Arme martelaars. 36stielen,39 ongelukken! Wettelijke Besluiten. IieUcTuieuws. debatten zijn geleid geworden. (Toejuichingen). M. De Maere.bedankt op zijne beurt voor het in hem gestelde vertrouwen en drukt op nieuw den wensch uit dat hel negende Kongres niet min vruchten zal voort brengen dan zijne voorgangers. De vergadering gaat uiteen, na op voorstel van den heer Noordziek beslist te hebben dat hel aanstaande Kongres te 's Gravenbage zal gehouden worden. m-r—-• De Senaat heeft zich maandag vereenigd. Na de pro cessen-verbaal der laatste kiezingen te hebben nagezien, heeft het zijn bureel samengesteld gelijk het verleden jaar. M. Do Cock heeft gevraagd, dat de Senaat in dezen buitengewonen zittijd beraadslagen zou over de wet op de onteigening bij wijken. Maar daar de edele heeren weten, dat er op bunnen buiten geene frische lucht tc kort is, denkon zij dat de steden daar ook zulke groote behoefte niet aan hebben. Het is nu zoo lange geweest zooals hel is, waarom niet nog eenbeetje gewacht! Vijfde wiel, vijfde wiel! hoe lang zult gij nog aan den grond wettelijken wagen slepen. Ook de Kamer der volksvertegenwoordigers is maan dag bijeengekomen. De heer Ernest Vanilenpeerebooin is maar in de tweede stemming, juist met liet vereischte gelal stemmen, voorzitter benoemd. Naar men ons meldt, zijn liet de Brusselaars, die tegen hem gestemd hebben. Zij vinden het waarschijnlijk anti-nationaal dat het geen volksvertegenwoordiger der hoofdstad is, die op den presidentszetel der Kamer zit. Wie weel? Men leest in den Echo du Parlement De Mcuse kondigde deze week de ontslaggeving aan van den heer minister van binnenlandsche zaken. Deze lijding verwondert ons, vooral in dit saizoen. De builengewoone zittijd der Kamers is geëindigdhet meestendeel der leden van het kabinet is op reis, of gaat in vakancie. Wij vernemen dal de beer minister van binnenlandsche zaken denkt binnen eenige dagen naar Parijs te vertrekken, van waar hij eene omreisin Frankrijk znl doen die verscheide weken zal duren. Het is dus volstrekt onwaarschijnlijk dat er op dit oogen- blik kwestie is van eene niinislerie-krisis. - Het klerikaal prulblad onzer bolerklirk heeft in een zijner laatste nummers eene schoone belijdenis gedaan, waarvoor ieder rechtzinnig mensch het darik moet zeg gen, namelijk bekent bet blad ootmocdiglijk dat het recht der katholieken maar bestaat in het helpen be- talen der lasten en.... in garde civiek te spelen. Hé, wat dunkt u er vari?Is dat niet rechtvaardig zijn? Is dat niet gelijk hel zijn moet? ®>n B1) n" waarover do tuervtsiuen zich zoo at bekla gen. Wat is hel jamnier dat de klerikalen van alles niet bevrijd blijven en de liberalen alleen betalen. Ziel gij nu dat de klerikalen maar.de rol van onte vredenen spelen, zonder daartoe eenige reden te hebben. Als de klerikalen geene voorrechten hebben, als zij moeten betalen gelijk de liberalen, als zij met de andere Belgen gelijk gesteld worden, gelijk de Grondwet het wil, dan durven zij zeggen dat a er noch wet noch recht is wanneer hei de katholieken geldt. t Zoo wil het de liberale rechlveerdigheid in ons vrije Belgie, roept het Boterkuipje uil. Hoe vindt gij die belijdenis. Is die liberale rechlveer digheid, die iedereen gelijk stelt, zoo liberaal als katho liek, niet schoon. Als de redakteurs der klerikale bladen dat anders verstaan en blijven uitleggen, dan is het zeer te vreezen, dat zij voor zot zullen verklaard worden en het volk ben in de woestijn zal laten predikeli. Doch dit is nog niet al, ziet-ge het Kuipje zegt nog Voor het overige zijn de katholieken bij' het gouver- nement aenzien als het vijfde wiel van den wagen Bravo! manneken. Wat is uwe bekentenis toch schoon. Ja! de klerikalen zijn in Belgie enkel het vijfde wiel aan den wagen. Dit is sints lang door de groole meer derheid der notie alzoo