Prijsdeeling aan de leerlingen der teekenakademie. Eenige overwegingen tot nut m eenieder. het gild zevenöOjarige jubelarissenzijngeweest,te welen de heeren Pieter Weyne, jubelaris in 1732, overleden in 1733. Albertus Desmichl, jubelaris in 1732 overl. in 1743. Hoofdman Lieven, jubelaris in 174b overl. in 1748. CornelisDevleeschouwer, jubelaris in 1736 overledenin 177i. Joseph Leyre, jubelaris in 1797 overledenin 1800. Carolus Baeckeroot, jubelaris in 1807 overleden id 1809, en Pieter Declercq, jubelaris in 1807 over leden in 1810. Alles bewijst dat de maatschappij op vaste gronden gebouwd, zich ten allen tijde door de goede orde, een dracht en standvastigheid heeft weten te onderscheiden, voor leus nemendedoe nu wel, morgen moet gij niet vreezen. Ja, wij mogen met fierheid en zelfsgenoegen de jaar tallen 1449 en 1867opdennieuwenstandaard lezen.418 jaren tusschenruimte. Vier eeuwen zijn verdwenen. Geslachten op geslachten de eeuwigheid ingetreden en nog leeftde Ghcselscepe van Nu morgen nietbloeiender dan ooitonder het vredelievend gezag van haren hoofdman, verheerlijkt door haar hoogstverdienslelijk eerelid mevrouw Van Ackere ,onze inboorlinge en slad- genoote,de wijdvermaarde vlaamsche dichteres,lellende boven de 80 leden, waaronder 20 jubelarissen versierd met hel eermetaal van 25 jaren lidmaatschap. Ja, ik zeg het met blijdschap, wij zijn trotsch over onze maatschappij,alwaar vrede,liefdeen eendracht heerscht, alwaar hoofd- en gewone leden elkander verkleefd blijven. Noch Staats- noch stadsomwentelingen hebben die vriendschapsbanden kunnen verbreken. Welaan dan, broeders, wij opvolgers der oude rede rijkers van 1449, scharen wij ons rond den nieuwen standaard, zweeren wij eensgezind te blijven. Uiten wij den wensch dat dit feest van heden den ijver en moed der jonge looneelminnaren moge opwekken. En roepen wij uit volle borst Leve de ware broedermin in Nu morgen nietsgild! Leve de hoofdman! Leve mevrouw Van Ackere! ,i Wij nemen met spijt de pen in de hand. Waarom? Omdat wij over een feest van het onderwijs moeten spreken, waar wij deonverschilligheid onzer bestuurders hebben zien schitteren klaar ais de dag. Waar zijn nu de mannen die toen zij gekozen werden, het volk wijs maakten dat zij de kinderen van den werkman op alle wijzen zouden bekwaam maken. Weet gij hoeveel leden van den gemeenteraad de prijsdeeling der akademie bijgewoond hebben. Niet een!!! zelfs doktor Vandenbussche niet, dien groooolen hervormer der akademie. Slechts de heeren Ghyselen, burgemeester en Paret, schepen, woonde* dat feest bij. De vraag is dees. Waarom zijn de heeren van het Stadhuis zoo onverschillig? Is het om de ijverige jeugd die zich zoo leerzuchtig toont den moed te doen verlie zen? Is het om 't bestuur der akademie te tergen? Is het om hel schepenkollegie te hoonen? W'j gelooven~_d»€c dri« -tn-scLulJiglhgou gegrond. Ah! de gemeenteraad handelt op die wijze met een harer eerste plichten, namelijk het ondersteunen van het onderwijs. Weg met de mannen van beloften, die niets doen dan woorden uitkramen. Wij willen mannen die met woord en daad het onderwijs onder steunen, geene laffe onverschilligheid om het volks onderwijs den doodsteek te geven, uil persoonlijke nijd en mislukte heerschzucht. Waar is de tijd dat wij alle onze bestuurders met iever zagen werken aan het volksonderwijs. Nu bezitten wij mannen als hoofden van stad, die meenen dat het genoeg is voor het volk mastklimmingen en wit en zwart als feesten in te richten, als leefden wij nog in het domste boeredorp De prijsdeeling der akademie heeft eergisteren met de gewoone plechtigheid op hel Stadhuis plaats gehad. De kommissie der akademie was er (uitgenomen M. Vanden bussche) voltallig tegenwoordig met professors en leer lingen. De heer burgemeester sprak de sluitingsrede voering uit, die wij hier laten volgen omdat zij waar heden bevat die nuttig om weten zijn,en om te bewijzen dat wij alle poogingen ondersteunen die aan hel onder wijs voordeelig zijn Heerendames en leerlingen, Voor de eerste maal dat het mij gegeven is de prijs deeling aan de leerlingen der teeken-akademie