Verscheidene dagbladen, zegt de Indépendance, ver halen, als zynde de korte inhoud van het gesprek die tusschenden koningenden heer Rogier plaets gevonden heeft, dat deze laetste gelast zoude zyn een nieuw kabinet te vormen en de lyst der nieuwe ministers aen den koning aen te bieden by zyne terugkeer uit Londen. Dit is eene dwaling. De heer Rogier is tot nu toe met niets gelast; hy heeft geene zending ontvangen en heeft geen kabinet te vormen. Alle combinatiën die bieren daer opgegeven worden, zyn dan verdichtsels, die op niets ernstig berusten. Men leest in den Observateur Men verzekert dat drie gouverneurs van onze pro vinciën, de heeren d'Huart, Desmaisières en Mercier hun ontslag in handen van den koning hebben aenge- boden. Twee andere gouverneurs, deheeren deSchiervel en de Muelenaere bevonden zich te Brussel. Volgens een ander dagblad zoude de heer de Muele naere door de ministers te Brussel geroepen zynom met hen te beraedslagen over de te nemen beslissing nopens het besluit over den vryen invoer van het vee. Woensdag lest werden alhier in het huis van verze kering gebragt de genaemde Leonard Derdaele, oud 24 jaren en David Slembrouck, oud 29 jaren, beide woonende te Merckem, en betigt van pogingen tot brandstichting in eene schaephofstede aldaer, bewoond door sieur Van Wouterghein. in ii' De landloopery en het schooijen zyn ten toppunt geklommen. Honderden landloopers, uit alle streken van Vlaenderen, zien wy dagelyks ons stadje doorgaen, niet zonder ons rantsoen te doen betalen, om ten koste van den landbouwer in Veurne-Ambacht hunnen nood druft te gaen vinden. Deze uitgehongerden vergenoegen zich niet met de aelmoessenwelke de landbouwer hun niet durft wei geren, maerzy beginnen te verwoesten zonder voordeel er uit te trekken. Men heeft ons verzekerd dat, in eene naburige gemeente, twee akkers met aerdappelsbeplant en waer de plant noch zonder vrucht was, door de landloopers ten grooten deele verwoest zyn geweest. Zondag laetst, gedurende de hoogmis, konde er een verschrikkelyk ongeluk in de parochiale kerk van Clercken plaets hebben. Nauwelyks bad de predikant den predikstoel verlaten, toen een regtstaende stuk hout, dienende tot schoor van eene yzeren balk, eensklaps met groot geweldeerst op den predikstoel en van daer door de wederkaetsing op den grond nederstorte. De kerk was opgepropt met geloovigen, en velen hadden kunnen maonjs gw-»» gedood worden. Een jongeling alleen heeft e|ndeerlyke hoofdwond bekomen. De schrik, door dit voorva veroorzaekt, was algemeen; en verscheidene persoonen door angst en vrees aengedaen, bezwymden ter plaets. Men verhoopt den gekwetsten te kunnen behouden Levensmiddelen. Koophandelbeweging Van den IS tot den 20 zyn binnen de have van Ant werpen gekomen, 21 schepen geladen, in t geheele ot ten deele met de volgende levensmiddelen a sa i son kiloeram De voorraed van de graenmarkt te Brussel heeft donderdag laetst byna niet geweest. Er waren maer 153 zakken met terwe die verkocht zyn geweest, met eene kleine verhooging, aen den prys van 44 fr. den hectoliter. De nieuwe aer lappelon komen er tamelyk over vloedig en worden verkocht by kleine kwantiteit aen 20 cent. de kilogramme. De stoomboot Antwerpen is donderdag vertrok ken van Antwerpen met drie honderd manden krieken en 28 ossen. In 3 dagen, van den 4 tot den 9 juny, zyn te Livourne binnen gekomen van verscheide haven van 't Oosten, byna 200 schepen met terwe geladen, die eene