GROOTE VEIXDITIE, Le Prècurseur d'Ancers, van den 20 juny, bevat het volgendeIn de eerste dagen der verledene week, biedt zich een achtingswaerdige ouderling aen in de estaminet Agterom, staende op de Ley, digt by de oude harmony. Hy was drager van een pakje en vroeg aen den meester des huizes of hy er den depot van wilde overnemendewyl hy eene kleine reis te doen had. Hy gaf zich uit voor reizende koopman. Den depot wordt aenveerd, en onze man komt vrydag laetst in den morgen terug. Hy beweert dat hy eene somme geld moet ontvangen te Contich, maer hy is oud, zeer ver moeid en vraegt aen zynen hospes of deze, tegen eene ruime vergelding voor zyne moeite, niet zou toestemmen de bedoelde somme te gaen ontvangen. De hospes aen- veerdt den voorstel, vertrekt en wordt tot op zekeren afstand vergezeld door den persoon die hem buiten matig veel complimenten beheigt, en dan in deestaminet terug keert. Daer gekomen, plaetst hy zich by eene tafel, treedt met de vrouw in gesprek, toen een ander persoonaedje binnen treedt, welken zich eerst in eene andere zael plaetst, dan welhaest nevens den ouderling post komt vattenen een glas genever vraegt. Als men hem dit glas heeft voorgediend, trekt hy uit zynen zak een doosje hetwelk eenige voorwerpen van compositie inhield, dewelke hy zegt diamanten te zyn en vraegt aen de vrouw dat zy dezelfde zou willen koopen. Ik mag niet, antwoordt deze, myn man is niet te huis. - Daeraen moet het niet haperenzegt de ouderling, uw man is geld gaen ontvangen voor my, en zoo hy over den koop niet te vrede is, het zal voor myne rekening zyn. Ik zal het niet doen, antwoordt de vrouw. Ah! gy zult het niet doen, zegt de juweel- verkooper, een poignardmes toonende, wel nu! ik moet geld hebben of ik breng u om het leven. De arme vrouw, lot het uiterste gebragt, zoo als men het geinakkelyk kan denken, behandigde hem twee bankbrieven van 100 fr. en 65 stukken van 5 lrank. Deeerlyke ouderling, om zyn geweten gerust te stellen, sloot de valsche juweelen in eene kas van welke hy den sleutel mede nam, zyn aenstaende aenkondigende en vertrok met zyn gezel. Wanneer de man van Contich terug was, alwaer hy, het is onnoodig zulks te zeggen, niets had ontvangen, vond hy zyne vrouw half dood van schrik en in een gevaerlyken staet. De policie doet nasporingen. Men leest in een dagblad van Ryssel Maendag laetst bleef onverwachls in een onzer voornaeinste nyverheids-inrigtingen hetstoonnverktuig zonder zicht bare oorzaek stilhouden. Te vergeefs trachtte men de rede hier van te kennen. Na lang gezocht le hebben vond men dat eene ral zich in de buis van de luchtpomp had verborgen en dat zy de schuld van deze staking was. Dit is een zonderling geval waervan zeker dient melding te worden gemaakt. Men verbeelde zich eene rat, die een stoomwerktuig van eene kracht van honderd peerden doet staken. Alom klaegt men over de buitengewoone menigte fransch koperen geld, en byzonderlyk witte kluiten, welke door heel ons land in omloop zyn. Het zou te wenschen zyn dat het gouvernement eenige maetregelen name om dit slecht geld uit den handel te doen verdwy- nen. In afwachting, hebben eenige neeringdoen.de per- soonen te Gent voorgenomen geene witte kluiten meer te aenveerden. Indien allen dezen maetrogel volgden, het zou niet lang duren of men zou geene van deze kluiten meer in omloop zien. Te Namen, in eene kapel, terwyl men bezig was met het lof te zingen, is eenen steen door eene der vensters geworpenen heeft eene dame sterk aen het hoofd gekwetst. Te Luyk hadden twee werklieden met elkander twist gekregen. Eenen van beide, in eenen oogenblik van woede, heeft zynen