voor te zitten, acht ik het mij eene plicht ue eenige korte woorden toe te slieren. Ledent 22 jaren bezitten wij in onze stad eene der nuttigste onderwijsgestichten, eeneakademie van leeken- en bouwkunde, waar de jongelingen der werkende klas kennissen kunnen bekomen om eens ervarene ambachts lieden te worden of om zich in het vak der schoone kunsten eenen weg te banen. Groot is bet getal leerlingen die lot alsnu de lessen hebben bijgewoond en het nut dat onze akademie opge leverd heeft is algemeen erkend. In hal begin bemerkte men weinig de voordeelen der teekenkunde, maar welhaast betoonde het groot getal jongelingen die onze akademie bijwoonden, dat men de zaken beter verstond en wij zagen, die instelling eene eervolle plaats bekleeden onder de gestichten van dien aard. Die plaats blijft ze behouden, Mijnheeren, het getal harer leerlingen beliep in het verleden schooljaar tot 76 ende uilslag van den laalsten prijskamp, die aan het onderzoek van de heereif^ofessors der koninklijke akademie van Antwerpen onderworpen is geweest, is eeu klaar bewijs van den vooruitgang onzer school. De jurij met het onderzoek gelast» verklaart met te vredenheid dat de werken der leerlingen in het alge meen, zeer voldoende zijn, en hij keurt eene groote i koninklijke medalie toiaan e.erien leerling der klas van bouwkunde en eene degelijke medalie van klein modul aan deklas van ornemuten. Als wij in aanmerkig nemen welke juiste uitvoering er vereischt wordt on de koninklijke belooningen te verdienen, hebben wij «treden ons over den bekomen uilslag te verheugen Indien het ons aangaaam is, MM., hier dien voor- treffejjjken toestand oner akademie te besialigenge loven wij dien te mogn toewijien aan de loffelijke medewerking der leden'an de kommissie, en den vlijt der heeren leeraars wtke wij hier plechtiglijk over het welslagen hunner gzamenllijke poogingen geluk- wenschen. Nemaar er is iels vandien uitslag die ons verwon dering baart. Wij vilden dot de afdeeling van bouwkunde meest gevlgd wordt door leerlingen die aan de stad veend zijn en bemerken «lat diezelfde leerlingen hetmeest prijzen behalen. Dft feit kennen wij ons niet Utleggen, ten zijdat wij aannemen, dat men maar iets btheriigd naarmate het moeite kost om hel te bekomen Poch. handelt de Dixmudsche jeugd heel verkeerd omdat zij gemakkelijk de lessen der akademie kan bijvoonen, zoude zij daarom minder vlijiig, minder oplettend moeten zijn Wij wenschen dat de klas van bouwkunde voortaan meer Dixmudenarefi lelie, en zij alle hare krachten in- spanne omzich door hunnen voortgang te onderscheiden gelijk hunne bekroonde schoolgezellen, welke wij over hunnen moed en hunne naarstigheid onze hulde bewij- zen en tot volharding opwekken. Tracht dan allen te vedijveren, beminde jongelingen, om al het mogelijke nut te trekken uit de lessen die u gegeven worden, want de voordeelen die de teeken kennis oplevert, zijn onwaardeerbaar en er is niet een beroep waar zij kan genist worden zij ontwikkelt het gevoel voor hel schoore en hel goede en heeft eenen krachtigen invloed op let leven van den mensch. Maakt dan gebruik, lieve jongelingen, van de voor- deelige gelegenheid die gij hebt om u Ie onderwijzen. Volgt regelmatig de lessen der akademie, weest er neerstig en oplettend. De meesters van hunnen kant zullen in uwen vlijt nieiwe aanmoediging vinden om u steeds vooruit te helpei de besturende kommissie zal mei rechtop uwen voortgaan trotsch wezen en de ste delijke regeering zal des te liever alle opofferingen aanwenden, die de omstandigheden vereischeii. Ik eindig, MM., met uit naam van stad eene welver diende dank te betuigen aan de heeren leden der be sturende kommissie over hunne welwillende bemoeiin gen, aan de meesters over hunne ijvervolle zorgen en aan de eerleden der akademie over de krachtdadige ondersleuning die zij aan dit nuttig gesticht verleenen. Eindelijk bieden wij u allen onzen dank, achtbare toe hoorders, die dit feest door uwe tegenwoordigheid hebt willen vereeren. ^Wij twijfelen geenzins of deze plichligheid zal de ouders en werkbazen aansporen om hunne kinderen eimeergnsten