SENAET. Zitting van den 13 april. Zitting van den 13. Zitting van den 13. Zitting van den 17. Zitting van en 18. D1XMUDE, 20 APRIL, 1850. ALGEMEEN OYERZïGT. Het groote nieuws van den dag, in Parys, is de be- paelde keus van den kandidaet der Socialisten voor de kiezingen van den 28 april. Die kandidaet is M Eugène Sue. De National, die de kandidatuer van M. Dupont (de 1 Lure) krachtvol ondersteund had, vereenigt zich reglzinnig met den keus van het komiteit der Socia- listen, iels wat doet veronderstellen dat er in de demo- kralieke drukpers deswegens geene verdeeldheid zal bestaen. 51. Dupont de l'Eure heeft persoonlvk eenen brief geschreven aen den Nationalwaerin hy de kan- didateur van Eugène Sue toejuicht en eenen oproep (loet tot de volkomen vereeniging van alle nuancen der democratie. De kandidaet der monarchieke party is de heer Leclerc. Eene vreeslvke ramp heeft plaets gehad in de fran- sche stad Angers. Een geheel bataljon infanterie is door het breken eener brug in de rivier de Maine ge stort. Wy deelen verders de byzonderheden van die ramp aen onze lezers mede. De duitsche volks-kamer van Erfurt is, in hare zit ting van den 15 dezer, begonnen met de revisie der konstitutie. De Senaet van Sardinië heeft de wet tot afschaffing der geestelyke voorregten in zake der belastingen, in hdi e zitting van den 8 april, met 51 tegen 29 stemmen aengenomen. De uitslag dezer stemming is begroet geworden met eenen donder van toejuichingen .^zoo wel van de leden der vergadering als van het" publiek m de tribunen. De pauselyke nuntius heeftzyne reispassen gevrae^d en heeft de Staten van Sardinië" verlaten, aenslonds na de afkondiging dier wet. Te Genua is de afkondiging dier wet door eene plotselyke en algemeene illuminatie gevierd geworden. Volgens eene lelegrafteke depeche, te Parys ont vangen, zou Paus Pius IX den 13 dezer maend April m de stad Rome terug gekeerd en aldaér zeer goed ontvangen zyn geweest. De byzonderheden wegens die terugkomst zyn nog niet gekend. De tydingen, door de italjaensche dagbladen aenge- bragt, zyn allen vroeger, dan den 13 april. De maet- regels, door de pauselyke overheid genomen, duiden aen dat men op sommige plaetsen een niet zeer vrien- delyk onthael by het volk verwachtte. Alle manifestatie was verboden, en de voorgenomen ollicieele feesten had men afgezegd. 5Ien had gemeld dat de kwestie tusschen Grieken land en Engeland geheel en al veretfend was. Dit schynt nog juist zoo liet te wezen. Eene korrespon- dentie, door den Constitutionnel afgekondigd, wyzigt nu de tyding dal het engelsche gouvernement aen den heer Wyse instruclien zou gezonden hebben om zyne toestemming te geven aen de voorstellen tot overeen komst van den franschen gezant. De kwestie van de teruggaef der gekaepte schepen, voorde betaling der gevraegde schadeloosstellingen, door het grieksche gouvernement goedgekeurd, blyft nog hangende. Event wel verhaelde men te Parys, als een zeker nieuws, dat M. Gros van zyn gouvernement onderrigtingen had ontvangen, aen" Griekenland de noodige sommen ter leening aen te bieden, omdat het die schadeloosstellingen aen Engeland zou kunnen be talen. Dit aenbod zou eene groote moeijelykheid ver effenen want het gouvernement in Athene heeft geldgebrek. De tydingen uit New-York van den 22 maert kon digen aen dat het verschil tusschen Engeland en de Yereenigde-Staten nog voortduert opzichteiis de uil- sluilelvke jurisdictie, welke het eerste land vordert over het grondgebied van Mosquito en Costa-Uica iets wat door de Vereenigde-Slaten niet erkend wordt. Men sprak over de benoeming van M. Laurence als ambassadeur in Engeland. De tydingen uit Mexico, van 13 february, spreken van de ontdekkingen beteugeling eener nieuwe pooging van revolutie, ten