tegenstrever eene messteek in den buik toegebragt, en den gekwetsten is dood ter plaets gebleven. Meer dan duizend werklieden arbeiden op de linie des yzeren wegs van Jurbise op Doornyk, en de eerste sectie tot op Madias zal in de maend augusty kunnen geopend zyn. Te Hambourg zyn er den 15 en 16 dezer, erge onlusten uitgeborsten ten gevolge der opkoopingen van alle legumcn en andere levensmiddelen om alles naer Engeland te sturen. Men verneemt dat den 17, de onlusten in die stad vernieuwd zyn. Byna by alle de bakkers en koopmans van levensmiddelen zyn de ruiten gebroken. De troepen zyn ter plaets moeten komenen zyn met steenen ver worpen. De soldaten hebben gebruik van hunne wapens moeten maken, en zeer vele burgers zyn gekwetst. De burgerwacht is onder de wapens gekomen, en het is haer gelukt het order en de rust te herstellen. De Senaet heeft zich in eene buitengewoone zitting ver- eenigd, en de overheid heeft aerdappelen doen koopen, om die aen verminderde pryzen te leveren. Men weet immers dat alle die onlusten de duerte van levensmiddelen tot ootzaek hebben. Van den 6 tot den 15 juny, zyn in het departe ment van het Noorden, uitlandsch aengebragt 1,053,000 kil. terwe en meel, of wel meer dan 13,500hectoliters* Den 23 juny waren de vroege aerdappelen, ter markt van Antwerpen, zoo overvloedig, dat de prys daer van eensklaps merkelyk gedaeld is. Daegs daerna was de markt min van aerdappelen voorzien; evenwel heeft men ze niet betaeld boven de 12 franks per zak. Op den spoorweg tusschen Amiens en Abbeville heefteen ongeluk plaets gehad. De stoomketel van eene locomotief is gesprongen. De mecanicien en de stoker zyn hierdoor verongelukt. De eerste versehe nieuwe haringenzyn te Brussel aengekomen. Zy zyn verkocht in de Myne tegen elf franks de zes. De gebroeders Petrus en Hendrik de Vos, van Audenaerde, zyn aldaer gevangen opgebragt, betigt van te Ronsse valseh geld uitgegeven te hebben. By de huiszoeking in het vaderlvke huis gedaen, heeft men niets gevonden dat eenige medepligtigheid tot het maken der valsche munt, van wege de ouders, zou kunnen te kennen geven. Woensdag laetst ontmoette den veldwachter van Vlieszele, aldaer een jong heerken, welkers gelaet en gang de opmerking van den policie-bedienden tot zich trok, deze nam de vryheid het heerken naer zyne papieren te vragen, en hem geene kunnende toonen, hetzelve voor den burgemeester te leiden; door deze ambtenaeropzyne beurt ondervraegd werd het schaem- rood, aerzelde eenige oogenblikken en bekende ein- delyk dat heteen vrouwspersoon was! Het meisje zeide van Brussel te komen en het manskleed te hebben aengetrokken om zich alzoo onbekend naerSt.Lievens- hautem te begeven,ten einde opziehtelyk haren minnaer C., welken in deze gemeente woont, nasporingen te doen. Het Hautemsche meisje is wel stoutmoedig, wat zal haren vryer daervan zeggen Er zyn valsche vyf-frankstukken met het jaertal 1844 in omloop; dezelve zyn van zink verveerdigd, doffer en ligter dan de goede. Het randschrift is slecht nagemaekt. Te Gent wordt nu eene nieuwe of liever oude soort van bier gebrouwd. Men noemt hetzelve crabbe- lieren en het werd by de Gentenaers der XV eeuw hoog geroemd; maer in de XVII was er de mode van voorby. De heer Vanderhaeglien heeft het recept, om hetzelve te brouwen, wedergevondon, en levert nu lekker schuymend crabbjlieren aen verscheide herbergiers. Het spreekwoord zegtde oude liedjes zyn de beste, ook de oudste wynen en bieren. Sedert dat het bekend is, dat het ministerie De Theux-Milou zal aftreden, zegt het Nieuwsblad van Antwerpen, zyn de dagbladen, welke hetzelve verde digden, druk bezig om het volk