INSTEL en OVERSLAG, bekendmakingen] Overslag, MENGELINGEN. Burgerstand der stad Dixmude. Middenprys der terive en rogge (zonder uitstel), dedoktorgafgy, niet meer dan een ander, zyt bevryd de ziekte weder te krygen, maer daergy nu eene les gehad hebt zult gy in het vervolg uwe maetregelen nemen en leven op eene zeer regelmatige wyze; u tegen groote hitte en groote koude behoeden; te veel en te weinig eten en drinken vermydengeene sterke dranken in overmate te nemen; geene onrype fruiten noch bedorvene eetwaren gebruiken vooral uw huis en kamers loeht te geven en dezelve, zoo wel als uw lichaem, droog en zuiver te houden; u niet kwaed maken en gerust van geest uw gewoon werk doen, en ik kan u verzekeren datmits dezen regel te volgen, gy van ecnen nieuwen aenval zult bevryd blyven. Wy denken dat wanneer hy, die de ziekte niet gehad heeft, deze regels streng uitvoerde, deze zoowel als een genezene zieke, van de besmetting zou bevryd blyven. VINCKEM KERMIS. Van over langen tyd was er gesproken van dansfeest zonder dat men de zekere plaets kon aenwyzen, al- waer de zelve ging plaets hebben; in voorige jaren vereenigden zich de Vinckemnaren en andere per- soonen des na middags en gedurende den avond in de twee herbergen die zich bevinden op het gehuclite het gouden hoofd, alwaer in eene derzelve de maetschappy van muziek vergadert; de oude herberg terdorpplaets, alwaer den bierbrouwer woont thans geheel nieuw herbouwd en aenzienelyk vermeerderd zynde, heeft het publiek van 's zondags vóór den avond, op het spelen van een enkel fluytje, daer na toegesneld; de baes ziende de genegentheyd van beyde geslachten tol den dans heeft er 's anderdaegs twee speellieden doen komen van de stad Veurne, om aen het verlan gen van de menigte te voldoende raaendag en dyns- dag gedurende den avond, waren de aenwezigen in de danszael zeer talryk, op het onverwagts den donder dag voor middag was er aengekondigd dat de politie klok in plaets van om 10 uren maer ten elf uren zoude geiuyd worden voor het eyndigen van het dansspel en de vergadering, nogtans waren er eenige persoonen die uyt voorzichtigheyd de herberg verlieten; maer groot was de verwondering van de aenwezigen toen ?y. zagen dat het dansspel op vastgestelde uer door eenigle ambtenaren van den gemeente raed op nieuws hernomen wierd; den zaterdag, lesten dag dei kermis, was er ter dorpplaets vóór eene andere herberg, het leeuwtje, mastklemming om pryzen, daerna voor den opsluyt dansspel in de herbouwde herbergeten ge noegen van onze dorpelingen, welke kermis en dans feest op eene gewenschle wyze geëyndigd is. Eene plaets in uw blad verleenende zult UE. ver- pliglen. Vinckem, den 15 September, 1849. Uwen inschryver, A. X. De Afom'feur behelst de nieuwe post conventie tus- schen Frankryk en Belgie gesloten. Dezelve zal inaer den 1 october van kracht wezen. De Moniteur behelst verders de postconventie tusschen Spanje en Belgie gesloten. De handei in granen en eetwaren blyft aenleiding geven tot acnzienlyke omzettingen voor den in- en den uitvoer. Gedurende de acht eerste maenden dezes jaers zyn in Belgie ingevoerd 10,51a stuks zwaer vee, De uitvoer van kalveren en verkens overtreft den invoer. Voor de schapen en lammeren heeft het omge keerde plaets. In het geheel zyn er 88,508 stuks groot en klein vee uitgevoerd en 53,376 ingevoerd. Het zyn de verkens welke dit resultaet hebben te weeg