Liedje. - De Dixmndsche Botermannen, kail ting-zoo ruim te vergoeden. De dag van zyne triumf is het grootste liefdebewys dat een man van eer ge nieten kan. Steunt dan inwoners van ons distrikt op zyne herkentenis, gy zult in hem een beschermer en een trooster vindenhy zal medewerken voor stoffelyk en zedelyk welzyn; vesten wy op hem onze hoop en ons vertrouwen hy is en zal de steun blyven voor zyne burgeren en voor het vaderland. Eere zy dan de weldenkende kiezers die zulk eene verbazende meerderheid aen den heer De Breyne ge schonken hebben! lof aen hun gezond oordeel, endank aen hunne ware vaderlandsliefde. Wie zyn de Revoliitlonnairen Sedert eenigen tyd schynt het wachtwoord aen de klerikale nieuwsbladeren gegeven te zyn om de meer derheid der wetgevende Kamer aen te vallen, al de akten en wetten die, op voorstel van het ministerie, door haer aenveerd zyn, te beknibbelen, en hare leden aen het publiek verachtelyk te maken. Onze priesters zyn zelfs de^opstellprs.^n yejgpreiders van die ni^uws- tladereni die gedurig met smaedheden en verwytingen vervuld zyn zoo tegen het ministerie en de* groote meerderheid der Kamer, als tegen alle burgers die tot de liberale gezindheid behooren. Niets wordt er door ben verwaerloosd en alle middels worden door hen in het werk gesteld om onze ministers en de meerderheid der Kamer aen het volk verachtelyk te maken. Wy zeggen dan tot onze tegenstrevers de liberale gezind heid ondersteunt het gouvernement en de wetgevende Kamer van wie alle magtkoomt,zy eerbiedigt by gevolg het wettelyk gezag en de konstitutie van het land; gy integendeel, klerikale party, valt gedurig tegen het gouvernement en de wetgevende magt uit, gy hitst het volk gedurig tegen hen op; wie van ons beiden mag de party der orde genoemd zyn? En is het uwe party niet die met den naem van revolutionnaire zou moeten bestempeld zyn? Wy ontvangen heden uit Nieuport het liedeken, door de Bode van Nieuport medegedeeld met eenige koepletten (daerby gevoegd en deelen het onze lezers mede. Later zullen wy een geheel bundeltje van al de liedjes gevendie ter gelegenheid onzer kiezing gemaekt geweest zyn. OP 12 DECEMBER, 1850. Stemme Van Pier la la. Sa Botermannen kraemt maer op Uw boosheid is ten end Geheel uw clyque krygt den klop. Weg met uw strooijen vent. Weg met caloote Desmaisier' En al zyn gaven van papier. 't Gat uit! zei pier la Ia papa 't Gat uil! zei pier la la. Weg met den kwezel francmaQon Die 't hatelyk masker draegt En niets dan hoon en schande won Tot in het slyk verlaegd. Dixmude trekt dat maskér af En geeft den huichelaer zyn stral. Bravozei Pier Ia la papa. Bravo! zei Pier la la. Dixmude heeft nog eer in 't bloed, En mint den braven man Die voor zyn burgers 't welzyn doet En steunt zooveel hy kan Voor ons DE BREYNE en anders geeo Hy is de vriend van 't algemeen 't Is juist zei pier la la papa, 't Is juist zei pier la la. Van daeg is 't dat hy zegeviert En eer en glorie vond Al heeft de kuipe wreed getierd Gelyk een dollen hond. En wilde hem in modder slaen. En hem verkoopen of verraen1 Slecht ras! zei pier la la papa. Slecht ras! zei pier la la. Van daeg is 't dat hy triumpheert Gelyk een held van 't land Van daeg is 't dat ons Belgie eert Als mannen van verstand, o Die de verdienste voorenstaen En vreemd gebroed ten gronde slaen, *t Is schoonzei pier la Ia papa 't Is schoon, zei pier la la. 'Zoo vreogdig was Dixmude nooit Als in dat lustig uer, De straten zyn alom getooid Met licht en fakkelvuer. De klokken luiden zege en lof Kanonnen schieten luid en grof. 