BERIGT. HEILIG BLOED, Men biedt uit er band te koop BEKENDMAKINGEN. Zich bereidende om naerdendoodtegaen, omhelsde hy den aelmoesenier, en zegde dat hy geen spyt had, dat zyn voorzien in genade was verworpen; eene ver oordeeling tot dwangarbeid ware niet genoeg geweest. Twaelf ure slaet; het is het uer des geregts; een detachement troepen houdt de menigte tegeneen piket gendarmen gaet voor. Godart treedt voort, ondersteund door twee persoonen, den biechtvader en nog een ander manspersoon. Hy is in zyne hemdsmouwen, blootvoetsen een zwarte sluijer hangt over zyn hoofd, zyn stap is vast en met vaste schreden gaet hy het •schavot op, na zynen biechtvader omhelsd te hebben. Hy verzoekt zynen biechtvader, de volgende woorden aen het volk over te brengen Alvorens voor God te verschynen, beveelt Godart zich in uwe gebeden aen, vergiffenis vragende voor demisdaed die hy gepleegd heeft. Hy wil u zeggen dat de schandelykste driften zyne ziel hadden be- t magtigd, en dat deze het zyn die hem naer het schavot hebben geleid. Maer Gods bermhertigheid heeft hem de noodige kracht gegeven om eeneboete te doen over zyne misdaed; hy sterft vol betrouwen in de goddelyke goedheid. Bidt voor hem Godart knielde neer, bad, kustte het kruisbeeld, en gaf zich aen den beul over. Een oogenblik en het geregt was volbragt. Beweging yan den Belgieschen handel. MENGELINGEN. Een koninglyk besluit van den 11" april beveelt de gedeeltelyke vernieuwing der provinciale raden, en ten dezen einde worden de kieskollegien in de kantons Veurne, Dixmude,Oostende,Ghistel .Ardoye, Thielt, Thourout, Hooglede, Wervick, Meessen, Kortryk, Moorseeleen Oost-Roosebeke, byeengeroepen op den 27 mei toekomende. De heer oorlogs-minister heeft eene kommissie aengesleld van dry officieren der ruiterv, die den 18 dezer maend naer Engeland vertrokken zyn, ten einde aldaer een zeker gelal paerden aen te koopen van zuiver ras, voor den dienst der ryschool, te peren. Die officiereu zyn tevens gelast in Engeland nog andere dingen te bestudeeren betrekkelyk de peerden-stoeteryen. De gemeente-besturen zyn herinnerd geworden, dat de vragen, memorien en petition, langs den post door de inwoners opgezonden naer den gouverneur en de bestendige deputatie, gefrankeerd moeten zyn, alhoewel dezelve over dienstzaken handelen. By gebrek aen deze formaliteiten, kunnende brieven en pakken geweigerd worden. Eene gewiglige ontdekking heeft men gedaen in eenen hoop oude venster-glazen der kathedrale kerk te Doornik. By het springen van den kruidkelderin 1745, waren al die glazen geborsten; zy werden voor en na op eenen hoop geworpen en vervangen door groote en heldere glasramen. Over eenigen tyd nam een kanonik, liefhebber van schilderyen, de party op voor die oude weggeworpen glasvensters, en bragt het eindelyk dezer dagen zoo verre, dat men daennede dry vensters der zybenk zou volzetten. By de herplaetsing van de paneelen dier venster-ramen,heeft men verscheidebelangryke dingen gevondenvooreerst eene Hemelvaert van Maria, zynde een groote en breede schildery, uit het midden der XVI eeuw. Onder op dezelvé leest men de antiphoon Saneta Maria, subcurre miseris, welke men voorheen kon lezen in liet hooge koor der kathedrael. M. Capronnieux heeft eene nog gewigtigere ontdek king gedaen; het is een vensterraem der XIII eeuw, van welke soort men er maer zeer zeldzaem