gebragt. In granen, de gaerst niet medegerekend, hebben wy 53,630 tonnen uitgevoerd en 40,202 tonnen ingevoerd; maer voor de geerst bedraegt den invoer 16,531 tonnen en den uitvoer slechts 8 tonnen. De geerst met de andere granen samentellende, vindt men eenen invoer van 56,734 tonnen en eenen uitvoer van 53,629 tonnen. Het verschil ten voordeele van den invoer is dus 3103 tonnen. Wy hebben voorts ingevoerd 2895 tonnen rys en slechts 20 uitgevoerd. De aerdappelen leveren eene gnnsche strydige uitkomstderzelver uitvoer bedraegt 7539 tonnen en de invoer 1170. Overtollig ware het de aendacht der regering op deze bewegingen in te roepen. De generael Chazal gaet naer het kamp van Be- verloo vertrekken om daer eenigedagen teblyven.Deze verandering van lucht veronderstelt men te zullen by- dragen tot devolkomene herstelling van den generael. Daerenboven is hy voornemens, ter plaets zelfs, eenige werken aen te wyzen, welke in het kamp moeten ver ligt wordenen tot het opmaken van een definitief plan van hetzelve moeten strekken. —De zaek der belgiesche vyffrankslukkcn is nog niet vereffend te Parys. De bank van Frankryk weigert voortdurend dezelve te ontvangen, alhoewel de bel giesche munt hetzelfde alooi of dezelfde inwendige waerde bezit als die van Frankryk, welk door herhaelde proefnemingen bewezen is. Verschelde kooplieden te Parys hebben nu in hunne winkels en magazynen een berigt hangen, waerop men leest: Hieraenveerdtmen belgiesche vyirrankstukken. De Moniteur kondigt de orde der feestviering af voorden 19 verjaerdagder seplember-feesten.21 kanon schoten zullen dezelve aenkondigen. De muzeums sullen geopend zyn, gedurende de vier dagen. Zondags 23 zal er eene zitting plaets hebben van de akademie van schoone kunsten en men zal de kantate uitvoeren, die den eersten prys behaeld heeft in den wedstryd van 1849prysuitdéeling aen de leerlingen der akademielegging van den eersten steen aen de werkmans-stad te Elsene; taptoe door de tam bours der garde-civiqueintogt met fakkellicht van de zang-maetschappyeii. Maendag, lykdienst in de St. Gudula-kerk, zang- konkoers in den tempel der Augustynen; stoeten van schutters en gilden; groot concert op 't Stadhuis-plein. Dingsdag, uitdeeling der medaliën aen de zang- maetschappyen en aen de lauriaten van den universi- tairen wedstryd; feest der primaire scholen, volksbal, bal in de Harmonie, vuerwerk te Schaerbeck. Woensdag, revue, uitdeeling der medalien voor moedige daden en zelfsopofleringconcerts, bal, illuminatie. De twee eerste boekdeeljens van het landelyk bibliotheek, vlaemsch en frausch, door het gouverne ment uitgegeven, zyn te koop gesteld. Het eerste (over den landbouw) aen 80 centiemen het stuk het tweede (over het kalk) aen 20 centiemen. Het inrigten der landbouw-scholen zal voorzeker eens eene aenzienlyke werking hebben op de praktische beoefening van den landbouw. Eene nieuwe dergelyke stichting zal te Thourout plaets hebben, in overeen komst met den heer Dieriekx, die tevens het praktische en theoretische onderwys geven zal. Niet alleen zal men er den landbouw onderwyzen maer tevens de tuinkunde, de opvoeding van vee en huisdieren, en verschillende andere takken van natuer- kenniswel geschikt om kundige mannen in dat vak te vormen. Alles kondigt aen, dat het aenstaende winter- saisoen te Brussel zeer luisterryk zal wezen, en dat onze hoofdstad de verzamelplaets zal zyn