't Is feest! zei pier la la papa, 't Is feest! zei pier la la. Alleen de mannen van 't bedrog Die zitten in den heerd. Hun heete galle kookt wel nog Maer 't hert is uitgeteerd Van wrok en nyd en dolle pyn Zy wenscben in (Jfc maen te zyn. Vliegt op, zei pier la la papa, Vliegt op, zei pier la la. De redakteur-geneverbaes Zoekt troost in 't volle vat En zal nu doen gelyk Jan Klaes Verzuipen in het nat, Hy slaet zyn kuipe dat ze rolt Met schande en slank nu opgevold. Slaet toe! zei Pier la la papa, Slaet toe! zei Pier la la. s Daer zit nu doktddr Hutsepot Te scharten in zyn hoofd. En lange Jan kryst als een zot Van 't groot verstand beroofd. Hy zweert dat hy nimmermeer Zal reizen met den groolen heer 't Was schand! zei pier la la papa, 't Was schand zêi pier la la. De franschbrood-bakker berst van spyt Verwenscht elk liberael. De Kankerbaes is bleek van nyd Om hunnen zegeprael, En zegt dat hunnen beezemtnan Geen een en twee meer tellen kan Hy kryseht, zei pier la la papa, Hy kryseht, zei J)ier la la. De Wilgen zyn verdroogd, verteerd. De lange broeders staen Als waren zy kazak geweerd, 't Is met hun Club gedaen. De pater-herbergier kryscht ook Die groote man van kaf en rook, Jesuiet! zei pier la la papa, Jesuiet! zei pier fa la. Dat eedgespan verhief de kop Gelyk een boos serpent. Gelukkig dat het kroeg den schop Met heel zyn snoode bend. Wy vloeken al ban spot en list En wenschen 't vuilnest in de kist. In d'helzei pier Ia la papa In d'hel! zei pier Ia la. Uit de omstreken van Gent, schryft men aen de Broedermin Op meer dan ééne plaets bestaet er in dezen oogen- blik eene groote beweging onder onze dorpspriesters. Zy leggen eenen grooten yver aen den dag, om in plaets van éénetwee of dry klokken in den kerktoren te hebben. Men zegt zelfs dat onze pastors alom, vroeg of laet, hetzelfde getal klokken willen hebben, zooals het bestond voor de groote fransche omwenteling van de jaren negentig. n Wel is 't waer dat deze klokkendrift door de parochianen niet gevolgd wordt. De klokkenvermenig- yuldiging ware voorzeker een zeer eenvoudig vermaek, indien er hiertoe geen geld van noode ware. Maer een boer is byhoudendeen dat ook niet zonder rede want het geld groeit op zynen rug niet, en het is niet al slapende dat by het wint. Hierom is het dat dit klokkenramoer de buitenlieden een weinig tot naden ken gebragt heeft, want de boeren zyn zeer wel bewust over de ervarendheid en behendigheid hunner herders, om zich geld te verschaffen, als het erop aenkomt. Zy gevoelen dus zeer wel, dat het hunne beurs moet kosten. Op sommige gemeenten zou men by vrye inschryving geld werven; maer iedereen zou als het waregetaxeerd worden en zoo het schynt, zou men zelfs het pen- uingsken trachten te krygen van den dienstbode en den geringen werkmensch. Dat de buitenlieden zulks met geen goed oog aenzienis dus geenzins te verwonderen want, wie zou er geerne, met den loon van zynen zuren arbeid, klokken zien gieten Niemand verstaet hier het nut dezer klokken-verme- nigvuldigiug, iedereen aenziet zulks als gansch oo- noodig, vermits tot hiertoehet|bestaendegetal klokken, gedurende meer dan eene hahre eeuw genoegzaem wasom de dienst te doen en zelfs al te luiden wat men wilde. Sommigen vragen, en dit met gegronde rede,'of men zynen yver niet beter zou kunnen gebruiken Zyn er geene andere en dringerder behoeften in de gemeente; iederdaed, zyn er buiten geene gebrekly- denden meer; zyn er geene onwetende en arme kin deren meer te helpen? Andere boeren doen al netelachtigere kwestiën zy vragen by voorbeeld of men met de nieuwe klokken meent het kwynende geloof op te beurenof de ver menigvuldiging der klokken de ontstichting onder de geloovigen zal doen ophouden, ontstichting veroor- zaekt door de pracht en glorie van sommige bis schoppen. Wat er ook van zy, de uieuwe klokken zullen er komen, want zoo willen het onze geestelyken. Maer het is ook niet min waerdat er boeren zyndie hierover eene groote ongerustheid in hun hert voeden want zeggen zy,'s pastors klokkendrift, beeft geene andere oorzaek dan eene geneigdheid naer den ouden tyd, naer den tyd der spookery, wanneer de boeren de slaven waren van 's edelmans grillen, en aen de priesters de tienden betaelden het schynt hun als of men alom de beste hoofden kwame en als of de tienden- schatters al hunne akkers doorliepen. Niets is min gegrond dan de vrees van deze eenvoudige buitenlie