gunste vaa Sauta-Anna. Doorgatisch de Republiek is een hoofdgeld gelegd van fr. 1-35 e., per maend op alle persoonen van 18 jaren en daerboven. Het groote nieuws uit het ketzerryk China isdever- schyning van een officieel digblad, de Moniteur van Pekin. Dit nieuwsblad, in het cbineesch geschreven, met zorg en op schoon papier gedrukt, is den 1 january, 1850, te Pekin verschenen; het is met de mael uit Indien in Europa aengekomen. Al de hoogere ambte naren, mandarvnen van eersten en tweeden rang, be talen eene vergoeding van hunne jaerwedde, om in de onkosten der uitgave te voorzien. De lagere ambte naren ontvangen het dagblad kosteloos, omdat zy gedeeltelyk tot het opstellen van hetzelve medewerken door het inzenden van notas, artikels en inlichtingen. Het eerste nummer van dit blad bevatte onder andere akten van het gouvernement,eene ordonnancie van keizer Tao-Kouang, waerdoor alle uitwyking uit China naer Californieu,of Costa-Rica verboden wordt, men weet dat sedert eenigen tyd talryke schepen naer Costa-Rica vertrekken, in de hoop om daer goud te vinden, of ten minsten er goede zaken te verrigten. De klerikalen worden meer bedaerd sedert dat hunne valschheden door den minister Rogier klaer- blykelyk ontmaskerd zyn, en dat zy. als van een bliksemslag, door de redevoering van den heer Lebeau verpletterd liggen. Intusschen nogtans was de komedie van 1830 op het tooneel gebragt, maer, by gebrek aen genoegzame liefhebbers, zyn de acteurs eindelyk tusschen de pas- schemien gebieven. Ry gevolg kondigt men aen dat de redens om zulk stuk te geven niet belangryk genoeg zyn vermits onder ander, de uitvoeringskosten der wet op het middenbaer-onderwys eerst op 5 miljoenen geschat, slechts tot 1 miljoen zuilen beloopen. Wy wil len die welhaest op hunne wezenlyke weerde zien dalen. De zaek is zeer stichtelyk voor de party die zich uit geeft als katholyk en deugdzaem by uitmuntendheid, en eischt dat den vader van familie, haer uitsluitelyk de opvoeding zyner kinderen toevertrou we. Men houdt zich thans aen het beweeren dat den priester gehaet wordt eu dat men het katholyk onder- wys door verderflyke leerstelsels wil vervangen. Wel nu, de atheneums van Gent, Rrussel, Doornyk en Luyk, in welke plaetsen de jesuite-kollegien de kon currentie stellen, maken den afjunst dier party, om dat de ouders, die hier wel bevoegde regters zyn', de voorkeur aen de atheneums geven alhoewel door wereld- lyke autoriteiten bestierd en niettegenstaeude het geeste- lykede priesters weigert omerhet kristelyk onderwys te geven. Verdient dan die jongheid meer verlaten te zyn dan de pensionnairen der rasphuizen, gestichten der bedelary, enz.? neen zekerlvk, maer de kwestie van party is daer, en het is eerfen middel om de misach ting op de atheneums te leggen ten voordeele dér schooien door het geestelyke bestierd. Den haet blyft dan tegen de liberale party gezworen; tot dus verre beroept men zich reeds op de kiezingen van jtiny aenstaende; de aenwerving is met het peti tionnement begonnen, hetwelk een dubbel oogwit had: algemeenen rugtbaren wederstand tegen de akten van 't liberael ministerie om het beheer in 't vak van on derwys te behouden, en het scharen der legers tegen den stryd der kiezingen. Vreeslyke ramp te Angers. Een afgryslyk ongeluk heeft plaets gehad te Angers. De brug in yzerdraed, welke by die stad over de rivier de Jlaine ligt, is gebroken onder het gewigt van een bataljon van het 11' linie-regiment, welk daerovertrok. Dat regiment was op den index gesteld wegens deszelfs demokratieke gevoelens; hierom werdt het zelve naer Afrika gezonden, en dit was ook de reden dat men de troepen overdeyzerdraed-brug deed gaen, in plaets van over de steenbrug, welke digt by de volk- ryke straten ligt. Het