VAM DIXMUDE, Zondag, 1 January 1860. Vyftiende Jaer. N. 729. Verschynende alle Zondagen Yzerenircg van Lichtervelde op Veurne. Uren van vertrek. Vertrek uit Dixmude naer Lichtervelde ten 7',ure 55 min. 's morgens, en ten Vertrek uit Dixmude naer Veurne ten 10 ure 50 min. voor middag, en ten 4 uro 2 ure en ten 6 ure's avonds. I 50 min. en ten 8 ure 10 min.'s avonds. DIXMUDE, den 31° DECEMBER 1859. Het Weekblad heeft zyn veertiende jaer voleinden begint heden zyn vyftiende, en mag zoo als hel jewoonlyk pleegt te doen, zyne heilwenschen aen zyne lezers bieden. Heil en zegen in den huiselyken kring; vryheid en vooruitgang in hetopenbaer leven. Ziedaer dennieuw- jaerwensch van het Weekblad. Het Weekblad ziet met innige genoegen op zyne opbaen neder; achter zich ligt het veld niet braek. Gesticht om het liberalismus te verdedigen en uit te breiden in het arrondissement Dixmude, heeft bet de voldoening aen te stippen, dat de zaek die het voor- staet, immer vooruitgaet. Immers waer vertoonen zich nog de klerikalen? Nergens. Inderdaed in gelyk welke kiezing, noch voor de kamers, noch voor den provincialen, noch voor den gemeenteraed, durven onze tegenstrevers zich ver toonen, uit vrees van huune onmagt le laten blyken. Eendragt maekt magt, is de spreuk der Dixmudsche bevolking en deze leus is eene nachtmerrie voor de klerikale party, die gestadig en door alle middels onrust en tweedragt zoekt te zaeijen onderonzemede- burgers. Doe wel en zie niet om, is de stelregel die bet Week blad \ol YieAen rjevolffd hfèft- T-n., -'AO;»' WyrefiT volgen, trots alle vervolgingen die het om zyne opregtheid moge te lyden hebben van wege zekere party, oie de waerheid met eenen domper ge dekt wil zien. II50-59. Ongetwyfeldzou hetaenhalen vande gebeurtenissen, voorgevallen in de tydruimte der jaren 1850-59 eene pynelyke taek zyn, die menige bladzyde met bloedige tooneelen zou vervullen. Maer neen, wy willen al die rampen, die het menschdora in deze jaren te verduren gehad heeft, hier niet poogen samen te vatten, inaer enkel wyzen op de dry gruwelyke plagen, de bronnen van alle onheilen ,die traegen doodsch voorbygegaen zyn, zonder het gezichteinder geheel en gansch op te. klaren en de menschen het vertrouwen op de toekomst te schenken; immers de oorlog, pest en h mgersuood zyn herhaeldelyk Europa rampzalig geweest. Maer werpeu wy een floers op deze herinneringen; al voelt men het hart nog sidderen van droefheid, loch behooren die gebeurtenissen aen het verledene, het bloedige, rampvolle en ysselyke verledene; men wyde er eene traen aen, maer men wanhope niet. Voorwaer, voorwaer in vergelyking met de andere landen biedt het tienjarig tydvak 1850-59, voor wal ons land betreft, een verblydend schouwspel aen; wyl vele landeudoor woelingen en onrust, door oorlog, enz. hun bestaen zagen verzwakken, genoot Belgie de vol- inaekste vredehet wasvoor anderen een voorbeeld ter navolging; wyl hier de vryheid bloeide waren andere volken gebukt onder den wil van alleenheerschers, zonder zich ouder den knellenden band, die hun ge ketend hield, te kunnen bewegen, verre van hem af te werpen als iels dat aen het volk eener eeuw als de onze, niet meer past. Ja, in der waerheid het is bemoedigend zoo iets te kunnen aenstippen. Al is Belgie klein het heeft niets le benyden aen andere volken, ten zy, zoo men wil, de krygsroem, maer gewis wy verlangen er niet naer. Aen anderen dus de kroon der krygslaurieren, Met bloed besmeurd en druppend van getraen. En om krachtiger te spreken voegen wy er by Hier mag geen zwaerd; hier blyft de wet regeren 't Geregt doet zich alom ontzien en eeren Het leger kent slechts land en pligt In stulp en slot zingt men den lof der orde; De drukpers, vry, waerzeookgek'uisterd worde,— Ontmaskert de ondeugd en spreidt licht. 