Gewigtig Nieuws. boekweit, geersle, acrdappelen enz. in de tarwe, wélke vermingelingen alhoewel niet nadeelig aen de gezondheid, nogtans den openbaren amblenaer in de onmogelykheid stellen een zeker en gegrond slag of prysaen het brood te geven. Het onderzoek dezer zaek wordt bevolen aen eene kommissie zamengesteld uit de heeren Vanderheyde, Wullems en Wyllie. Op een breedloopig verslag der daertoe benoemde kommissie, geeft de raed zyne eindelyke goedkeuring aen de rekening der Godshuizen over het dienstjaer 1854, te weten in uitgaven fr. 45,400-52 In ontvangsten 44,392-69 Dus met een schadelyk slot van fr. 1,007-83 De budget derzelfde gestichten voor 1856, wordt insgelyks goedgekeurd als volgt Ontvangsten fr. 39,174-38 Uitgaven 39,168-55 Goed slot fr. 5-83 Twee andere zaken aen het order van dag worden lot de eerstkomende vergadering verzonden. Om 12 ure de vergadering eindigt de zitting. Kamer der Volksvertegenwoordigers. De Kamer heeft ons woensdag eenen voorsmaek gegeven van hetgene de diskussie zal zyn van het wei- ontwerp op de liefdadigheid, Alhcfewel het debat niet lang duerde, zoo was het toch nog al merkwéerdig, en belooft ons eene reeks zittingen, die eene meer dan gewoone levendigheid zullen hebben. 't Was nogmaels M. de Mérode, die tot de diskussie van woensdag aenleiding gaf. Hy nam lot tekst den brief van M. Ch. de Brouckere aen de kiezers van Brussel en drukte zyne verwondering uit, dat de heer burgemeester der hoofdstad eene dergelyke beslissing had genomen. Volgens M. de Mérode beval het vraeg- stuk der liefdadigheid niets politieks. Dus kon ook niets M. de Brouckere dwingen zyn ontslag te geven. Hy eindigde zyn zo gezegde ordevoorstel met het ver zoek, aen het ministerie, zoo spoedig mogelyk het wetonlwerp op de liefdadigheid voor te dragen. De woorden waerin M. de Mérode zyn verzoek deed, dwongen M. Frère lot spreken. Hv verwierp in krachtige tael wat in die woorden stootend was voor de liberale denkwyze. M. de Mérode scheen voor zich en zyne vrienden het monopolium der liefdadigheid te eischen. Zulke aenmaliging kon niet onbeantwoord blyven. Het liberalismus, gelyk M. Frère zeer wel zegde, heeft de edele zending der liefdadigheid nooit uit het oog verloren, en het is in het belang van die zending en om te beletten, dat de liefdadigheid, gelyk in vroegere tvden, door sommige menschen tot hun eigen voordeel misbruikt worde, dat de liberale opinie de openbare liefdadigheid op eene verstandige wyze wil ingerigt zien. Zy wit niet, dat het stelsel van lief dadigheid op nieuw worde wat het was vóór hel jaer 1789, toen de kloosters schier alleen met het uitdeelen der aelmoesen gelast waren, en het op eene zoo onge lukkige wyze deden als nu nog in dePauseiyke Staten geschiedt, alwaer de straetroovery en de bedelary op eenen vasten voet georganiseerd zyn. M. de Theux antwoordde aen M. Frère, dat men geene vergelyking moest maken tusschen verschillende landen en tyden. Hierin heeft M. de Theux ongelyk. De zaek, waerover hier wordt gehandeld, bestaet, zonder dat de landen of tyden in aenmerking komen. Wat een misbruik was over honderd jaer, zoude het nu nog wezen, en daerora moet men het trachten te voorkomen. Op het einde der zitting is er gesproken over de raedplegende kommissie, die aen het besttier onzer yzeren wegen is gevoegd. M. Frère heeft het bestuer der kommissie met kracht bestreden en M.dePerceval heeft eenige zeer zonderlinge feilen aeugehaeld, be treffende de schadeloosstellingen aen de leden der kommissie toegestaen voor reiskosten, Uit dit alles is gebleken, dat de kommissie veeleer kwaed dan goed doet en daerby het land niet weinig geld kost. (Schelde). Buitengewone Kommissie van Weldadigheid. Verkoop aen verminderden prys. Wy kunnen niet begrypen, hoe den verkoop van Soep niet meer byvul ontmoet, onder de werkende klas, te meer daer wy de overtuiging hebben, dat zy allervoedenst en van de beste smaek is, ja zelf dat er weinig burgershuishouden zyn waer men die zoo goed kan gereed maken. Het is eene gezonde weigebonden Soep die gedurende 4 tot 4 1/2 ure kookt, en dat voor 6 centimen de liter. In den loop der verledene week heeft mevrouw De Breyne-Peellaerl, 150 soepkaerljes aen den ge meen te-onder wyzer behandigd om uitgedeeld te worden aen de behoeftige leerlingen der gemeente- school die zich, door hunne neerstigheid en goed gedrag onderscheiden. Een twintigtal kaerlen, ieder goed voor 