Kakentoestand der stad Dixmude. 2e Artikel. TITEL III. Cemeenle Financien. De gemeente financien be vinden zich in eenen voldoenden toestand. Elk jaer kunnen wy eene ligte vermeerdering melden op onze 'gewoone ontvangsten, wal ons de middelen verschaft om de openbare werken in goeden staet te onder houden. Het gemeente budget voor het dienstjaer 1859 is besloten geweest, in zitting van 5 november 1858, als volgt Ingewooneontvangsten fr.26,734-48c. Inbuitengewoone id. 7,027-26 In gewoone uitgaven 16,881-50 i In buitengew. 16,860-63 fr. 33,761-74 Overschot fr. 19-61 De gemeente rekening van het dienstjaer 1858, gesloten in zitting van 23 september 1859, geeft den volgenden uilslag Ontvangsten fr. 53,671-59 c. Uitgaven 39,519-06 Overschot fr. 14,152,53 c. Het aenzienelyk verschil der ontvangsten op de uil gaven spruit voort uit de uitzetting van 186 aklien der leening van veertig duizend franks, van welke som er nog maer omstreeks de helft gebruikt geweest is. By beslissing van den gemeende raed van 27 au- gusty 1858, zyn ereenige veranderingen gebragt aen het reglement en den tarief der oktrooireglen, wegens hel maken van bieren en azvn, de nieuwe meubels en het bewerkt yzer. Deze veranderingen z.vn ingevoerd om eene vermeerdering van ontvangsten op te brengen, ten einde de uitvoering van wer ken van openbaer nut en den dienst van de interesten eener leening van 40,000 fr. aen 4t/a per honderd, te vergemakkelyken, Deze beraedslaging welke de ontvangst dezer taksen regelde voor den termyn van dry jaren, te beginnen met 1 january 1859, is door koninglyk besluit goed gekeurd geworden. De pacht van het oktrooi, den 31 december 1858 eindigende, is voor dry jaren, te beginnen met I ja nuary 1859, toegewezeu geworden aen sieurs D. Ney- rinck en E. Zants dezer stad, mits 18,500 fr. by jare. De laetste pacht was 16,510 fr., dus eene vermeer dering van 1,990 fr. De rekening van de publieke weegschael voor het dienstjaer 1858, gesloten ia zitting van 7 january 1859, biedt ieder jaer eene vermindering van opbrengst aen. In 1857 was het batig slot fr. 79-26 c.; 'terwyl dit ^iBfn bet dieastf^o 1858, maer /r. -14-95.c. is. x Het standregt van peerdenen hoornveeop de markt dagen en jaerfeesten, is aen F. Gardelein toegewezen geworden, voor dry jaren, te beginnen met 1 january 4858, mits 225 frs. by jare. Het regt op de beerruiming wordt, uit spaerzaem- heid, ontvangen, mits 6 ten honderden. De rekening van 1858 geeft eene zuivere opbrengst van fr. 801-51 c. De rekening der standreglen en plaetsing van koop waren op de kaeijen, gedurende 1858, is gesloten geweest met een overschot van fr. 189-13 c. Het ontvangen der plaelsregten op de banken van de boter en eijermarkt, is openbaerlyk voor dryjaren, te beginnen met 1 january 1858, verpacht geweest, ten pryze van 225 frs. by jare. Sieur L. Declerck, die het Stadhuis in pachle had tol half raaert 1867, gevraegdhebbende om van zynen pacht, onder zekere voorwaerden, ontslagen te wor den, hebt gy aen deze vraeg, irt het belang der ge meente, toegestemd. Deze eigendom is openbaerlyk door sieur J.Coppyn gepacht geworden, voor den termyn van 8 jaren en 9 maenden, te beginnen met half ju ay 1859, ten pryze van 960 frs. Bovendien heeft heVbestuer zich de de pacht voorbehouden van de zael door hel leesge zelschap gebruikt, hetgeen 129 frs. 