aentreft. Door de hyeenbrenging der verschillende stukken, is de behendige artist zoo verre gekomen, dat hy een groot gedeelte terug heeft van eenen geschilderden kerkgevel met kolommen en koepeldak, die van de schoonste en kunstigste uitvoering zyn, alhoewel de teekening iets te wenschen overlaet. Uit dien vond kan men nu overtuigend bewyzen dat de glasschilderkunst in Belgie reeds bestond in de XIII eeuw. Men leest in de Broedermin. Over eenige dagen hebben wy aengekondigd dat een onzer stadsgenootenbakker van bedryf, plotse- lings verdwenen was, zonder dat de zorgvuldigste nasporingen deden ontdekken, wat er van hem ge worden was. Nu is die geheimzinnige zaek ontsluijerd en opgelost in eene gruwelyke moord. Thans heeft men aen de Muidepoorl, by het Tolhuis, het lyk op gevist van onzen ougelukkigeu stadsgenoot, zvnde de heer Morren, woonachtig in de Kortrykschestraet, en ontdekt dat hy op eene geweldige manier aengerand en door booswichten in het water geworpen is. De moordenaers hebben hem den hals afgesneden en hierby noglwee doodelyke messteken in zyn lichaem toegebragt. Het slagtoffer was in den na middag uitge- gaen, ten einde eene betaling by zynen houtkoopman te doen, welk gebeurd is, en daerna eenige kleine re keningen by zyne pratieken te gaen ontvangen. Hy had eene goede som gelds by zich en zyn gouden hor- logie, welks keting men nog aen zynen hals gevonden heeft. Alles doet veronderstellen dat hy vermoord is door booswichten, die hem bestolen en zyn lyk in het water hebben geworpen. Men hoopt dat de politie alle mo ge] yke opzoekingen zal te werk stellen, om de daders van dat gruwelyk schelmstuk te ontdekken. Een anderen inwóoner onzer stad, de genaemde Jan Van de Vyvere, fabriekwerker buiten de St. Lie- vensstraet, was sedert een tiental dagen insgelyks uit zyne wooning verdwenen, zonder dat men wist waer hy zich bevond. Eergisteren ochtend heeft men zyn lyk gevonden in eenen stadsgracht, digt byhet'ScAeyer- gat. Men veronderstelt dat de ongelukkige den zater dag 6 april daerin gevallen en verongelukt is. Men heeft zyne horlogie en eene som van 5 franks nog by hem gevonden. Er zyn voor hel oogenblik 799 persoonen te Vil- vordein de gevangenis, veroordeeld tot korrektionele straffen en opsluiting. In de kleine Karmelieten waren er 375; 283 mannen, 88 vrouwen, 5 kinderen en 78 militairen; dus 42 meer dan verleden maend op het tolale cyfer. TeTerkamerenzitten 1361 gevangenen; 841 mannen, 401 vrouwen, 83 jongens en 36 meisjes; 97 minder dan verleden maend. De genaemde Jacobus Langenaekendader van de dubbele moord op zyne vrouw en dochter gepleegd, heeft men vrydag der verledene week te Leuven,,ten negen ure 's morgeus, verhangen gevonden in de gevangen-cel, waer hy zyn ontbyt had genomen. By middel van zynen halsdoek heeft de ellendige zich aen het vensterraem gezelfmoord. Te Saint-Lizier een stadje gelegen op 2 mylen afstand van St.