25 liters kolen, zyn ook mei dit edel inzicht gegeven geweest door jufv. Cadock. liet is alzoo dat die liefdadige persoonen, hunne giften niet alleen tol leniging van 's armens pynen ge bruiken, muer dezelve tevens tot den zedelyken en welenschappelyken voortgang van het opkomende geslacht aenleggen. Die liefdewerken gaen alle lofspraek te boven, en zullen wy twyfelen er niet aen talryke navolgers vinden. Yzeren weg van Lichtervelde op Veurne, langs Dixmude. De Monileur kondigt een koninglyk besluit af van den 9 jauuary, waerby M. Thomas Green, negociant te Londen, coneessionnaris van deu yzeren weg van Lichtervelde op Veurne, langs Dixmude, verklaerd is. Volgens het art. 14 van het kohier van lasten, zal de helft der werken van alle slach voor het maken van den weg moeten geëindigd zyn binnen twee jaren, te rekenen van de dagteekening der definitieve con cessie. Al de werken zullen moeten voleindigd en den yzeren weg gebruikt wezen, in deu tyd van drie jaren, te rekenen van dezelfde dagteekening. Aenneming der vredesvoorwaerden door Rusland. Een groot getal belangryke depechen zyn ons heden toegekomen; wy deelen dezelve hier verder, onze lezers mede. In eene derzelveuilBerlyn ged.igteekend, wordt ten stelligste verzekerd, dat koning Frederik- Willem, met groole krachtdadigheid, tot het sluiten van den vrede, by het kabinet van St. Petersburg heeft aengedrongen; dit kabinet zou besloten hebben van deze verzoeken, die op andere tydslippen reeds zoo dikwerf zyn gedaen geweest, gevolg te gegeven. Den 16january, heeft het kabinet van St. Petersburg, in den avond, zyn uitsluitend antwoord van den 12 gewyzigd, en zonder aenmerkingen de voorstellen doorgroef Eslerhazy aengeboden willen aennemen. Daer deze gewiglige tyding van verschillende kanten toekomt en zoowel uit Weenen als uit Londen, Berlyn en Dresden gelykduidend zyn, mag men ze voor echt aennemen. De vredesonderhandelingen zullen dus heropend worden, en het is le hopen in het belang der mensch- beid, dal er aen de groote lykdomvernieling en menschenslagting, die men oorlog noemt, een einde zal worden gesteld. Nogtans moeten wy doen opmerken, dat de over eenkomst nog niet stellig is. De aengenomen voor stellen /.utten maer tot grondslag van de onderhande lingen dienen. Nu, men 1 weet, dat men reeds vroeger de vier waerborgpunten als grondslag van onderhan delingen heeft genomen en dat toen men byeen kwam, ieder op eene verschillende wyze die punten uitlegde. Het is te denken dat er, by liet openen der onder handelingen, een wapenstilstand zal gesloten worden. Laetste telegrafieke bcrigten. Berlyn, donderdag, 17 january. By de houding, genomen door Oostenryk, is Rusland den 16 des avonds, op zyn schier weigerend antwoord van 12 terug gekomen. Rusland aenveerdt al de voorstellen der geallieerden zonder eenige voorbehouding. Men denkt, dat de conferentien in korte dagen te Parys zullen geopend worden. Londen, donderdag, 17 january. Volgens eene depeche uit Weenen, van the Times, zou Oostenryk zonder voorwaerden de voorstellen van de geallieerden aenveerd hebben. The Times voegt er by, dat de tyding stellig is. Deze depeche heelt op de beurs van Londen de fondsen merkelyk doen ryzen. Londen, donderdag avond, 17 january. The Globe bevestigt de tyding, dezen morgend door the Times gegeven, namelyk dat de ultimatum van Oostenryk door Rusland zonder voorbehouding als grondslag voor de toekomende onderhandelingen aenveerd is. Van hunnen kant zouden de geallieerden geneigd zyn van deze goede beslissing gebruik temaken, om tot de herstelling van den vrede te komen. Londen, donderdag avond, 17 january. Het engelsch gouvernement heeft van sir George Hamilton Seymour, zynen gezant te Weenen, een te- tegrafiek berigt ontvangen, luidende als volgt Het kabinet aenveerdt de ooslenryksche voor stellen als grondslag voor de te beginnen onderhande lingen. Dresden, donderdag, 17 january. Een buitengewoon bulletyn van de Gazette van Dresden, die zoo even verschynt, meldt uit authentieke bron, dat Rusland de ooslenryksche vredesvoorstellen aenveerdt. Eindelyk is de volgende depeche eergisteren in de beurs van Parys aengeplakl Weenen, 16 january, 11 ure 13 minuten. De minister van Frankryk aen den minister van buiten- landsche zaken. Graef Esterhazy sclirvfl uit St. Petersburg, dat M. Nesseli ode hem bekend heeft gemaektdat Rusland onvoorwaerdelyk de voorstellen aenveerdt, gedaeu in