J)ix//zu4e4 ix-4/ /Kt 7 VAIV DIYMUDE. Zondag, 20 January 1860. Vyftiende Jaer. 784. Verschijnende alle Zondagen, Yzerc/i wet} van Liclitervelde op Veurne. Uren van vertrek. Vertrek uit Dixmude naer Lichtervelde ten 7 ure 55 min. 's morgens, en ten Vertrek uil Dixmude naer Veurne (en 10 ure 50 min. voor middag, en ten 4 ure ure en ten 6 ure 's avonds. j 30 min. en ten 8 ure 10 min. 's avonds. DIXMUDE. den 28" JANUARY 1860. Algemeen Overzigt. Een staelhoudkundig nieuws van liet hoogste belang bezielt thans de gemoederen. Keizer Napoleon heelt namelyk eenen brief doen opnemen in den Moniteur waerin hyeen volledig staethuishoudkundigslelsel om vouwt, in overeenkomst met den vrybandel. en groote veranderingen laet voorzien in hel frunsche larief- systema. De keizer stelt onder andere voor Afschaf fing der regteu op de wol en katoen, opvolgenllyke vermindering op de suikers en de kolTyvermindering der vaerlregten, en gevolgentlyk algemeene verlaging der vervoerkoslonleeningen aen landbouw en nyver- heid; aenzienlyke werken van openbaer nul; afschaf fing van in-en uitvoerverbod; handelsverdragen met de vreemde mogendheden. De beide Kamers in Frankryk zyn legen den 23 Fe bruary byeengeroepen. Schier al de fransche bladen vragen de inlyving van Savoye by Frankryk. De ydele droom der nutuer- grenzen brengt andermael al de parysche bollen op hol. Wanneer dan zullen de Franschen zich zeiven leeren kennen. Koningin Victoria beeft dingsdag, by de opening van het engelsch Parlement, eene redevoering uitge sproken, waervao wy hier de byzonderste zinsneden laten volgen De betrekkingen waerin ik, zegde de koningin, tot de verschillende buitenlandsche mogendheden sta, zyn voortdurend van vriendschappelvken aerd. Van wege de oostenryksche regeering heb ik eene bepaelde uit- noodiging ontvangen tot het deelnemen van een con gres. Deze uitnoodigingaennemende, heb ik te gelyken lyd verklaerd, dat ik op het congres het beginsel zal blyven handhaven, dal geen geweld van wapenen van eene vreemde mogendheid zal mogen gebezigd worden, om de italiaensche volken helzy bepaelde vorsten of grondwetten op te dringen. Ten gevolge van veranderde omstandigheden is de opening van het bedoelde congres onbepaeld uit gesteld. Maer hetzy betcongres tot stand moge komen, of dat byzondere onderhandelingen mogen worden aengeknoopt, steeds zal ik rnyne ievorige poogingen aenwenden, om vreemde interventie, door gewold van wapenen, in de italiaensche aerigelegenbedeii Ie wee ren; ik koester echter de hoop, dat deze aengelegenheden op vriendschappelyken weg zullen geregeld worden, ik ben in onderhandeling met Frankryk lol uitbreiding van het handelsverkeer met beide landen, ten einde daerdoor den vriendschapsband, welke beide Staten omvat, nog hechter vast te snoeren. Te vergeefs heb ik gepoogd het geschil, tusschen Spanje en Marokko ontstaen, te vereffenen. Met Frankryk is eene expeditie heraemd, om China te ver- pliglen het met dien Staet geslotene verdrag na te leven. Ik zou zeer verheugd zyn geweest, indien China had toegegeven en daerdoor het bezigen van geweld had nulleloos gemaekl. Eene botsing ter zake van het geschil betreffende San Jnan is door de billvke en in verzoenenden geest vervatte voorstellen van Amerika voorkomen. In Indie is de rust volkomen hersteld. De toestand in Italië wordt langs hoe ineer verwik keld. De gouvernementen schynen in de politiek als op den tast voort Ie gaen. Zoo min nopens de houding van Frankryk, van Engeland, van Piëmont, van de Pauselyke Stalen als van Oostenryk kan iels met zekerheid gezegd worden. De berigten welke men van de romeinsche grenzen ontvangt zyn zeer onrustbarend. Eene omwenteling dreigt in de Marken en in Ombrie uil te barsten. De toestand is zeer gespannen. Tot heden zyn er te A n- cona vier duizend Oostenrykers voor de pauselyke dienst ontscheept. Dezer dagen zyn er te Florencien nieuwe bommen gesprongen voor de kaserne van Sanla-Groce en in eene straet naby het huis des gouverneurs. Er zyn dien ten gevolge vyftien persoonen uengehouden. Deze hebben bekend dat