's jaers opbrengt. GEMEENTE-SCHULDEN. Lijfrente. De stad is eene lyfrente van 191 fr. 38 c. verschuldigd; deze rente wordt met nauwkeu righeid betaeld. Leening van 20,000 franks. Het kapitael dezer leening, die van 1840 dagteekent is ten gevolge van opeenvolgeude aflossingen, opdesora van dry duizend franks gebragt geworden. Leening van 12,500 franks. Deze leening in 1843 aengegaen," bedraegt lieden maer 6000 fr. meer. Leening van 35,000 franks. Er bleven van dit geleende kapitael uog negen obligatien van honderd franks ieder, over, die nog niet waren uitgegeven ge weest. De uitzetting dezer obligatien op het laetste liudjet als buitengewoone ontvangst gebragt geweest zynde, is de volle betaling er van gestort geweest in de gemeente kas. Door de lottrekking voor de gedeel- lelyke en jaerlyksche aflossing dezer leening, zyn dezelfde aktien aengewezen geworden om ingetrokken te worden. Uit deze dubbele werking volgt dat ge noemde leening noch verminderd, noch vermeerderd f is in den loop van dit dienstjaer. De nog uit te keeren som is 28,100 fr. Leening van 40,000 franks. In ons vorig verslag hebben wy <Joen kennen dat de ragd, in zyne zitting van 20 oogst 1858, eehfe leening van 40,000 franks had uitgeschreven, bestemd om de kosten te dekken der uitvoering van verscheidene werken van openbaer nut. Deze beraedslaging is goedgekeurd geworden door koninglyk besluit van 11 november 1858. Het inzicht van het kollegie is van maer de obligatien uit te geven naer mate zich de noodwendigheid doet ge voelen. Het is alzoo dat de aenkooo van verscheidene gronden en de uitvoering van verschillige werken in de nabyheid der statie van den yzeren weg, de uitgave van 186 obligatien voor de som van 18,600 franks heeft noodwendig gemaekt. Wy durven hopen dat geene nieuwe uitgifte zal noodig zyn vóór het einde van het dienstjaer 1860. De eerste uitgifte is geheel genomen geweest door de kommissie der burgerlyke godshuizen dezer stad. Onverwezcnllykeverbindtenissen. Even als in onze voorgaende verslagen moeten wy melding maken dat eene eenige verbindtenis van dien aerd niet verwe- zentlykt is en wier bedrag 4,50(3 fr. is. Te vervolgen. We T laen deren en UI. Rogier. Ten gevolge der septemberfeesten en der roerende plegtigheid, waeropde leerwerkhuizen, inoogenschouw genomen door den koning, omringd van zyne door luchtige familie, vereenigden zich eenige nyveraers te Gent en te Kortryk met het doel om den minister van binnenlandsche zaken eene blyk van toegenegenheid aen te bieden, vooi de gelukkige uitkomsten, door de inrigting der leerwerkhuizen verkregen. De werklieden, aen welke de nyverheids- en Iand- bouwdekoralie,in 1847 en 1848 ingesteld, was verleend geworden, sloten zich by deze betooging aen. Meer aan 20,000inschryvers beantwoordden aen den oproep der twee komiteiten, en de inschryvingstaks bedroeg maer tien centiemen. Men besloot M. Leopold Wiener te gelasten met de uitvoering eener zinnebeeldige trofee, die men besloten had den heer Rogier aen te bieden. 't Is zondag raildag dat het koraiteit van Oostvlaen- deren, voorgezeten door M. Van Hoof, fabriekant te Lokeren, en bet komiteit van Westvlaenderen, onder voorzitterschap van M.Vlieghe, fabriekant te Kortryk, vergezeld van een zeer groot getal nyverheidsbazen en gedekoreerde werklieden,deze trofee aen M.Rogier behandigd hebben. Dit kunststuk heeft meer dan 1 meter20centimeters hoogte. Op eenen marmeren zuil staet een bronzen voetstuk, aen wiens vier hoeken stapdbeeldekens van geoxideerd zilver staen, die de vier vlaemsche nyverheden ver- beelden hej^w^vemh^spiwiea, het en den laiidbouw.fjp awtwVlffireedsTe voetstuk zyn twee bas-i^iefs gebeeldhouwd Waervan de eene