van den adeldom van alle landen. Verscheidene voorname engelsche, duitsche, russische, Italjaensclie en hon- gaersche familien hebben iteeds kamers besproken of hotels doen -huren. De werkzaemheid, welkehetverblyf van zoo vele vreemdelingen zal verwekken, kan niet missen op den toestand der arbeidende klassen eenen gunstigen invloed uit te oefenen. De heersehende ziekte heeft de laetst verloopene week nog geweldig te Leuven gelieerscht. Er waren 20 geboorten en 64 sterfgevallen; 45 meer dan in ge- wooncn tyd. De voorgaende week waren er 66 over- lydens. Van 8 july lot 8 september aldus 154 ge boorten en 550 sterfgevallen. In verscheide gemQCjilei) r«opd de stad Leuven begint nu de cholera te ïïeèrschen. Te Thienen waren er ook reeds eenige gevallen geweest, doch in deze laetsle stad heeft de ziekte reeds opgehouden. De heer de Bemmer, bankier, te Hamburg, die onlangs te Napels overleden is waor hy stil leefde, heeft per testament uitgeloofd eene premie van 100,000 frs. aen den geneesheer die een geneesmiddel voor de cholera zal uitvinden. De.akademie van geneeskunde te Parys, is met de uitvoering van het testament des heer Bemmer gelast. Onlangs is er een opp^rbeambte van de oosten- ryksche posteryen te Brussel geweest, om den dienst onzer brieven posteryen te bestuderen. Deze beambte is zoo voldaen geweest over hetgeen hy gezien had, dat hy heelt aengekondigddat de inrigling van den belgischen postdient welhaest in het geheel oosten- rykscli keizerryk zal worden aengeriomen. De eerste geregelde postdienst tusschen Weenen en Brussel werd in 1516 door den graef von Taxis ingerigt. De sl.edelyk regering van Brugge komt den verkoop van bedorven of slechte eetwaren en groene fruiten strcngelyk te verbieden en dezelve aen de waekzaem- lieid der policie aen te bevelen. Men schryft ons uit Oostende', in dagteekening van den 10 Een groot ongeluk heeft dezen morgend de treurigheid verspreid onder onze bevolking en de talryke vreemdelingen, welke zich in onze stad bevinden: De heer Van Hoorickx, officier van het gidsen-regiment, baedde zich dezen morgend om 10 ure en zich te verre in zee wagende, werd hy door den stroom medegesleept en heeft het leven verloren. Het lyk is te Mariakerke gcvischt. Men schryft uit Lier, dat de kweekelingen van de school der soldaten-kinderen (omtrent drie honderd) met de septemberfeesten naer Brussel zullen vertrekken alwaer hunne pryskampen zullen plaets hebben. Op den 10 September heeft den delen heer baron Devrière gouverneur van Westvlaenderen eenen uitstap gedaen naer de kermis te Handzaeme, ter woonste van den heer Notaris Huyghebaert. Zondag iserteLnik brand ontstaeu in hetdrooghuis der lakenfabriek van de heeren Lamersche en Lemaire; hetzelve is geheel in aseh gelegd. Deze ramp heeft aenleiding gegeven tot eenen acnmerkelyken diefstal. Onder voorwendsel van uil liet nacsle huis de meubelen te redden, is daer veel volk in gedrongen, hetwelk meubelen, goederen, registers en alles uitdroeg, terwyl de eigenaer afwezig was. Mén heeft daer ook den geldkolfer opengebroken en eene som van 12,000 frs. geroofd. De policie is er in gelukt dry kerels aen te houden en hun omtrent 5000 fr. af te nemén, welke zy zeiden op eene veilige plaets te verbergen, om aen den eigenaer terug te geven. 