er een koaiplot bestond ten voor- deele des vervallen groot-hertogs. Dingsdag avond heeft er te Turyn, door de stu denten, eene politieke betooging plaets gehad. Zy hebben de voornaeinste straten der stad met bran dende fakkelsensUiidaerden doorloopen,al roepende: Leve Victor Emmanuel! Leve Cavour! Leve Garibaldi! De voornaeinste verzamelplaels was hel huis van den raedsvoorzilter, die met vaderlandsc.he woorden geantwoord heeft op het hem aengeboden adres. Groote hinderpalen moeten wy nog overwinnen, heeft onder andere M. Cavour gezegd; Europa heeft de oogen op ons gevestigd; maer het gezond verstand en de vaderlandsliefde van het italiaensche volk zullen ons de moeijelykheden doen overwinnen onder den standaerd van Victor-Emmanuel! De koning van Zweden heeft het besluit genomen om zich en de koningin, den 3 meizyn verjaerdag, in Stockholm te doen kroonen; de krooning te Dron- theim zal plaets hebben op den 5 augusly, zynde de verjaerdag der koningin. Naer eene opgave van den Moniteur de Varmèe, beeft het spaenscbe leger reeds 10,000 man verloren, alvorens de nabyheid van Tetuan te bereiken en zal het binnen kort nog20,000man versterking ontvangen. Sedert den aenvang der expeditie tegen Marokko zyn in Spanje nog 11 nieuwe dagbladen, alle aen de mili taire aengelegenheden gewydopgerigt. Naer de RIDESR, Z'JITO. Eene bladzyde uit de geschiedenis van den verleden tyd, door Eduard Michels. Jan Van Beers. berekening van een spaensch oppositieblad beeft die expeditie aen Spanje reeds 2-10 miljoen realen, dat is 60 miljoen franks gekost. De Kamer der volksvertegenwoordigers heeft don derdag de algemeene beraedslaging over het budjet van openbare werken gesloten. De heer Vandenpeereboom heeft zeeraengedrongen op dat men de stad Yperen in verbinding met de zee zou brengen, door de kanalisatie van den Yperlee. De heer B. Duinortier wilde een kanael van deLeije naer de zee door Rousselaere. De heer H. Dumortier heeft daerop geantwoord dat Rousselaere het regt niet had over zyne gesteltenis te klagen, daer deze stad vier yzeren wegen bezit. Over die twist heeft onzen volksvertegenwoordiger, M. De Breyne, volgenderwyze hel woord genomen Mynheeren, wy woonen een vreemd schouwtooneel bywy zien de vertegenwoordigers van dezelfde provinlie twisten, in plaets van zich te vereenigen om voordeelen te ve^krygen, alswanneer het hun zoo ge- makkelyke zou zyn zich te verstaen over de middelen om de belangen der provinlie voren Ie staen. Gisteren beeft, myn achtbare vriend de vertegen woordiger van peren, eenen oproep tot verzoening gedaen; ik kom dit heden ook doen, en hoop dat in deze kwestie even als in vele andere, de vereeniging zal plaets grypen en dat de achtbare vertegenwoordi gers van Westvlaenderen zich zullen verstaen om een nuttig doelwit te bereiken, voor de belangen der provinlie. Wat rny aengaet, ik erken dat, voor de stad en het arrondissement Ypere en geheel hel west gedeelte van Westvlaenderen, de verbinding van de Leije aen de kom van Yperen van zeer groot nut is; van eenen anderen kant erken ik ook dat de kanalisatie van de Mandel, die de vertegenwoordigers van Rousselaere reeds sedert 25 jaren vragen, eene nuttige zaek zou zyn. Het is waerdat ik langen lyd getwyfeld heb, of men de Mandel eens zou kunnen zien kanaliseren sedert twintig jaren hoor ik talryke reklamatien om ze te verkrygen; en ik had altyd geloofd dat het een droom was; maer heden is de zaek van aenzien veranderd. Gy hebt in het midden van Westvlaenderen eene stad die sedert tien of twaelf jaren bloeit, het is de hoofdplaets van het arrondissement Bousselaere, die eene nyverheidsstad van de eerste klas wordt. Deze stad is met eenen yzeren weg begiftigd, maer zy bezit geenen bevaerbareu waterweg, die den tegenwoor- digen vrachlprys van de kolen en andere delfstoffen, kan verminderen. WEEKBLAD Ahonnemcnts-prys per jaer Voor de stad. 6 fr. Buiten de stad 7 fr,, op voorhand te voldoen. Brieven en geld vrnchtvry toe te zenden. Men wordt aemoeht utle hoegenaamde artikels uiterlyk tegen den Vrydag avond, vrachtvry en