den, die niet weten dat de fakkel der verlichting de spookery voor altyd wegdreefen dat de moed der hervormers, en de dorst naer regt en gelykheid voor altyd de hatelyke voorregten des edeloiansen de onregtveerdige belasting der tienden oomogelyk maken. De jury der assisen van Charente-Inférieure heeft uitspraek gedaen in de zaek van pastoor Gothland en Mev. Du Sablon. Gothland is schuldig verklaerd aen vergiftiging op den persoon zyner meid, Fanny Deguisal; doch de t'ury verligtende omstandigheden aengenomen hebbende leeft het hof hem tot eeuwigdureuden dwangarbeid veroordeeld. Mev. Du Sablon is vrygesproken. Rruweldaed ran Romal, te Jlyiel. Ziehier eenige byzouderheden nopens de yslyke slagting, die te Nyvel heeft plaets gehad Bomal was accynsbeambte te Genappe, met eene iaerwedde van 1800 fr. en sinds eenigen tyd woonde hy met vrouw en kinderen te Nyvel. Hy was reeds ten tweeden male getrouwd,en even als zyne eerste vrouw, was zyne tegenwoordige ongelukkig; doch daer zy van zacliten aerd was, verkropte zy in het geheim hare smart. Bomal verteerde het grootste gedeelte van zyne jaerwedde en deed gestadig zyn huisgezin te kort, zoodanig dat een kleinen eigendom, welk deze familie bezatnaer men zegt, in 't kort voor schulden zou verkocht worden. Bomal had omstreeks Nyvel de ronde te doen, en hy verliet Genappe, om li are 's morgens te Nyvel ver deelde hy met een anderen beambte- zynen dienst, en des avonds kwam hy te Genappe terug, waer hy buiten zyne gewoonte, den burgemeester ging vragen in weike brouweryen er des avonds zou gewerkt worden. Hy begaf zich nogtaus naer zyn logement, zeg gende tot de weerdin, dat zy hein des morgens ten vyf ure zou oproepen. Bomal had dien dag op krediet eene flesch cognac gekocht, welk hy ten grooten deele moet geledigd hebben. Het is uit deze herberg, dat hy des nachts met eene koord langs het venster vertrokken is, en dit waer- schynlyk om zyne afwezigheid te kunnen bewyzen. Deze zelfde koorde, waermede hy voornemens was in zyne kamer terug te klimmen, nadat hy de moord begaen had, liet hy builen hangen. Bomal had zich ook van twee geladene pistolen voorzien. Het schynt dat men in zyne kamer bebloede klee- deren heeft gevonden. Bomal veinsde verwonderd te zyn, en, alsof hy diép geslapen had, niets te begrypen van hetgeen men in zyne kamer deed. Hy scheen nog meer verbaesdtoën hy, omringd door de gendarmen en de magistraten, onder het doodsgeroep der volksmenigte binnen Nyvel gebragt werd. Bomal is reeds in de tegenwoordigheid zyner slagtoffers gebragt geweest. Men weet nog niet wat uitwerksel deze schrikkelyke tegenoverstelling op hem gemaekt heeft. De voornaemste getuige in dit yslyk drama en de beschuldiger van zynen vader, is een manneken van negen jaren, 't welk Bomal lidver dan de andereh zag en dat gewoonlyk by hem sliep. Toen Bomal omberm- hertig met zynen dolk zyne vrouw en zyne dochters vermoordde, sprong dit kind uit zyn bed en smeekte op zyne knien voor zyne moeder en zusters om genade. Bomal wierp het manneken weder in zyn bed. Eer hy vertrok stak het monster ook het vuer aen het bed van bet kind, dat hy tot dan toe gespaerd bad. AI de persoonen weenden die in de kerk waren, toen de priester op den predikstoel klom en gebeden vroeg voor de ongelukkige slagtoffers. De ontsteltenis is te Nyvel en in het omliggende zoo groot, dat er schier Iwee dagen niet gewerkt is. MENGELINGEN. Ingevolge besluit van den heer gouverneur der provincie, ter dagteekening van 30 december, moeten al de Belgen getrouwden ongetrouwd,zooalsdevreem delingen die van den dienst niet vrygesteld zyn, go- booren sedert I" j:inuary tot 31° december 1831 mede- begrepen, zich vóór den 20 January toekomende doen inschiwen, voor de ligting der militie van 1831. 1 )e voorledene week heeft men uit deLoovaert het lyk opgevisclit van een bediende der accisen van Alve- ringhemdie sedert eenige dagen was verdwenen. i ■I

Weekblad van Dixmude (1845-1879) | 1850 | | pagina 3