muziek, de sapeurs en tamboers waren reeds over de brug gepasseerden gansch het bataljon, 700 mannen sterk, bevond zich daerop, toen men eensklaps een yselyk gekraek hoorde. De twee steunpilaren ten noorden werden uit hunne voetstukken losgerukt en vielen in de rivier, alwaer zy de ongelukkige soldaten verpletterden, die nauwelvks den voet op de brug hadden geplaetst. Al de soldaten sloegen achterover, de eenen tegen de anderen, met bajonnetten en ge- weerpn, en allen stortten in den diepen stroom. Het was een verschrikkelyk schouwspel! Het eene peloton verplette al vallende het andere, welk reeds in 't water lag. Een geweldige stormwind dreef het water in schuimende baren en maektedereddingaller- moeijelykst. Eenige mariniers en moedige burgers sloegen aenstonds hand aen '1 werk, en gelukten er in verschiilige soldaten te redden, waervan nogthans de meesten gekwetst zyn door jlen val of door de ba- jonnetten hunner kaïneraden. Men schat de slagtoffers dezer ramp, waeronder ook verscheide vrouwen en kinderen, die de troepen ver gezelden, op 500 tot 4O0. De luitenant-kolonel, die voorop reed, is door zyn zwemmende paerd gered geworden. Gansch de stad Angers is in den rouw gedompeld. Een adjudant van Louis-Bonaparte is naer Angers vertrokken. Uitvoering eener Doodstraf. In de maend december volgden eenige godvruchtige persoonen den lykstoet van eene moeder, door haren zoon vermoordden 10 dezer zag men de doodstraf van dezen laetsten, Charles Theophile Godart, veroor deeld door het hof van assisen van Pas-de-Calais. Tot het oogenblik van bet vertrek van St.-Omer naer Arras, wist de veroordeelde niet dat zyn laetste oogenblik naderde. Godart had in de laetste dagen blyken gegeven van een regtzinnig berouwhy hoopte zelfs het behoud van zyn leven. Ten 10 i/i ure des morgens kwam Godart te Arras aenvergezeld van den aelmoesenier van het gevangen huis van St.-Omer. Eenige gendarmen zaten mede in het rytuïg. Aen het justicie-huis gekomen, vroeg Godart, ontzet door het gedruisch der menigte, en vermoeid van den togt, een oogenblik van zyne boeijen ontdaen te zyn. Nauwelyks was hy er van bevrydof hy schreef met eene vaste hand zynen laetsten wil, en gaf dien aen den gevangenbewaerder. Zyne kleederen gaf hy aen een armen persoon, die hem altyd veel genegenheid had betoond. onilerwys-wetwelk ten minste de verdienste bezit van niet langdradig te zyn. Aenneming der wet op de tolregten langs den yzerwègalsook het uitleggende wets-ontwerp van art. 360 des wetboeks van kriminele instructie. Aenneming van het wets-ontwerp betrekkelyk het verdrag van handel en zeevaert, gesloten tussi hen Belgie en Rusland, ïnsgelvks neemt de Senaet aen het krediet van 2 miljoenen gestemd aen het departement van justicie voor de fabriekagie der russias en daerna de grensscheiding tusschen twee ge meenten. tDe Senaet heeft lieden de algemeene diskussie geopend en gesloten over vyf wets-ontwerpendie op de dagorde waren. Zitting van den 16. Aenneming der wets-ontwerpen betreffende de oprigting eener Algemeene Pensioen-kas; het krediet van 280,000 franks aen het departement der financiënen de voorgestelde veranderingen in de munt-wet van 1832. Ue algemeene dis kussie over de wet tot oprigting eener nationale Bank is ins- gelyks geopend en gesloten. Aenneming der laetste artikels van de wet op het regiem der krankziqnigen. Definitieve stemming van het wets-ontwerp op het regiem der krankzinnigen zoowel als van het uitleggende project' der twee artikels van het burgerlyk wetboek. onbedacht uwe spraek ii. Gy mistrouwt u van alle nieuwigheden, hebt gy gezegddit is een slecht grondstelselaen den voortgang van alle wetenschappen en kunsten tegenstrydig. Hippocrates was een groot, een overheerlyk man, geen vyand van