naar de akademie te o.» i ni^l f ii -Tm irilttüiiirg en den voorspoed van onzWgeliefde moederstad. Ziehier nu de uilslag van den prijskamp lusschen de leerlingen. Wij hebben de beoordeeling van den ant- werpschen jurij over de werken onzer akademie gelezen en bestaligen met voldoening dat men in de hoofdstad der kunst van ons land, den vooruitgang onzer akademie waardeert. Dit strekt lot eere aan het ieverig bestuur der teekenschool, dat op eene ware liberale wijze te werk gaat en wier poogingen nog later als voorbeeld zullen aangehaald worden. Dit strekt lol eere aan de professors en leerlingen. Dit strekt lot eere aan ons oud-besiuur dat over 22 jaren Dixmude met zulk schoon en nuttig onderwijs begiftigd heeft. Wij zijn gelukkig te mogen besialigen dat de burgers zoo onverschillig niet zijn als hunne bestuurders. Don derdag was geheel de gebeurte der Weststraal bevlagd om den zegepraal harer kinderen te vieren. Zoo is het wel, zoo zien wij het gaarne! Nu de namen der bekroonde leerlingen BOUWKUNST. I* Afdeeling. Samenstelling. Prijs eene groote koninklijke medalie oan Vincke Pamfiil, van Caasketke. Beste uitvoering der samenstelling. Prijs eene sledelijke medalie aan Vincke, voornoemd. 2Afdeeling. 1° Prijs eene kleine medalie aan Karei Symoenvan Beersl; 2e id. «en Loekncik aan SymoenPieter, van Beer&t. 3* Afdeeling. Prijs een boekwerk aan Iloilen Leo, van Dixmude. 4" Afdeeling. le Prijs eene kleine medalie aan Catteeuw Désiié, van St. Jacobscapelle 2» id. een boekwerk aan Vlaemynck Bené, van Wercken. Een boekwerk is door de besturende commissie der akademie toegekend aan Vincke vooruuemd, voor het vervaardigen van een gescbiijnvverkt draaitrupje. WERKTUIGTEEKENING. Prijs eeu boekwerk aan Weyne Pieier, van Dixmude. TEEKENKUNST. Hoofden naar plaaster. Prijs een boekwerk aan Beun Hijpo- liel, van Dixmude. Stpa.de n naar plaaster. Prijs eeu boekwerk aan Van Sassen- brouck Emiel, van Dixmude. Figuur- en kopteekeniny. Prijs: eene kleine koninklijke medalie aan Descbryver Robert, van Dixmude. Kleinkopteekening. Prijs een boekwerk aan Nryrinck Adolf,van Dixmude2® id.:een boekwerk aan Droesbeke Emiel ,id. Sieraden met twee tinten. 1* Prijs eene kleine koninklijke medalie aan Simons Gentil, van Dixmude; 'Ifi id. een teekenhalm aan Vanalderweireld August, id. Geschaduwde sieraden. 1* Piijs een boekwerk aan Deswaeno Balmond, van Dixmude2e id. een boekwerk aan Vantroyeu August, id. Sierhden in omtrek. Prijs eene medalie aan Mahieu Emiel, van Eessen 2« id. een boekwerk aan Degraeve Alf.Dixmude. Lijnteekening naar print. 1« Prijs een leekenhalm aan De- poorter Napoleon, van Dixmude; 2« id. eene print aan Pioters Robert, id. Lijnteekeninglaagste afdeeling. I" Prijseene print aan Van- decappellc Edmoiid, van Dixmude; 2" id. eene print aan Coquet Alfons, id. LEERGANG VAN CIJFERKUNDE. 1* Prijs. een boekwerk aan llillebrnnt llijpoliet, van Dixmude, met 47 punten op 51; 2° id een boekwerk aan Vincke Pamfiel voornoemd, met 46 punten op 50. BIJZONDERE •ELOONINGEN. Eene som van 16 franks boven hel bijgeld benoodigd tot aankoop eenur rent op de pensioenkas van den Maat, is aan de volgende leerlingen toegestaan voor liunue vlijt, goed gedrag en naarstig heid in hel bijwonen der klussen Eene derde renldiploma ami Iloilen Leo klas der bouwkunde. id. id. Weyne Pi.-ler, id. weiktuigkuiide. eerslo id. Ilill'-brant llijp., id. bouwkunde. id. id. DrichryverRobert, id. fig., en kopleek. id. id. Depoorler Nnpol., id. lijnteekening. id. id. Dcgrave Allons, id. lieraden. 