vermindering van 20 p. c. veroorzaekt hebben, op den prys der levensmiddelen. Men verwittigt ons dat eene bovenmatige groote walvisch dooJ gevonden is geweest in de Noord-zee, hebbende aen zynen steert vasgemaekt eene kobel- touw ter lengde van 3 tot 6 meters. De visschers van Blankenberghe hebben hem verleden nacht aen wal gesleept. Impartial, as juny. Het is tegenwoordig waerschynelykdat de ko ning, gedurende een tyd van den zomer met geheel de koninglykefamilie, de stad Ostende zal komen bc- woouen. De geneesheer van Z.M. heeft dit voornemen hoogst aenbevolen. Terwe Rogge Geerste Erwten Haver Meel II ys 1,841,590 kilogrammen. 3,249,185 324,800 29,700 52,550 Men leest in den Moniteur De regten op het ingevoerde vee zyn tydelyk afge schaft geweest by koninglyk besluit genomen achter volgens de wet. De uitwerksels dier schikkingen overeenige maen- den aengenomen, verschynen met eersten july aen- staende. Het gouvernement is voornemens dezelve te ver langen. De Moniteur BeUje van den 12 september 1846, heeft de verdeeling per doua m-kantoor, doen kennen der hoeveelheden belgisch lyngaren en linnengeweefsels die naer Frankryk, met verminderde regteu kunnen worden ingevoerd. Het is erkend, dal in het belang van den handel, het nuttig was het krediet van invoer te vermeerderen verleend voor de garens aen het kantoor van Valencyn. Volgens de eerst genomene beschikkingen, warende hoeveelheden, aen dit kantoor verleend, jaerlyks van 700 kilog. voor de garens van de eerste,soort en 350 kilog. voor de garens van de tweede respeetievëlyk geOgt op 1200 en 6000 kiïog. Zie hier de nieuwe verdeeling voor de kantoren van Ryssel en van Valencyn. Ryssel. Valencyn. Garens van de eerste soort 1,938,700 kilog 12,000 kil. Garens van de tweede soort 969,350 id 6,000 id. Aen de andere kantoren is niets veranderd. De zakeu blyven geschikt zoo als in den Moniteur van den 12 september, 1846 gezegd is. 5,497,825 kilogrammen. Reeds sedert de eerste dagen van mei zyn te Riga 850 schepen op graenlading wachtende zelve naer Duitschland, Engeland 11 gien te voeren. Ten einde hunne liezing te d ien gelukken, verscheide kandidaten, te Loncin, verbinden zich de diplomatische betrekkingen tegente kanten dewelke tusschen Enge land en den HeiligenStoel staen aengevangen te worden. Een dagblad bewyt al het belachlyke van zulk eene verbindtenis in eerland dal met alle gouvernementen der aerde diplomujsche betrekkingen heeft, met de opvolu""° M 'hojet, met de sectarissen van Boudha, met deze van (anfucius. Indien wv zot inoeten zyn voor het Antippismus, zegt de Daily-Newslaet ons die zotheid te bis houden, bepalen wy onzegeest- dryvery tot in onze inwendige staetkunde zonder onz vreemde betrekkingen in de weegschael te stellen, noch onzen invloed als groote Staet aen het gevaer over te leveren. Wy die in onze overzeesche bezittingen onderdanen hebben van alle stammen en van alle eere diensten, moeten wy aen de gansche wereld laten weten dat onze politiek niets anders bedoelt dan de voortplanting van ons eilandsch geloof.' Te Maltha en in den Canada hebben wy de regten der kerke gewaer- borgd, is het om hare priesters en gelovigen te dwingen vyanden en opstandelingen te worden Meer dan eens heeft het fanatismus van dienstwillige ambtenaren in onze volkplantingen het misnoegen opgehitst. Wy moeten het catholicismus erkennen of wel ophouden van over catholyken te gebieden. MaNG-ELÏÏTG-aiT. De minister van openbare