tegen de verheffing van een liberael ministerie schrik aen te j igen. Luister eens naer de orgaentjes van den uitvinder der miserie-soep en de tolken van den alombekenden ryken molenaer, allen voorspellen ons jaeobynen, guillotine, kerkroof, priestervervolging, geldafpersing, enz. Tot degekeerde kazakken uit de Twaelf MaeruLastraet, te Antwerpen, toe, droomen en razen van dfrgelyke grollen, waer voor zy wel naer Gheel of hel dolhuis in de Rochus- strael zouden mogen gezonden worden. De groote Festival welken, tydens de kermis te Gent zal plaets hebben, belooft luisterlyk te zyn, indien men in aendacht neemt het groot getal maet- schappyeu welk denzelven komt bvwoonen. Er zyn 41 duitsche maetschappyen die den 26 alhier aenkomen en deze zullen een getal van 529 zangers opleveren. De belgische zangmaelschappyen zyn ook talryk, en deze komen met 95 zangers; dus een totael van 1479 zangers. Voeg hierby een orkest van 200 muziekanten, en gy zult vinden dat er 1679 persoonen op de estrade zullen zyn. Waerlvk, dit is genoeg om eene geheele zael te vollen. Welke plaets g.iet er dan voor het publiek overblyven? Welk elfekt gaet zulk een getal zangers en instrumentisten in eene zael opleveren? En welken ensemble zal men in zulke massekonnen vinden? Wat er ook van zy, wy gelooven dat zulke monster- concerts beter in de opene lucht dan in eene zael zouden gegeven worden. Men verzekert dat men op de tentoonstelling van schilderyente Gent, voortbrengsels van MM. Dekeyser, Slingeneyer, Gallait, de Bièfvc, Verbouchoven, Block, Leys, Verheyden en andere belgische artisten zal konnen bewonderen. Van alle kanten vernemen wy dat de groensels, nieuwe aerdappelen, kiekens, duiven,konvnen.eijeren, boteren andere eetwaren worden opgekocht, om naer Engeland gezonden le worden. Het wordt hoog tyd dat er hier in voorzien wordt. Indien de ministers, al was het maer voor eenigen tyd, den uitvoer van alle eetwaren verbodenzou deze maetregel de algemeene goedkeuring verwerven. Den 6 der aenstaende maend july, zullen alom door geheel het ryk de sessien van de provinciale staten geopend worden. Drie negers, allen zonen van Afrikaensche ko ningen, zyn den 19 dezer te Parys gedoopt, den 21 hebben zy er hunne eerste communie gedaen en heden zullen zy door den aertsbisschop in de hoofdkerk ge vormd worden. Dezer dagen ontstond er te Parys brand in het spoorweg-werkhuis van den heer Joulfroy. Het vuer dreigde aldra tot de naeste huizen over le slaen; de bewooners derzelve stelden het dan op een vlugten; alles wat kostbaer was en wat men wenschte te redden, smeet men de vensters uit. Te midden van deze ver warring en terwyl de rook niet toeliet de voorwerpen te onderscheiden', viel een soldaet iets onder de handen, zoo als een pak doeken en linnenook dit pakje vloog door de venster. Met schrik ontwaerden nu de op straet staende peisoonen, dat dit pak een kind in de bussel was; gelukkiglyk was het onnoozel schepsel op eenen hoop beddengoed gevallen, en had geen letsel. —Men weet dat, sedert zyne ontdekking, het inwen dige van den Spitzberg nooit is konnen bewoond worden. In de maend October, jongstledenis eene uitrusting uit Archangel vertrokken voor deze bestem ming. Zy bestond uit vyftien uitgekozen mannen, allen tegen de koude verhard en uitmuntende jagers. Zy hebben zich gevestigd op het eilandtje Barentt hetwelk deelmaekt van de noordgroep, alwaer nooit een eenig mensch zich had nedergezet, en die de be- zonderste schuilplaets is van de hoog in waerde zynde dieren welke die streek bewoonen. Zes onder hen zyn ondanks hunne buitengewone liehaems kracht en do voorzorgen die zy genomen hebben, van