de nieuwigheden en daerom heeft hy in zynen tyd groote dingen gedaenen ingeval hv in onze eeuw geleefd haddezou hy er nog grootere verrigt hebben. Hy is echter nooit in staet geweest de natuer, zoo als gy het ons wilt doen gelooven in hare geheimenissen en verborgen heden na te sporen. Wy, ja, wy mogen thans zeggen dat wy de natuer in onze handen kunnen wegen. Sedert dat de groote Vesaet de ontleedkunde, als om zoo te zeggenontdekt heeft, sedert dat hy de eerste het menschen-lichaem heeft durven ontleden sedert is er eene nieuwe zon voor de kunst opgegaen, sedifrt zien wy klaer in de diepste geheimenissen. Wat Paracelsus betreft, het is een man die het hoofd boven al de geleerden uitsteekt. Buig ook voor hem, heer doktor, zyn antimonium is eene heerlyke medecyn verwonderlyke om niet te zeggen hovennatuerlykeuitwerksels heb ik er van gezien en indien men er soms slechte gevolgen van ziet dan is het, geloof my, meer aen de onwetendheid van die het voorschryft, dan wel aen het geneesmiddel zelve toe teschryveu...» Ik heb gezegd... Gy trekt yen hetzelfde lyn als myn tegenspreker, riep de doktor, en gy ook zyt een Paracelschen raoordenaer. Ik dacht het »an toen ik u zag. Ik groet u eerbiedig heeren doktors van het antimonium. Vaerwel doktor expectattvu* I riep de andere. Indien de zie ken uw expectatief sle\se\ volgen, zult gy weinig praktyk vinden..» Dit gezegd hebbende, trad de Paracelcist hy Hans, drukte hem de hand en verzocht hem mede naer zyne woning te gaen. Hans voldeed met zoo veel te meer vermaek aen dit verzoek dat hy niet wist waer zyne intrede te nemenen zich volstrekt zonder geld bevond. Nog geene drie dagen bevond zich onze nieuwe geneeskundige in Montpellier of zyne faem was de garische stad door verspreid. Wie aen het stelsel van Paracelsus verkleefd was, wilde hem voor genees heer bezitten en Hans zag het geld als te huis komen gevlogen. Zyne vermaerdheid drong door tot in den schoot der geleerde uni versiteit, en de heeren professoren aen welkdairig stelsel zy ook verkleefd waren wilden hem allen zien en hooren spieken. Hans voelde daerdoor zynen hoogipoed opgewekt en deed aen- kondigen dat hy op eenen gestelden tyd zou gereed geweest zyn om allen Ihesis, van welken aerd hy ook zyn mogt, te verdedigen. Uit geschiedde ook werkelyk, en doktor Hans werd met eene buiten gewone plegtigheid o.ithaeld, en de grootste lof beviel hem. Hy verkreeg de eer van als doktor der hoogschool van Montpellier aen- ■====^g^"i i genomen te worden, en ten dien einde werd hy volgens gebruik der universiteit, met den tabbaerd van den vrolyken Rabelais, die aldaer bewaerd werd, omhangen. Indien Hans zich daermede te vrede had gehouden, ware hy een gelukkig man geweest. Dan, hy kon zynen geest niet bedwingen, en wilde zelf een eigen stelsel voor den dag brengen. Derhalve rigtte hy een curcus in voor professorenen begon met een gansch nieuw geneeskundig stelsel voor te dragen. Eerst trachtte hy daerin aen te toonen hoe weinig Galiënus van de ontleedkunde gekend hadj wat groote stap Vesael aen die wetenschap had daen maken, e» water nog aen zvne opspeuringen cn navorscbiugen ontbrak. H* lachte met Fallopius en met Rondelet, en deed zien hoe ver Fertiel, de loen hooggeschatte fysiologist en pathologist van de waerheid was afgeweken. Hy kon zich zelfs niet onthouden van te zeggen, dat Paracelsus dikwils gefaeld had, en dat zyn groot geneesmiddel r zyn antimonium, met niet genoeg zorg gebruikt werd, en vaek een* kracht werd toegeschreven die het ver was van te bezitten. Dit wa» eene groote onvoorzigtigheid voor Hans j want daerdoor verloor br het grootste getal zyuer vrienden de bliutle aenhangers vais Paracelsus. fVordt voortgezet.

Weekblad van Dixmude (1845-1879) | 1850 | | pagina 2