voorstelt de vlaemsche nyverheid in 1846, stervend en weenend by het doodsbed harer -kinderen en de andere de vlaemsche nijverheid in 1858, gedragen op de vleugelen van den vooruitgang, naer de fortuin en hel geluk. Ilet eigenllyk gedenkteeken is samengesteld uit figuren, die Vlaenderen verbeelden, palmtakken zwaeijende boven het borstbeeld van den heer Rogier, waervan het profiel, van eene treffende gelykenis, in eene medalie van groot mpduel gegraveerd is. Aen de voelen der maegd van Vlaenderen staet de symbolieke leeuw regt, steunende op den dubbelen wapenschild der provinciën. Die trofee heeft eene som van 70,000 frs. gekost. De lieer Van Hoof heeft eene kernachtige aenspraek gehouden, waerin hy de diensten deed uitschynen door M. Rogier aen den belgieschen landbouw en de belgiesche nyverheid bewezen. De heer minister heeft met eenige welwillende woorden geantwoord. Een werkman gedekoreerd van de nyverheiös- medulie heeft vervolgens aen M. Rogier twee boek- deeleu overhandigd, die de inschryvingslvslen bevatten. De heer minister heeft dezen achtbaren werkman gelast zyne kameraden te beluigen welke levendige erkentenis hy voor deze roerende herinnering zou bewaren. D ierna heeft M. Rogier M. Wiener geluk gewenscht over de merk weerdigheid der kunstuit voering der trofee. Maendag namiddag hebben de voornaemsteinriglers der plegtigheid, den beer Rogier, te Brussel, een ban ket aengeboden, waeiop verscheidene hoogweerdig- heidsbekleeders aenwezig waren. M. de Vlieghe heeft de gezondheid gedronken van M. Rogier, die op zyne beurt eenen toast aen de beide Vlaenderen instelde. Nog werden toasten ingesteld door de heeren de Jaegher,gouverneur van Oaslvlaenderen, M.deVrière, minister van builenlansche zaken, M. Rey, enz. De heer minister van binnenlandsche zaken heeft aen de provincie-gouverneurs eenen omzendbrief ge zonden, waerin hy eenige ophelderingen geeft nopens de uilvoering der wetsbepalingen op de ongezonde wyken en wooningen. De minister verklaert dat het gouvernement streng aen de uitvoering der wet houdl^dewyl volgens de meening van al de geneeskundigen, de ongezonde wooningen vooreen groot deelde oorzaek zyn geweest van de verwoesting nog dit jaer door de cholera aen- gerigt. Alles laet voorzien dat de nieuwe kiesstryd te Leuven zeer hevig zal zyn. Men is reeds volop bezig met het propaganda te maken. De klerikale party schynt niets onbeproefd te zullen laten om hare kan didaten te doen herkiezen. Handel, ny vcrlieiil en financien. De staetkunde is eindelyk er in gelukt, eenig ver trouwen te schenken aen den handel. Men verhoopt dat de mogendheden, die deel moeten nemen aen het kongres of de meerderheid hunner, reeds overeenge komen waren omtrent de voornaemste vraegpunten, welke er zullen voorgedragen worden, en dat het kongres van I860 zal afloopen in dezelfde eenstem migheid als dat van 1856. Onze korrespondenten uit Luik, Verviers, Doornyk, en Rousselaere, maken melding van eene krachtige herneming in die nyverheids-centrums. De luiksche wapenfabrieken kunnen de bestellingen niet voldoen, welke hun van alle kanten toekomen. Onze briefwisselae^uit Gent meldt, dat de vlasspin- neryen allen werken, doch er bestaet eeue groote voorraed, hetgeen alle hoop van vordering in den prys van het vlassen garen vernietigt nogtans ver koopt men de zware nummers maer aen zeer vasten prys. De fabrieken van katoenen garennen van ka toenel- ten werken voorzigtig voort. Algemeen gelooft men aen een aenstaendefaling der pryzen op het ameri- kaensch