-Gorons, is een vader beschuldigd dat hy zyn eigene dochter op eene gruwelyke manier ver moord heeft, door haer met geweld boven een hevig brandend vuer te houden. M. de Lamartine gaet Frankryk verlaten, hy be geeft zich naer den Oosten, langs Weenen en den Donauw. In de aenstaende maend Juny zal hy vertrek ken. De groote fransche dichter en schryver gaet den Sultan van Turkye bedanken voor het geschenk van een groot stuk gronds in de omstreken van Smyrna, welk de keizer van Turkye, hem vooreen tydvak van 25 jaren heeft af^estaen. M. de Lamartine gaet hem verzoeken dien tyd te verlengen. Men weet niet wan neer M. de Lamartine naer Frankryk zal terug keeren. Het schvnt dat de ontvangst van zyn nieuw drama Toussaint Louverture den grooten schrvver niet zoo goed bevallen isals hy zulks verwacht had. Een geweldige brand heeft plaets gehad te Li- gneville, in het departement der Vosges, in den nacht van den 5 dezer maend. De voortgang van het vuer waserzoovreezelyk.dat er eene gansche straet van 42 huizen geheel en al in de asch is gelegd. Behalve zeer aenmerkelyke verliezen, heeft men de dood te betreuren van eenen pompier, die met menige andere persoonen door eenen omvallenden inner is getroffen geweest. Een zyner broeders, een daglooner, had daeiffiy zyn been verbryzeld; een ander pompier heeft eene reb gebroken, en verscheide persoonen lagen door den rook verstikt. Van deze laetste zyn verscheide nog tot het leven terug geroepen. Een geweldige brand is den 15 dezer uitgebroken in het dorpje Hun-sur-Lesse. De brand is ontstaen in eene arme hut metrietgedekt.In weinigeoogenblikken stonden eene menigte huizen in ligte laeije vlammen; de vuervlokken vlogen tot op de huizen van de kom des dorps. Door despoedig toegebragtehulp heeft men het vuer in zoo verre kunnen beperken, dat er maer twee huizen geheel en al afgebrand zyn. De schade wordt berekend op 2500 franks. Niets was verzekerd. Sints eenigen tyd ontving de heer Xaverius, een ryke proprietaris, in de Victorie-straet te Parys, menig vuldige klaglen van eenige zyner huraers, by wien men nacht op nacht den wyn uit den kelder kwam stelen. De heer Xaverius was zelf reeds op die manier be stolen geworden. Hy deed derhalve de slolen der kel ders veranderen; maer de flesschen wyn verdwenen zoo als van te vooren, en de meest bygeloovige hu raers begonnen reeds van heksen en toovery te spre ken. Hy legde dan in ieder kelder eene pistool met eene zwarte lymachtige stof geladenen zoodanig ge- plaetst dat dezelve moest afgaen, zoodra de dief de eerste flesch wyn pakte. De zwarte vloeistof zou hun aldus gemakkelyk doen herkennen. Verscheide nachten waren reeds voorby gegaen, zonder dat er nog gestolen wierden d,e heer Xave rius begon reeds te gelooven dat zyn geheim verraden was, toen verleden zaterdag-avond een zwaer schot in den kelder hem waerschouwde dat de dief in den strik zat. Aenslonds liep de proprietaris naer den ingang van den kelder, en zag eenen vent daeruit komen die hy eerst niet kon herkennen, want hy was zoo zwart als een moor. De gekleurde] wyndief was zoo danig verschrikt, dat hy zich byna niet regt op zyne beenen kon houden, en de heer Xaverius vreesde zelfs of hy soms gekwetst ware; doch het was alleen de schrik en angst, die hem bevangen hadden. Toen men hem onder de pomp had afgewasschenontdekte men dat de genaemde R een kommissionnaris was, die ge- woonlyk voor dat huis zyn standpunt had om kommis siën of pakjes af te wachten. Aldus op heeter daed betrapt en gesnapt, heeft de wyndief zyne misdaed niet geloochenden verklaert dat hy telkens den kelder binnen drong door eenige planken der deur zachtjes los te maken. Oogenblik- kelyk is hy naer den politie-kommissaris gebragt en van daer naer de prefektuer. De douanen van Ryssel hebben een nieuwen aen- slag gedaen in