werken maekt bekend dat eerlang zal worden overgegaentotde aenbesteding der werken aen den grooten zuiger, in timmerwerk, daer te stellen onder de vaert van Gent naer Brugge, digt by deze laetste stad, tolverbetering van het regiem der waters bezuiden Brugge. De gouverneur van West- Vlaenderen, voor wien er zal overgegaen worden tot deze aenbesteding, zal er later den dag en uer van aenkondigen. De liefhebbers van duiven (reizigers) der maet- sehappy La constance, te Antwerpen hebben den 20 juny, om zeven ure 's morgens, te Parys, 52 duiven opgeworpen. Zie hier in welk order de pryzen zyn ge wonnen geweest 1 prys MM. C. Goossens, 11 ure, 25 minuten. 2 J. F.Schadde, 11 26 3 J. Villezoon.ll 26 4 A. Dewever, 11 27 5 idem., 11 27 6 Jos Crets, 11 29 7 G. Dierckx, 11 30 8 idem., 11 30 9 J- Ruys, 11 33 10 Jos. Crets, 11 34 Ruiker: Yille, zoon, 11 36 Door eenen brief, van den belgischen consul in New-York, is bekend gemaekt, dat de granen in Noord- Amerika allervoordeeligst te velde staen, en eenen even voordeeligen oogst voorspellen. Op vele plaetsen heeft men groote velden met maïs bezaeid, welker kweeking en voortbrengst voordeeliger en zekerder dan andere graensoorten is. Van de aerdappelen heeft men er minder werk gemaekt, terwyl het gebruik van die vrucht aenmerkelyk is verminderd. De molenaerRosseel, vervolgd voor vreemdestof- rectionnele regtbank van Ypre tot 2 jarengevang, boete, enz. Woensdag 's morgens, ten elf uer, zyn de koning en de koningin te Oostende aen boord van den engelsehen stoomboot Genland naer Londen te scheep gegaen. Er zyn instructien door den minister van financien aen de douanen gezonden om, met eenregt van2fiancs 50 centimen, teaenveerden alleschepen met suiker ge laden die in de tusschen beide liggende havens inge- loopen zyn, vermits zy het bewys verloonen dat hunne goederen van regtstreekschen oorsprong zyn. Zyn uit gezonderd de schepen die gedurende hunne reis goe deren opgeladen of uitgeladen hebben. Gaz.vanGend. In den nacht van zondag op maendag is in de schuer en in denstal van den landbouwer D. van Vlaen deren, teZeldzaete, eenen brand uitgeborsten, die voor omtrent 2000 franks schade aengerigt heeft. De pacht hoeve was verzekerd. De geabonneerden op het dagblad l' Obsermteur de Stuttgardt zullen wyde oogen geopend hebben toen zy dennumero van den 18 juny ontvingen. De censuer had het gansche blad afgekeurd en slechts den titel onaengeraekt gelaten. Heleinde hierna. Lett, jaerb. 1847.) GERUCHTEN OVER HET MINISTERIE. uoü voornemens was stipt weder Ie geven, wanl <ie fier- neid de. werkmans gedoogt niet, iels als een a Imoes te ontvangen. Hoewel dit voorstel weinig hoop hy Frans verwekte, die, 'hoe jong ook, de hardvochtigheid der hazen en ryke heeren reeds by ondervinding kende, besloot hy de. anderen daeg, aen zyn. vader, bevel te voldoen, en begaf zieh reeds vroeg naer het werkhuis, waer Petrus het ongeluk was overgekomen. De kneeht die hem binnen liet, vroeg hem naer de oorzaek zyner komst; moer ziende dat de jongeling bleef volharden met Mynheer te willen spreken, besloot hy eindelyk dezen te gaen roepen. De heer Bommelzoodra hy Frans zag, riep dezen toe Komt gy om werk vriend? Er is geen. Ik heb nog werklieden te veel. Neenik kom om geen werkMynheer zeide Fransik ben de zoon van Petrus Kools, die hier'zyne kuitheeft verstuikt, en die u laet verzoeken hem wat geld te leenen. Geld leenen Iriep de heer Bommel, als verstomd, en wanneer