katoen, h^geen de fabriekatie voor den oogenblik beperkt. Een opslag op het geulyzer, het tin, het koper en zink, bevestigt de raetaelmarkt van Engeland, welke eene sterke neiging tol herneming heeft. In Belgie is er eene levendige vraeg voor 'tgietyzer n° 4 en 5 van 8 fr. tot 9 fr. de 40 kilos. Wat de eerste nummers betreft van 40 tot 41 fr. men vindt niet dat hunne hoedanig heid beantwoordt aen bunnen prys; ook verkiest men ze te nemen in Engeland, alwaer het verschil der nummers 3 lot 4 maer 2 ij-2 shell, bedraegt of 3 fr. 25 de ton. De kleine nyverheid, vooral degene welke zich be- bezig houdt met prachtvoorwerpen, lydt nog. Het is in deze tyden van stilstand dat onze fabriekanten zich voornamelyk bezig houden met onzen douaen-tarief. Wy zien met genoegen dat velen eenen bystand vragen niet aen de bescherming, maer eerder aen de vryheid. De vellen-bereiders en fabriekanten van fyne en ver lakte Ieders, ook de schoenmakers, doen de dwaze gelykheid van tarief opmerken in wat betreft het grove en fyne leder, goede of slechte, welke allen zonder jouflerscheid "1^opr de, 100 kilos betalen, bv den invoer. Men weet dat verscheidene plaetsen vanÏÏefgio, als daer zyn Brussel, Lier, Herve, uitmunten in de verveerdiging der muilen en er zelfs uitvoeren. Indien men aen de huidevetters en schoenmakers gelykelyk vergunde te werken, volgens art. 40 der wet op de entrepots, zouden zy kunnen voordeel trekken uit het verschil, welke men soms aenduidl op de fransche, duitsche en belgiesche markt, of zouden ten minste zich kunnen onttrekken aen de eischen der belgische huidenvetlers, die soms misbruik maken van de bescherming. De schoenmakers beklagen zich ook wegens hel ontzaggelyke regt van 300fr. de 100 kilos op de lastings, welk regt bestemd is, schynt het,eenen enkelen belgischen fabriekant, den heer Scheppers te begunstigen,ten nadeele vanduizende fabriekanten, en honderd duizende verbruikers. In plaets van te trachten deze klagten te zoeken tebedaren, door pro- dukten legeven, van goede hoedanigheid en goedkoop, gelooft deze magtige nyveraer geen andere koncessie, te moeten doen, dan zyne pryzen 20 ten honderd te ver lagen, ten gunste dervreemde verbruikers Een ander slach van nyveraers, dat ook ernstige grieven heeft tegen onze douaen-wetgeving, zyn onze piano-fabrieken; wil de pianomaker zelf uit verschei dene stukken eene piano verveerdigen, hy moet by den invoor derzelve in Belgie, 12 len honderden be talen, op de grondstof; terwyl wanneer hy de stukken gansch afgemaekt uit Frankryk doel komen, hy maer 6 ten honderd en zelfs minder nog betaelt. In een volgend nummer zullen wy andere byzon- derheden mededeelen over de boekdrukkeryde kanlenverveerdiging, enz. Economiste.) Wettelyke Resluiten. nm< M. Vrambout, lid der bestendige deputatie van den provin cialen raed van Westvlaenderen, reeds gelast ad, interim de bediening te vervallen van gouverneur dezer provincie, is definitief tot goaverneur van Westvlaenderen benoemd. Het kieskollegie van bet arrondissement Leuven isbyeen- geroepen tegen donderdag, 19 january I860, om 10 ure 's morgends, ten einde twee senateurs en vier volksvertegen woordigers te kiezen, Ken koninglyk besluit verleent eene Imlpsom van 3000 franks aen de gemeente Oostduinkerke, voor werken tot ge zondmaking en beurtwegen. De lieer Van Eecke is voorloopig voor 3 jaren, veearts van het gonverneinent, te Thiclt bcuoemd, in vervanging van den heer Guiltemyn, overleden.

Weekblad van Dixmude (1845-1879) | 1860 | | pagina 2