koude ge storven de negen overige zyn te Archangel terugge keerd na eene goede jagt te hebben gemaekt. Zy hebben alle slach van lyden doorstaen; het lastigste, volgens hun zeggen, was de berooving van het dag licht gedurende een gedeelte der overwintering. Ontdekking van eenen schatDe genaemde Condon-Perron, dienstbode by den heer Anglade, te Bagis-Beast, (Vrankryk), wasbezigmet een nooteboom te vellendien zyn meester had verkocht aen eenen schrynwerker van Laruns, toen byna aen het hert van denstam gekomen zynde,zyne byl op eenen a<rieripot bonsten vierkante goudstukken rollen er uit. Hy verlaet zyn werk en loopt dezen buitengewonen vond zyno meesters kenbaer maken. Deze begeven zich spoedig ter plaetse en nemen eene zeer hoog geschatte hoe veelheid goud mede. 't Geen zeker is, 't is dat de eer- lykheid van den dienstbode met 1000 fr. is beloond geweest. Hetengelsch gouvernement heeft voor 5000 pond sterling of 125,000 francs het volgende recept gekocht, by middel van hetwelke men de huizen kan bewaren voor de besmettelykheid van den typhus-koortsNeemt zes drachma nitre in poeder (salpeter), en zes drachma acidc sulphurique (vitriool olie); mengt dit ondereen in eene tas op een gloeijend vuer of op eene gloeijende plaet geplaetstindien men in eens in dit mengsel een drachma vitriool olie giet, dan ontwikkeld zich eene sterke hoeveelheid gaz acide nitreux, en het wordt on- mogelyk dat de lucht van het vertrek besmet kan worden. De typhoide koorts rigt groote verwoestingen te Bristol, Newport en Leeds aen. Van de vier-en-twintig katholyke priesters te Liverpool zyn er zes aen den typhus overleden. De stad Leeds heefter dry verloren. De vier priesters teVïlasgow liggen allen met den typhus behebt te bed. De schoone en nyverige stad Christianstadop het eiland Gothland, in Zweden, isbykans geheel door eenen brand vernietigd. Verders verneemt mendat door denzelven brand 155 huizen en de artilleriekazerne zyn in asch gelegd. De zwitsersche dagbladen melden eene allerge- wigtigste uitvinding. De heer Sehauenberg, baerd- scheerder te Zofingen in het kanton Argauw, heeft het middel uitgevonden om in tien minuten tyds den baerd aen tien persoonen te scheeren. De zwitsersehe Figaro heeft twee jaren dag en nacht gewerkt om dit resultaet te verkrygen. Hem zal zeker een gedenkstuk opge- regt worden. BURGERSTAND DER STAD D1XJ1UDE, van den 18 tot den 25 junius 1847. Overledenen, TE 1 ERA EO HEM, heyvajbrt-db busschere TE GHISTEL. 7 Op MAENDAG en D1NGSDAG, 12 en 13 July 1847, telkensom 12 uren des middags, ten verzoeke van Franciscus en Marianne Aernout, landbouwers, te Eerneghem. Boerhalam, 2 merrie peerden, 10 melkkoeijen, stier, kalf, ezel, zwyus en 150 schapen; 8,000 fagooten eji H. 18-00-00 C. tarwe, rogge en vlas. 21. Houvenagliel, Maria, naeister, oud 55 jaren, .geboren te Nieuport cn woonende te bumude, ongehuwde dochter van wvlcn Marcellianus Bernnrdus en van wylen Maria TherCSÏa Minne, Woumenstraet, N 19. 21. Tybergpm Theresia Genovova. 0ud 5 jaren en 4 maeu-« den, geboren en woonende te llixmude, dochter van Fcrdinandus Isisbaldus Frauciscus, en van Maria J.udovir« Lezy, beide in leven, Stove6lraet, N 12. 21. Vroman, Leo, werkman, oud 42 jaren, geboren te Meulebeke en gedouiicilcerd te Thielt, zoon van Ignatiu» en van Brjgitta Gassier, in St. Jan» hospitael Woumenstraet N 26. 23. Verschoore, Florus Carolus, oud 8 jaren en 2 maenden, geboren cn woonende te Divmude, zoon van Garoln» Ludovicus Theodorus, en van Begga Virginia Sioen beide levende, Noordstraet N 20. Twee geboorten. DOOR HET AMBT VAN DEN NOTARIS

Weekblad van Dixmude (1845-1879) | 1847 | | pagina 3