onderteekend, toe te zenden. Alle affichen by den drukker van dit blad gedrukt, worden eens gratis in hetzelve ge- plaetst. De bekendmakingen betalen 20 centimeu den drukregel. Er worden wekelyks exrmplarkn van dit blad, gratis gezonden in de vooiuacmsie herbergen der gemeente ïn welke de te verkoopen of verpachte goederen in de an- noncen vermeld die in ons blad gcïnsereerd worden gelegen zyn Men schryftin by den drukker van dit blad alsook by alle post-direkteurs Een» heb ik ter iy van rnyne eenzame baen, By distels en dorens een roosken zien staen. En loen ik het hemelsche roosken daer vond Toen blonk er een hetnelschc lach op myn mond} Toen viel er een tra en op de blocme uit rnyne oogen En 'k dankte den geest die rnyne smart had bewogen, Den engel die haer op myn baen had gestrooid} Maer 't klonk Niet voor dy is het rooskeu gegroeid I. In een klein vertrek van Paddeschoothof, het hof der heerlykheid van dien naem, gelegen langs het zuidwesten van Sinte Nikolaes, zat eene oude vrouwe en tuerde by het rood en schemerend licht, dat de ondergaende zon over de velden wierp, met starende blikken door het venslei. Eene plalte muts met lange slippen, tooals men er nog ten huMÜgen dage ziet, versierde haer hoofd j haer aengezicht was bleek en bui m pel tl, en lange gme haarlokken hingen haer de wangen af. Eene gedrukte katoenen jak, met groote gekleurde bloemen, en een rok van dezelfde stof muekten hare kleudiug uit. Deze vrouw was cle vertrouwelinge van ridder Kuno De Hertoghe. Alles was stilheerlyk zonk de zon achtor de bosschen, en steed9 myraerde de oude Beth voort, pas ademhalend alsof eene diepe gedachte hare ziel gekluisterd hield. o Wat of den ridder toch zoo droefgeestig doet zyn! sprak zy in eens luid tot zichzelve, u 't is als of een helsche geest zich ver lustigde met zyn geweten te tergen.... 't is vreemd over veertien dagen kon hy nog zoo hnrtelyk lachen dat de tranen hem uit de oogen borsten, en nu vindt hy overal verveling, nu werpt hy op alles een kouden, somberen blik, en de droefgeestigheid is op zyn gelaet te lezenZou do Heer misschien tot hem spreken, en hem het afschuwelyke van zyn spoorloos en losbandig leven doen gevoe len? Zou de gewetenswroeging aenvangen hem in het hart to woelen? Of, misschien ja, foltert hem een nachtspook, een voorouderlyke geest; zooals weleer zyn vader zaliger, voor onbe kende daden, God mag ze hem vergeven hebben, getergd werd?» Hier zweeg de oude Belli een oogenblik en bedacht zich. Dan de armen gekruist, toonde zy een kalm gelaet en sprak weer tot zichzelv.e a Zie, ik, die myn leven aen het huis en de eer van de De tiertoghen verpand heb, die uen dit bloed als aeu roytehe verkleefd ben, die als vertrouwelinge, als raedgeefster van mynen meesier sinds jaren mynen pligl gekweleu lieb... ik wil dit geheim kennen, ik moei welen wat er in ridders hart woelt; faadde hy tyne handen in mensclienbloed gewasschen en ware het eene wraekschim die hem vervolgde.... By deie woorden hield ly de handen voor de oogen, leunde met de ellebogen op de knien, herhaalde langiaeinhare laetste woorden» als omie te overdenken en op het spoor eener waerheid te geraken. Beth was eene nieuwsgierige vrouw, die den huiie De Herloghe met hait en ziel verkleefd was, die sinds vyftig jaer in lyneii dienst geleefd hqd, en het huiselyk leven in wandaden en deugden, van eene reeks ridders die lich sinds eeuwen opgevolgd waren, op een draed Terhalen kon. Zy had ridder Kuno, toen hy nog in de wieg Ing, geloogd; zy had zyne geheimste daden nagegaen, en hem was het eene nood- lakelykheid geworden by de oude, om raed in ernstige omstandig heden te smeeken. liy eene ervaren mrnschenkennis, door eene aanhoudende uit- vorsching van die, waer ty dagelyks mede in betrekking kwam gescherpt; by eene geslepenheid in het uitvoeren der minste gedachte haers meesters, al berokkende ly ook den ondergang van den getrouwsten laet, verstond zy nok op eenen hoogen graed de kunst der vleijery, kende ly honingioele woot den, die haer oen

Weekblad van Dixmude (1845-1879) | 1860 | | pagina 1