1 In tijd van ramp of gevaar is eenieder beneerstigd om den geesel van zich af te wenden en ongedeerd uil den slag te geraken. Maar nauwelijks is de roede afgekeerd ol men vergeet al de goede voornemens en tnen leeft alsof ons voortaan niets meer hinderen kon. Staven wij ons gezegde op eenige daadzaken. Wij allen herinneren ons dé besmettelijke koléra- ziekte die, 't is slechts een jaar geleden, in dorp en stad dagelijks honderden menschen ten grave sleepte en eenen algemeenen rouw over ons land verspreidde. Zoo lang deze wreede plaag woedde, waren wij allen met angst en schrik bevangen. Aan beloften en gebeden, aan reinigingsmiddelen en allerhande maatregelen, aan niets ontbrak het om de kwaal te bestrijden. De baldadigsten zeiven zegden vaarwel aan hunne grove uilspattingen, in de hoop dat zij van de onverzadelijke ziekte, die eiken oogenblik. als een uitgehongerde tijger, naar nieuwe slachtoffers zocht, zouden bevrijd blijven. Schaars veilige maanden heeft de koléra opgehouden te heerschen, en velen schijnen reeds alles vergeten te hebben, bij zoo verre dal men niet zelden lieden vindt die in hunne oude gewoonten, eerste oorzaak van verpestende ziekien, hervallen zijn. 'l Is liet geval hier le zeggen uit het oog. uit het hart. Wie siddert niet bij het aandenken der jaren zes- en zeven- en veertig, aardappelplaag. duurte der levens middelen, tiphus en roodeloop, gebrek aan geldwinning, bekroond dooreenen hongersnood die eeuwig in de ge schiedenis zal geboekt staan, zulks waren de grievende rampen welke alsdan gelijktijdig op het menschdom drukten! Hoe gelukkig waren zij die een appelketi tegen den dorst gespaard hadden en zoo liet nakende gevaar konden afweren! Ueden-, dank zij God, beleven wij betere lijden menigeen kan, indien Inj wil, zich legen lateren nood wapenen. Maar, helaas vele lieden,'bij zonderlijk onder de gemeene volksklas, leven gelijk God in Frankrijk, alsof heigéne vroeger geschiedde, Ihans -• niet niei'i gCscliiedeti kon. Nogtflns'het sfireekwoord zegï!" God spijst de vogelenmaar zij moeten er om vliegen. Wij sluiten met eene laatste overdenking. Ruim een jaar geleden borst ergens een hevigen brand uil. Hel gansche dorp stond in rep en roer want de schaarsche hulpmiddelen die men ter hand had, bicven den gloed onmachtig, en het steeds toenemende vuur dreigde een groot deel van den bouw in asch te leggen. In dezen akeligen toestand, wanneer bestuurders en ingezetenen zich wanhopig in het oog zagen en elkander naar raad en daad schenen te vragen, snelden onverwachts de pompiers eener naburige gemeente met hunne blusch- tuigen ter hulp. Aanstonds, als bij begoocheling, stelden deze dappere mannen palen aan de alvernietigende vlammende brand was gebluschtEen algemeene hourrahl steeg ten hemel en welverdiende dankbetui gingen ontvielen eiken monde! Ooggetuigen van het onschatbaar nul Welk eene bluschspuit oplevert, vatte men het gedacht op daar ook een pompierskorps tot stand te brengen. Maar (alwéér dien ongelukkigen maar) nauwelijks is de eerste aandoening voorbij of men spreekt er noch van pompiers noch van brandspuit. Dit alles, hoe onmisbaar hel wezen moge, rust thans in vergetelheid totdat, God gave dat het zoo niet geschiedde, eene nieuwe ramp hel zoo beproefd" dorp nogmaals in schrik en wanhoop dompelt! 't Is te laat den put gevuld als het kalf verdronken is. Mochten deze weinige regelen eenig nut verspreiden, en de oogen van vele verdwaalden openen! Vrije Burger.) Verschillige Nieuwstijdingen. De heeren Lodewijk Copp-nv en David Laleman, onzer stad, beiden studenten in de lloogeschool van Leuven, hebbeu bun exanm afgelegd, de eerste van 1® doktoraat in de rechten, en de tweede van 2e doktoraat in de genees- en heelkunde. Bij koninklijk besluit is er een jnarlijkscb en levenlang pensioen van 5000 frs verleend aan eenen Dixrnudeling, den heer L. J.. Mobaeys, oud-bestuurder der registratie te Gent. Ziehier den uitslag der scbieting van bet handboog gild Willem. Telldie maandag alhier beeft plaats gehad en waar aan 128 schotters hebben deelgenomen Opper vogel aan den beer Karei Hesuuter, xoon, van Dixmude; zijdsvogels aan de heeren Lndewijk Vanpoelvoorde en Cesar Vanslaen, beiden van Veürne, Fr. Bryseboo van Dixmude en Amhroos Saisier van Wercken.De medalie voor verstafgelegenlmid en die voor meest in getal zijn toegekend aan het gild St Sebastiacin van Veurne, die door 14 leden vertegenwoordigd was. De gemeenteraad van Werck.-n is bij koninklijk besluit bemachtigd eene som te ontleenen van 20,000 frs aan p. 100, aflegbaar in lOjaren en bestemd om steenwegen te leggen. De lieer Petit ontvanger der direkte belastingen te v

Weekblad van Dixmude (1845-1879) | 1867 | | pagina 2