de statie van den yzeren weg dier stad. In een reiskoffer met dubbelen bodem hebben zy eene groote hoeveelheid kostbare engelsche goederen ont dekt. Dat koffer behoorde aen eene belgische dame die gerekend had zonder de argus-oogen der fransche grenskominiezen. Burgerstand der stad Dixmude. Van den 13 tot den 20 April, 1850. D<? leden der maetschappy van landbouw en hove- nierkunde van het arrondissement Dixmude en allen landbouwer van liet 48 landbouw-distrikt die zouden begeeren Rutabaga-xaed te bekomeu, mogen zich, deswegens, aenbieden by den heer CL DE§OlITTER Sekretaris der gezeide maetschappy die het hun kosteloos zal afleveren. een aljergerieffelykste WOONHUIS, met erve, hove nierhof, eu uitgang op d'Eessenstraet, zamengesteld uit groote winkel, drie beneden plaetsen met inge- maekte kassen en buffelen, vier bovenkamers uit zicht hebbende op de markt, drie achterkamers, groote zolder, keuken met steenput, pompe en wa tersteen, nog een ander keuken met citern (van 80 tonnen) ook met watersteen, komfooren en fournoois, voorts groote werkwinkel lang 38 voeten, met logie lang 78 voeten, alsmede andere gerieffelykhedèn staende en gelegen binnen de stad Dixmude, ter zuid- zyde van de groote Markt, geteekend N° 3, tegen woordig bewoond en gebruikt door den cigenaer Joseph Fan Cuyck, koperslager De kooper zal mogen in handen houden een gedeelte door koopsomme, volgens konditien en afspraek. Te bekomen by den drukker van dit blad PROGRAMMA der processien, geschiedkundige stoeten die er deel zullen van maken, en godsdienstige plegtigheden die zullen plaets hebben Ier gelegenheid van den zeven honderd-jarigen jubilé der duerbare reliquie van het Gevierd te Brugge van den 5 tot den 16 Mei, 1850. De Moniteur deelt nn den staet mede der beweging van den belgieschen handel met de vreemde landen, gedurende de niaend maert dezes jaers. Deze opgaven zyn betrekkelyk het vee en de voornaemste granen en levensmiddelen. Gedurende de maend maert zyn er in ons land gevoerd voor de consumptie, 1,895 slukszwaer vee; 456 kalveren, 5,126 schapen en lammeren en 94 verkens. De invoer van granen voor de consumptie is als volgt Tarwe^ 1,622,945 kil. Rogge1,150,315 u Gerst en wintergerst 2,983,116 u Boonen en wikken 202 851 n Haver1,118,129 Meel141,434 Ryst s 390,035 Aerdappelen637,070 De uitvoer bestond, gedurende die zelfde maend, in 716 stuks zwaer vee596 kalveren, 2,327 schapenen lammeren en 10,784 verkens. De cyfers van den uitvoer onzer granen geven eene aenmer- kelvke vermeerdering in vergelyking metde voorgaendc maend. Ziehier den staet daervan Tarwe 1,380,547 kil. Rogge3,805 Gerst en wintergerst 500 Boonen en wikken223,437 Haver 5,822 Meel21,395 Gedurende de maend january dezes jaers zyn 1,377,770 kilograms aerdappels uit ons land gevoerd. Op den 31 maert bleef er nog in de entrepots 1,282,729 kilograms tarwe; 56.740 kilos gerst en wintergerst; 146,698 kilos koonenen wikken; 164 kilos meel, en 676,827 kilos ryst. HUWELYKEN. 15; Van Coille Theodorius Ludoviccisjongman olie slagersknecht oud 28 jaren, gebooren en wonende te Dixinude, met (Joleta Sophia Gheleyns, jonge dochter, dienstmeidoud 29 jarengebooren te Lampernisse lest gewoond hebbende te Steenkerke eu nu wonende te Dixmude. OVERLEDENEN. Een minderjarig kind. GEBOORTEN. Drie. PrïS 10 CESTIMEN.

Weekblad van Dixmude (1845-1879) | 1850 | | pagina 3