1959. Het jaer 1859 is om; werpen wjer een oogslag op; wat zien wy Eilaes weer oorlog met zynen nasleep. Met den eersten dag des jaers verschyuen reeds onweêrswolken aen de kimme. L. Napoleon spreekials antwoord aen het nieuwjaerbezoek van den oostenrykschen gezant, eenige noodlottige woorden welké de wereld doen beangstigd worden. Het gevolg er van is de italiaen- sche oorlog geweest, die zooveel ongelingen in den bloei huns levens heeft weggeraaeid. Maer welken uitslag heeft deze oorlog gehad, welke ondernomen geweest was om het itaiiaeusche volk uit de dwingelandy van eenige vorsten te redden waeronder dit schoone schiereiland reeds zoolang zuchtte? Wy zeggen het met weemoed, vele beletselen zyn nog in den weg vooraleer deze natie onder de. weldoende zonne der vryheid gerust zal mogen leven. Het kongres kan het maer eene flauwe hoop inboezemen; tocli verliezen wy daerom de hoop niet van eens het italiaensche volk onder de staten die de vryheid voor blazoen hebben, te kunnen rangschikken. Spanje heeft dit jaer Marokko den oorlog verklaerd; over die kwestie is alles zeer duister. De Engelschen en Franscheii hebben in China eenen neêrla4>i,„££lgd£n s die Hp-ypilan dgn z-A noodzaken v ^^eati'.yke legerviolen lezendcn. De üdf^coe bond is hevig tjfcroerd geweest door de italiaensche oorlog. i Geheel het verloopene jaer werd in onrust overge- bragt. Frankryk en Engeland dreigden ook in oorlog te komen, maer gelukkiglyk is deze vreeselyke ramp voor Europa lot nu toe verhinderd. Is het geen bedroevend ding nog in onze beschaefde eeuw alle deze gruwelyke zaken te moeten aenstippen, welke in de schoonste barbaersche tyden| niet mis- plaetstzoudenzyn? Byna gestadig heeft men te melden Broeders hebben broeders vermoord zonder te weten waerom. Trekken wy dit tafereel niet langer, onsharte bloedt by het aenhalen van gebeurtenissen van dien aerd. In ons land hebben zich geene groote zaken opge- daen; het jaer is kalm voorbygegaen; dus valt er niet veel te zeggen. Ons vooruitzicht dat wy met het begin van dit jaer neêrschreven, heeft zich verwezentlykt; wy riepen alsdan met vuer Vlaenderen moet dit jaer toonen, dat het de waelsche provinciën op zyde kan streven het moet eenige liberalen meer naer Brussèl zenden. En inderdaed onze woorden zyn bewaerheid ge weest. Eenige liberalen meer zyn in onze provincie benoemd geworden. Verheugen wy ons om deze gebeurtenis en verzame len wy onze krachten opdat de liberale gezindheid door eendragt meer invloed op de bewooners onzer provincie verkryge, maglig worde en de standaerd overal met fierheid moge verheffen. Maer niettemin zoo wy te vreden zyn over Vlaende ren,is dit hetge»al niet met de andere provinciën; wy bestatigen met ongenoegen dat de vryzinnige party in de laetste kiezingen gevoelige verliezen heeft gedaen. Maer met werkzaemheid kan men wel het verlorene terrein terugwinnen. Met vasten moed, o Belgisch volk Hier dient gy op te passen Men graeft u eenen diepen kolk, Daer nadert u eenen donderwolk, De list mogt u verrassen. Een feil van gewigtigen aerd heeft zich dit jaer op- gedaen.De kiezingen van Leuven zvc moeten vernietigd worden, doordien de klerikale party de vertegenwoor digers van dit arrondissement hadden doen kiezen door omkooping van stemmen, enz., enz. Dit kon in ons land niet straffeloos geduld worden.Mogte deze ge beurtenis tot les dienen, op dat dergelyke misbruiken niet meer gebeuren. 