beslist, en uit de handelwijze der klerikalen is dit al meer en meer gebleken, maar zij hebben het nooit zoo onbewimpeld doen kennen. En die belijdenis is goud waard en wij danken het Kuipje over zijne vrijmoedigheid; wij zullen het in lang niet vergeten. Uitgift'3SIB» 5G stielen en 57 ongelukken is een spreekwoord dat toegepast wordt op een mensch die alles onderneemt en in nietsi gelukt. Als onze wijse groote heeren van het Stadhuis iets willen verrichten, en men zou soms wel zeggen aan hunne woorden dat zij de wereld zullen keeren dan denken wij onwillekeurig op de oude 06 stielen en 37 ongelukken en maken er van 36 ver- zonnen en o, nooit begonnen of 36 begonnen en 37 on- afgesponnen Kom, geef mij uwarm. wij zullen eens rondwandelen. Zie neem deze cigaar, hier is vuur, wij zullen rooken terwijl we rond de stad omslenteren. Heim ziehier de vaart. Maar placeeren wij ons tegen deze fabriek, dan zien wij de Alleibrug die dreigt in puin te vallen. Zoo goed. Het is nog geen driejaren geleden dat raadsheer Vandenbussche liet plan maakte aan de Halvemaan eene loskaai te maken met eene brug over de vaart. De Alleibrug moest weg. Ja maar de tijden veranderen gelijk de menschen van kleederen. Men heeft op het Stadhuis gevonden dat de liberalen dat plan ook hadden. Ilorresco referens! hoede libe ralen hadden dat plan, all! dan moet het vernietigd worden, de stad moet langs die zijde gestopt worden, was de kreet van den geheelen stadsraad van Dixmude. Zoo gezegd, zoo gedaan, men zal nu de Halvemaan verkoopen o! Gij 56 stielen en 37 ongelukken. Nu zijn we aan de Slaiie. Ziet-ge dat brokje grond daar tegen den openharen hof, dat als 't ware vraagtom in dien lusttuin gelijfd te worden? Gij peinst zeker dat men den hof zal vergroolen en er rondom eene grillagie plaatsen. Geloof dat niet. Kom eens langs hier. Ziet gij dien ouden molenwal. Wel er bestaat een plan op het Stadhuis daar eene straat door te booren die recht over heihuis vansieur Neirynck moet uitkomen; en in plaats van den hpf Ie vergroolen, zal men er nog een hoekje van in de nieuwe slraat lijven Gij kijkt zoo versteld alsof wij u wonderlijke dingen vertelden, 'l Is, vriend, dat de liberalen weder in dat plan lusscheo zilien. Deze wilder» de oude straat op de Statiestraat doen uit- loopen, en hadden voor plan liet stukje grond en de oude straat er nevens in den hof ie lijven. Was dat dan zoo slecht. Ja! volgens onze Boter heeren die nu dat brokje land zullen verschachelen om geld te slaan. Maar ziet-ge, liet zal zijn: 36 verzonnen en 37 nooit begonnen. Want de geheele stad zou prolesteeren tegen deze nieuwmodische wandalen, di« alles in stukken willen smijten en vernietigen tut haat legende liberalen. Ah! wij zijn hier aan de oude Paterskerk. Gij weet dat de stad deze huizen van sieur Sarayn gekocht heeft voor de som van 11,000 franks. Deze eigendom is nog niet geleverd, doch dit doel weinig ter zaak, hij is immers gekocht. Wat de stad er mede zal doen. vraagt gij. Oh! lieve vriend, ik weet het waarlijk niet. Men heeft mij 'nen keer willen wijsmaken dat men van zin was er een glazen paleis in te richten voor receptiezaal, maar ik geloof er niets van. Eene receptiezaal legen eene oude kerk! Dat liet nog ware voor een klooster van paters, d la bonne lieure, dat zou zich nog laten verslaan van onzen kristelijken raad van stad. Daar hebben wij nu drie staaltjes van slimheid, zonder van de gemeenteschool te spreken, die men te midden eener straat zal bouwen. O! 36 begonnen en 37 onafgesponnen, dat is een kostelijk spreekwoord, dat goud waard is op het Stadhuis. Uola! het kost goud aan de beurs der burgers. En nu, lieve vriend, moeten wij u verlaten. Gijschijnt vermoeid over onze wandeling en hebt nog niet het minste woordje lof gezegd over de kurieuse plans onzer slimme administrateurs. Gij hebt er