zal by my dit geld terug geven Wel Mynheer, als hy genezen is zal hy er voor werken. Maer indien hy eens niet geneest, wie zal my dan betalen Wy zyn altyd eerlyk geweest antwoordde Fransmet vast heidEn ik, Mynheer, zal myn best doen om het u weder te geven. Gy sprak de hartvoohtige, lachend, uw vader heeft my ge zegd dat gy huisschilder zyt cn dus den halven winter zonder werk rv.y o «not-1 vcrrïfongd te liobben ia door de cor- en zonderbrood loopt; Verzond gy hctgeld halen? Wydeis, weerom gaet uw vader niet naerjef gasthuis hy is niet heter dan anderen, Maer, Mynheer, is daer zoo vervaerd van. l)e gedachte alleen doet hem stuiplrtkingen krygen. Oeh, Mynheer/ hy heeft hier toch al zoo lang god gewerkt, en zal, wanneer hy genezen is, zoo zyn best doen kom bis toch ter hulpe; wy hebben niets meer.... Leenen aen werkloon doe ik nietj maer zeg aen uw vader dat ik hem raed naer hei gasthuis te gaen. Och, mynheer, vii| Frans smeekend in, hoewel het zyn op- regt werkmanshart pynijje zoo, als't ware, om brood te moeten bedelen Och, Mynhee-, help ons toch/Maer de heer Bommel, ziende niet zoo ligt van Qjn lasitgen jongeling ontslagen te kunnen zyn riep tot zynen kn c^l Laureins, laet dien joigeu eens uit. Frans ging. bevende an gramschap, spyt en teleurstelling naer huisj bv durfdezynen valer die harde w.orden ternauwernood over brengen, en trachtte heq te overreden naer het gasthuis te gaen, Nog liever slerfik lier gelyk een hond, riep dez.'j want wy zyn toch maer hondenging by weenende voort, terwyl zyn been dat doorhetgeneesmidde validen heelraeestergeheul ontstoken wat, hem zulke pyn veroorzaektedal hy woeste kret n slaken moest. Frans kon slechts vveencn of zyn leed in het hart verkroppen hy zag zyn vader lydenen vist niet, hy gebrek aen geld, hue hem te helpen. Hy legde geheel het geval aen zyne beminde uit, w Ike hem toevallig achter aen de pomp ontmoette, en hein vroeg waerover hy zoo bekreten was. Maria bragt natuerlyk al wat zy gehoord had barer inocder uver. Reeds menigmael had Martha een pot thezaen of andere kleinig heden, waeronder nog wel een kopjo chokolaed, dat zy opzettelyk voor hem bereid had, aen den zieken doen toekomen; want niet zoodra had zy vernomen dat het ongeval van Petrus ernstig was of de onaengenaeniheden, haer door hem verwekt vergeten om slechts te denken hoe zynen ellendigen staot wat te verzachten. Zoo gaet het meestal met de werklieden zy vergeten hunne on derlinge vyandschap, zoodra er de tegenspoed mede gemoeid is. Weinigen zyn er die behagen vinden in de rampen hunner vyanden; nog minder die ze hun toewenschen. De meesten trachten ze, zoo veel het in hunne magt iste verhelpen want zy gevoelende on- gelukkigendat zy het best geschikt zyn elkander te ondersteunen, dewyl (Ie bysland vun hendie hun krachtdadig zouden kunnen ter hulp komen meestal faelt; nimmer, uf ten minste zelden, op den verlangden tyd toekomt. Zy gevoelen dat er niet om te doen is hunne wraeklust hotte vieren, en nlzoo hunne rampen te vcrgrpoterr maer dat het heter is die in te toornen en, als dpor eennauwen band vereenigd, de rampen gemeensehappelvk te keer te gaen, om het gewigt dei-zelve voor hem die er door getroffen wordt, te verligtcn. Martha was getrouw aen dit grondbeginsel. Zoohaestzy den nete- ligen toestand van hel ongelukkiggezin uil den mond harerdochter vernomen had, beraamde zy inwendig hoe dien te verbeteren.

Weekblad van Dixmude (1845-1879) | 1847 | | pagina 2