1an den 8 tot den 15 September, 1849. OVERLEDENEN. Van den Maendag 3 Sept. tot den Zaterdag 8 Sept. Op VRYDAG, 21 September, 1849*tcn 6 ure na middag, in d'lierberg de Pccrdcn-Postery, bewoond door Jan Bruynooghe, te Thourout, in stad, van Een WOONHUIS, schoone en welgekalante POTTE- BAKKERY, ruime GEBOUWEN, met groote uitgang- poort, en 18 aren, 7 centiaren, EUVE, te gemelde Thourout, in stad; ten gebruike van Karei VanThour- nout, tot 1" Mei, 1850. Ingesteld 4000 franks. Door 't ambt van Msler BIERYCKX, Notaris, te Thourout. Wylen den heer ANTON1US DECOSTER heefthy uiterste wilbeschikking in date 16 december, 1636, geslicht twee studie beurzen, ieder van fr. 10884 c., welke beurzen hersteld zyn ten laste van het Bureel van Weldadigheid der stad Dixmude, 1° ten behoeve der naeste bloedverwanten van den stichter; 2° der inboorlingen der gezeide stad, welke in een der uni versiteiten of bisschoppelyke seminarien de liooge studiën doen; en daer thans deze beurzen te begeven staen, worden degenen, die zouden op liet genot der- zelve kunnen en gelieven aenspraek te maken, ver wittigd dat zy zich ten dien einde mogen aenmelden by burgemeester en schepenen der voormelde stad, als gezamentlyk met de stichters naeste bloedverwant, bestuerders en begevers der bedoelde beurzen. Gedaen te Dixmude den 14 September, 1849. Burgemeester en Schepenen DEBREYNE - PEELLAERT. Ter ordonnantie De Sekrctaris, II. DEDECKERE. 1° DONDERDAG, 20 September, 1849, om 2 ure na middag, ter herberg de Ruiter, Zarren. Een IIIIIS en Erve, der kinders Ilogicr, Zarren. Titels en kondilien ten kanloorc van den Notaris SCHOTTEY, te Dixmude. 2° VRYDAG, 21 dito, 2 ure na middag, iri liet Nieuw Roggeveld, Eessen 52 aren, 44 centiaren, goed MAEIGRAS, in Eessen, der familie Morreel. Titels en kondilien ten kanloore van den Notaris SCHOTTEY, te Dixmude. Inlichtingen by M.ter HUYGHEBAERT, Notaris, te Merckem. HOWELYKEN. Geene. Vanmoen, Barbara Amelia, werksteroud 83 jaren, gebooren te Iscglicm en wonende te Dixmude), dochler van wylen Petrus Josepbus en van wylen Maria Augusta Vanhaelewyn, cchtgenoote met kinderen van Fidel is Lcynseele, Kcrkstraet, N. 1. 9- Leuridan, Franciscus Albertns Josepbus, timmerman oud 88 jaren en 10 maenden, gebooreu te Dixmude eu wonende te Becrst, zoon van wylen Petrus Jacobus en van wylen Isabelle Aldegondis Labiteeerst weduwaer zonder kind van Itcgina Coffcz nu ecbtgenoolc met kinders van Maria Joanna Clara Samoy, in Sint Jans hospitael, WoumenstraetN. 26, 11« üebruyue, Maria Joanna, dagwerkster, oud 80 jaren, gebooren te Vladsloo en wonende te Dixmude, dochter van wylen Ca rol us Henricuscn van wylen Maria Joanna Lievekens, weduwe met kinders van Petrus Debets, Noordstraet, N. 25. 14, IlouvcnacghelFredcrik Franciscusoud 55 jaren, parapluimakcr, gebooren te Slype, en wonende te Dixmude, echtgenoot met kind van Anna Tkeresia Bouckillion. GEBOORTEN. Drie REGELENDE MARKTEN. TER WE. ROGGE. verkogte hoeveelh. midden prys. ver kogte hocveelli. midden piys. hcctol. fr. c. hectol. fr. c. Antwerpen. 70 17 90 103 9 68 Ai-Ion. 510 13 75 74 8 65 Brugge. 416 17 39 252 9 43 Brussel. 2145 17 44 100 9 98 Gent. 872 18 06 332 9 50 Husselt. 260 17 60 1,450 9 50 Luik. 3,700 17 63 1000 09 87 Leuven. 2,924 17 33 336 9 24 Bergen. 945 17 85 330 9 85 Nuuiuu. 77 18 85 61 9 83 Totael der verk. hoov. Middenprys. 11,919 17 41 4,038 9 68 Prys der voorige week Torwe, 17 97 vermindering, 0 59 Rogge, 9 G8 vermindering, 0 17

Weekblad van Dixmude (1845-1879) | 1849 | | pagina 3