den buik van vol. Kristene zielen! vertelt dat eens aan de burgers van Dixmude en die menschen peinzen dal zij een modelbestuur bezitten, welks gelijke in geheel Belgie niet tc vinden is. Salut I 5 Dixmude, 22 augusli 1867. Mijnheer de Bedalcteur. Uw korrespondent heeft nog de geheele zaak niet uit- gelegd, wanneer hij u de vei ledene week schreef dat onze fameuze raadsheeren eene nieuwe gemeenteschool to midden eener straat gingen bouwen. Ik voorzie dal de stad vele moeilijkheden zal ontmoe ten door de wei over het hoofd te zien en de belangen van vele burgers te kreuken. Inderdaad de wet is gelijk voor iedereen en al. is 't dat onze raad van stad onafhankelijk is, zulks is niet voldoende omdat de burgers zich zouden laten pluimen. Wanneer een eigenaar op zijne erf bouwi en zijn gebeur ücliade doet, moet hij wel vergoeden. Heeft de stad meer recht dan de burgers? Ik zal hiei'een voorbeeld aanhalen om de kwestie te doen verstaan. Piet was molenaar en zijn molen stond vlak in den wind. liet was een plezier om dat meulentjc te zien draaien. Ja maar! de gebeur van Piet den mulder, die oen dikke rijke vent was, bouwde een paleis recht voor den molen. De mulder liet bouwen, het huis rees zoo hoog bijkans als een toren, en het was juist alsof de meiilen geen zeilen meer had. Ah! zei Piet en hij ging tot den dikken rijke. Gebeur, zoo sprak de inulder. gij zijt meester van op uwe erf-tc doen wadde da ge wilt, maar mijn meulen en draait niet meer en dat moet gij vergoeden, ziet-ge. De vrederechter kwam er tusschen, maar de zaak werd in der minne afgedaan en Piel keerde met eene goede schadeloosstel ling; naar huis. Dat was rechtvaardig. Eiwel! oude weltenpluizers van het Stadhuis, wat zegt gij daarvan. De burgers van de Nieuwe wandeling- straat betalen hooge en dure lasten, zij moeten zware cijnsen uilkceren voorden grond hunnergebouwen. Heb ben zij daar hun geld verbouwd voor onze wijze raads heeren. Neen! de menschen wilden zich een beslaan verschaffen en een goeden stand voor hunne neiring.Zoo gaat het in de wereld, heeren bestuurders, de mensch doel al iets om te leven- 1 En nu op eenen sclioonen morgen, wil de stad hunne huizen afmetselen in eenen koer met een klein achter poortje omdat mensch noch dier dat verlooren hoekje meer zou weten liggen. Dat men nog de toestemming der geïnteresseerde burgers vroeg om te zien of zij konlent zijn. Maar niemetal. De burgers zijn er voor de raadsheeren en hel bestuur niet voor de burgers. De stad heeft goed gevonden op die vyijze te houwen en de menschen moeten zich schikken. Hoe 1 er zcu iemand wederstand bieden aan den wil der hooge heeren regeerders. Hola! mannen van het Stadhuis. Voorgedaan is nage- leerd, jongens. Of meent gij dat de grond aan de Nieuwe wandeling min waard is dan dien aan de slatie, waar men eiken milimeter wel met goud zou mogen dekken. Maar, ziet-ge, langs de eene zijde zijn het maar kleine burgers en aan den anderen kant, zijn het machtige kiesmakelaars. En dan het hoedje af, of de duivel houdt de kaars. Dus, ziét gij wel, Mr de Redakteur, dat de stad ge noodzaakt is een enk west. te openen. Klaagt er niemand zooveel te profijtiger voor stad. Maar intusschen moet de wet gevolgd worden, anders zou de rechtbank de staff wel tot schadeloosstelling kunnen veroordeelen. Gij ziet nu wel dat de liberalen zoo hoosaardig Diet zijn gelijk de eerloozeBoterkuip het wil doen gelooven. Zij geven de onafhankelijken nog raad gratis voor niet'. Indien er slechte inzichten in het spel geweest waren zou het niet gemakkelijk geweest zijn te zwiigen en l iter te lachen met den kemel die de raadsheéren'be- dreven hadden, door op te tellen hoeveel hij aan de stad io ronde schijven zou gekost hebben. Maar de liberalen hebben meer achting voor de be langen van stad. Zij geven raad wanneer het nog tijd is. Zal