liet ultimatum, welke voorstellen als voorbereidselen lot den vrede moeten dienen. Van het oorlogslooneel verneemt men hoegenaemd niets van eenig belang. Het engelsch schip Themis, bevracht door hetfransch gouvernement, is le Eupatoria in de lucht gesprongen. Het had aen boord 50,000 werptuigen, dry miljoen kardoezen en verscheidene vaetjes poeder voor Eupa toria. Frankryk. Donderdag der verledene week heeft, de groote krvgsraed van Parys, zich onder het voorzitterschap van L. Napoleon vereenigd. Volgens den franschen Moniteur was hy samengesteld uit L. Napoleon prins Jéróme-Napoleonhertog Cambridge, prins Napoleon, lord Cowley, admirael Lyons, admirael Dundas, gencrael Ayrey, generael Harry Jones, generael De la Marmora, maerschalk Vaillant, graef Wulewski, generael Canrobert, generael Bosquet, generael Niel, generael Martemprey.admirael Hamelin, admirael Jurieu de la Gravière, admirael Penaud. De krygsraed, zoo vervolgt het officieel blad, is niet gelast den aenstaenden veldtogt vast te stellen, nochle beraedslagen overde politieke beweegredenen, die liet eene plan boven bet ander den voorkeurzouden doen geven hy heeft enkel tol. doel de geallieerden in te lichten over de verschillende militaire maetregelen, die zouden kunnen genomen worden, demogelykbeden te voorzien en de vereischlen ervan te regelen. Samen gesteld uit ervarene generaels, die schier allen een roemryk deel genomen hebben aen de gevechten, die in hel Oosten en in de Baltische zee plaets grepen, kan de krvgsraed maer rypelyk overdachte meeningen en uitnemend nuttige voorstellen voor het beste gebruik der land- en zeemagten, welke de wester- mogendheden thans voorbereiden, uitbrengen. Woensdag lest had erin deTuilerién te Parys een groote revue plaets, over de uit Krimeën wederge keerde soldalen, voorde uitdeeliug der medalien, door koningin Victoria gezonden aen de officieren en soldaten, welke den veldtogt in Krimeën hebben medegemuekt. Het elfeklief van deze regeinenlen was van omtrent 22,000 mannen. Generael Regnanlt-de- Saint-Jean d'Angely voerde het hoofdbeveltiebberschap, onder zyr.e orders hebbende de generalen Mellinet, Manègne en Clercq. De keizerlyke lyfwacht bezette de cour der, Tuileriën. De vier linieregemenlen, 20* 39c, 50" en 97" bezelleden de Caroussel, onder bevel van generael Forey, onder zyne orders hebbende de generael Ileponder Blanchard. Ondanks den gevallen yssel, was er veel volk opge komen, om de troepen in hun krygsgewaed te zien. Prins Napoleon en maerschalk Magnan bevonden zich des middags voor de vertrekken van den keizer. Ten 1 uer zyn de keizer en de hertog van Cambridge te peerd gestegen, en hebben de wapenschouwing begonnen. De keizer droeg het grootkruis der Orde van deu Kousenband, maerschalk Vaillant en generael Canrobert, die der Badorde. De keizerin, prins Jéröcne, de keizerlyke familie en de vrouwen der gezanten, waren in bel paviljoender Ilorlogie geplaetst, waer onder zich de keizer en de prins na de wapen schouwing zyn komen plaetsen. Alsdan zyn al de uit Krimeën weérgekeerde generalen van hunne peerden gestapt en hebben zich tegenover het paviljoen op eene ry geschuerd. De hertog van Cambridge heeft in name der engelsclie koningin eenige woorden van bedanking uitgesproken, welke luidruchtig werden toegejuicht. Daerna heeft hy aenhet korps officieren de behandeling gedaen der medalie welke van zilver en kleiner dan een vyffrankstuk is. De officieren van zyn gevolg hebben vervolgens de uitdeeling gedaen der voor de soldaten bestemde medalien. Amerika. Uit Mexiko meldt men, dat Alvarez van liet voor zitterschap der republiek heeft afgezien. Generael Comonfort heeft bezit genomen van het bewind én een nieuw ministerie benoemd. Het Vlaemsch Midden-comiteil heeft aen de Kamer der volksvertegenwoordigers het volgende verzoek schrift gezonden Dingsda* - 583 lit. soep. 580 in bons der inschryvers, 3 in gelde. Dingsdag-14 heet. 75 lit. fyne kolen. 13h.751. o 1 heet.» Donderdag - 4027 k. aerdappelen. 842 in bons 3185 n Zaterdag - 539 lit. soep. 532 in bons der inschryvers 7 icnmi Brussel, 15 december 1855. Mynhceren In de begronding, wetke liet ontwerp ijer wet vonrguet (Docu ments Parteinenlaires 1855 56, N° 33, 30 november) over de rege ling van het loodschap en het trekken van schepen op kanalen en rivieren, leseu wy, dat veiscbeidene reglementen en sohikkingen

Weekblad van Dixmude (1845-1879) | 1856 | | pagina 2