1859 is voor de vlaemsche tael zeer kleurloos ge weest. liet vuer dat vroeger de vlaemsche taelverdcdigers den moed gaf ea hun gestadig ten stryde deed trekken voor hunne miskende regten, is ons dit jaer wat slap geschenen. Dus wat meer moed voor i860 is onze wensch Verheft het hart, verheft de stem, Het kJipke uit ieders mond, Wat lot ons dreig' wal ramp ons naek', Ten stryde voor de moederspraek, Op vaderlandscben grond. De vlaemsche tael heeft dees jaer haren moedigsten kamper verloren, de heer P. Van Duyse is op het onverwachts uit zyne familie en aen zyne vrienden ontruk! geweest. Helaes hoeveel roemryke aenvoerders heefl onze tael reeds niet zien vallen? Oh! het is een droevig iets liet getal der doode vlaemsche schryvers gestadig te zien aengroeijen; Wilems, Ledeganck, Van Ryswyck, Van Kerckhove, Zetternara, Van Duyse, zyn niet meer en nog dagelyks gevoelt men de leemten welke de onverbiddelyke dood in het vlaemsche kamp geuiaekt heeft. I960. Zal 1860 even als zyn voorganger 1839 met bloedige letteren moetep eeboek^taef l wordenDitjJil ons ii toqkomsl leeren. Maer niettemin betreden wy hel jaer op eene slibberige baen; immers: de italiaensche aen- gelegenheden zullen waerschyaelykallesbehalve vreed- zaem kunnen geregeld worden, want hel zou ons straf verwonderen zoo hel kongres in nadeele der italiaen sche nationaliteit uitspraek deed, deze regtmiskenning op het schiereiland rustig eu gelalen zou aenschouwd worden. Hoogarie, dat over een twaelftal jaren tegen Oosten- ryk opstond en dat sinds het bezweken is onder een tyrannisch beheer staet, dreigt wéér in opstand te komen om zyne vryheid terug te krygen. Men noemt reeds prins Napoleon en de hertog van Luchtenberg als kandidaten voor dezen troon. Zeggen wy over deze kwestie niets, maer hoopen wy dat Oostenryk door toegevingen aen de eischen van het volk dit gevaer van zich zal welen af te weeren. Spanje is in oorlog met Marokko, Engeland en Frankryk zullen het keizerryk China eens duchtig bestormen, maer daer men opzichtens Marokko en China slechts zeer weinig weet, kan men geene voor uitzichten opperen zonder ernstig gevaer te loopen de bal mis te slagen.*Dus laet ons tot het beste besluiten: dat men vrede zou maken, en geene meiischeukinderen meer opofferen. En nu een woord over ons land, over Belgie. Wy wenschen dan dat liet ministerie eens vooral den weg des vooruitgangs en der hervormingen intreden zou, want is het niet met regt dat wy verbeteringen eischen? Inderdaed De posthervorming; De invoering der stemming by alphabetische orde; opdat iedere burger, zonder vrees van vervolging, naer geweten zou kunnen stemmen; Hel verpligtend onderwys; dit is eene der nood- zakelvkste wetten; Regt aen de vlaemsche grieven; het ware inderdaed schreeuwend zoo de Vlaming in den loop van dit jaer voor geene van zyne miskende reglen, voldoening ver- krege Verandering van de militie-wel; deze bloedwet zouden wy willen zien afschaffen, of ten minsten der- wyze zien verbeteren dat de werkman er alleen al hel last niet van zou moeten dragen De afschaffing van het oklrooiwy zouden zekerlyk met genoegen deze halelyke belasting zien verdwynen; Kortom, invoering van alles wal het volk nuttig zy en de vryheid noodwendiger wyze met zich brengt. Mogen wy hopen deze wenschen ie zien verwezcnt- lyken? Wy weten het niet, inaer wy dringen aen dat het Staetsbesluer de handen aen het werk sla, en deze regtmatige dragen voldoening geve. WEEKBLAD Abonnemenls-prys pep jaer Voor de stad. 6 fr. Buiten de stad 7 fr., op voorhand te «oldoeaT Brieven en geld vrachtvry toe te zenden. Men wordt aenzocht alle hoegenacmde artikels uiterlyk tegen den Vrydag avond, vrachtvry en onderteekend, toe te zenden. Alle affichen by den drukker van dit blad gedrukt, worden eens gratis in hetzelve ge- plaetst. De bekendmakingen betalen 20 centimeu den drukregel. Er worden wekelvka eyemplarkn van dit blad gratis gezonden in de voornaamste herbergen der gemeente in welke de verkoopen of verpachte goederen in dejan- noncen vermeld die in ons blad gcinsereei d worden, gelegen zvn Men schryftin by den drukker v»o dit blad alsook by alia posl-direkteura

Weekblad van Dixmude (1845-1879) | 1860 | | pagina 1