt) NIEUPORT Droogwasscherij en verwerij van alle stoffen in alle kleuren van vrouwen- mans en kinder- kleederen zonder ze los te maken. Het huis beveelt zich bijzonder aan vooi het in ’t nieuw droogwasschen van gordijnen, tafel- kleedereo en kamerbehangsels, chals, zijdepane, handschoenen, alsook voor het verwen en was- schen van wollen en katoenen sargiën. Verwen van lederen handschoenen enz. enz. Zwarte rouwstoffen worden geleverd in 24 uren. Er is een bijhuis bij wed. HOUCK-DEZUTTERE te Isenberghe. Verzorgd werk, spoedige bediening, matige prijzen ’t genoegen of de noodzakelijkheid van het te doen, zonder in niets op de menschelyke goedheid te rekenen. De man is baatzuchtig. Hy is baatzuchtig in liefde zooals in vriendschap. God heeft hem alzoo geschappen. ’t Is noch treurig, noch vroolijk, noch treuriger noch vroolijker dan ’t leven zelf, ’t Is alxoo, en niet anders. De man bemint niet. Bij bemint zich- zelven. En de vrouwen? zult ge vragen. De vrouwen? Ik ken ze niet. Hare geheimzin nige, grillige, gevoelige en zenuwachtige dien taks op de helft bracht, dan zou het ziel begrijp ik niet. Maar ’t schijnt me dat niets verliezen,omdat de Belgen veel meer ze meer goedheid hebben dan de mannen, suiker zouden verbruiken. en dat, als zij wreedaardig zijn, zij het zijn met eene onberustheid die ze moet ver- schoonen. Hetgeen er het best is op de wereld, ’t is de hond. Men heeft gezegd dat hij heerschzucht •n waardigheid miste, dat hij laf was voor I xijo meestsr en dat hij jammerlijke zeden i eigenaars willen daar niet van hooren, en daar die heerschappen in meerderheid katholiek zijn, zal de regeering zich wel Maar hij kiest zijn meester niet. Hij vleit wachten hen te misnoegen. de gelukkigen en de rijken niot. l ij is de hond van Bonnot, degene van den blinde, degene van den arme, van gelijk wie, en hij zal zijn meester niet verlaten om van kooi of van kenken te veranderen. Hij zal i hem beminnen tot ter dood, doorheen al de wisselvalligheden, al de beproevingen, niettegenstaande de ellende, niettegen staande de oneer, niettegenstaande de misdaad. Hij zal de laatste vriend wezen. De hond is een diepzinnige philosoof. Ze is van gisteren, de geschiedenis van dien schotschen cooley die huilde van ver driet bij den dood van zijn meester, die sedert alle voedsel weigerde, dien men i moest ketenen, die er in gelukte zijn keten te brekken, te springen over de muren van den hof waar hij gevangene was, naar ’t kerkhof te loopen, de nog versche aarde te krabben waaronder voor altijd sliep degene die zoo goed voor hem was geweest nog eens te huilen, en dan te vallen, te sterven van verdriet, koude en borger. Wij, mannen, na eene begrafenis, wij gaan groote pinten drinken. 9 QqmSjlas röS22K£2S!^^ eeSXS&tn^SS^JSSB^^B^ga -«fr----

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1912 | | pagina 2