onze stem op het Stadhuis gehoord worden Ik durf hel niet hopen, want de iriannen daarboven zijn te koppig om ie plooien en lezeggeu dat zij te weeg waren eene dwaasheid te bedrijven. "I II Bij ministerieel besluit vim 10 dezer «orden belooningen vergund aan de volgende gemeente-onder wijzers, die zich onderscheiden hehhen in luirine bediening E-ne gratifikalie van 150 franks aan IUM. I. Verhaeghe, hoofd onderwijzer le Handzame'; H. Pinte, id. té Veurne; F. Do Uoeue, ld. le Moeskroeu; II. Mestdagli, id le Westcapelle; E. Joye, id. to Pitthem; C. Von den Ameele, id. le Dickebusch; E. Huys, idte Kemmol; L Koels, id. te Ceoinem; T. Diaz, id. te Aidoije; E. Verhitte, id. te Nieuwkerke; F. |)c rteyne, id. le Becejaie. Een boekwerk len litel van aanmoediging aan MIJ. F. Kiviioerl, hoofdonderwijzer te Divmnde; t. Vei vaecke, id. te Couckelare; K. Van liiesbmuck, id. le Lungeinarck J. tlusle, id. te Ooslrooso- beke; L. De Brouwer, id. le Sleene; A. Viane, id. te Uartlbeke; L. Lammens, i I. le Zonnebeke; F. Deleu, id. le Moesson; 1). i)é Vreese, id. te Korlrijk; A. Berragnn, id. le. Brugge; Rosalia Do Paope, onderwijzeres le Beernem; Joanna Jacobs, id. te Blugge. Eervolle melding aan JIM. P Verbanck, hoofdonderwijzer le Zarren; K. Reynaert, id te Roningli'e; K.Junssens, id. te Persijs.-; J. Debat, id. te Slijpe; It. Comyn, id. te Eerneghem; K. Pollet, id. le Iseghem L. Sliulyzer, id. te Waurdatnme; E üesiypere, id. 10 Th ie! iK Desmarez, id. le Korlrijk (Walle); J.-B. Peers, id. Ie Viohte; J. Deplasse, id. le Dollignies; D. Muylle, id. te Gils; B. Ryckewaerl, id tc Westouter A. T.emeric, id. le Desselghem; L. Uecock (zoon) hul ponder wij ter le Caneghem H Vatidenbulcke, onderwijzeres te Waregliem. De provinciale raad van WestWaanderen is buitengewoon bijeengeroepen op 26 dezer, om over te gaan tot de aanbieding van twee Kandidaten voor eene plaats van raadsheer bij het hol van beroep te Gent, opengevallen ten gevolge der wet op de oppensioenstelling der magistraten. M. Gorlrrus ontvanger der direUte belastingen te Corle-' marek, gaat in dezelfde hoedanigheid over naar O.-L.V Bercbcm. Het onslag aangeboden door M. Muiier, van vrede rechter van't kanton Thourout, is aanvaard. M. Mulierisrus- - tonde rechter benoemd en. mag den eertt.titel zijner bediening behouden. M. H. d'IIooge, ontvanger der registratierechten te Ass nede, is in dezelfde hoedanigheid te Nieuport benoemd. M. Kar,] Tanghe, kantonale schoolopziener te Brogue, is benoemd als provinciale opziener van bet lager onder»ijs"in de provincie Westvlaanderen, in vervanging van M. baron dc 'T Serclaes, overleden. M. Bernard Mortier, is benoemd als kantonale opziener van het lager onderwijs van bet ressort Brugge, uitmakende de vijf kantons Brugge en de kantons Oostende en GGistelin vervanging van M. K. Tanghe. mi -SejaBu*.-»'- Goedkoope Roman-Bibliotheek. Den leeslust voeden onder alle standen van het volk de werken der Vlautnschc schrijvers meer verspreiden ziedaar het doel, zegt het prospectus, dat de uitgevers zich voorstellen. Dit doel, meenen zij, zal best te bereiken zijn door de uitgave van wei ken waarvan de lekluur, too voor den meer- als voor den mingevorderden lezer, aantrekkelijkheid hiedf, en welker prijs zoo laag gesteld is, dot zij in de handen van ieder, van arm en rijk, kunnen komen. De titel duidt den aard aan der werken, welke in deze verza meling veischijnen zullen. Hier zij slechls bijgevoegd, dat het in de bedoeling d. r uitgevers ligt, alleen zulke romons° op te némen die door ware verdiensten uitmunten, en door elkeen, in ieder huisgezin, zonder overtuiging uf goeden smaak te kwetsen, kunnen gelezen worden. Builen de Werken onzer levende schrijvers, waarvan de meest gevierde ons reeds hunne bestendige medewerking hebben toege zegd, zullen neg de beste romantische gewrochten onzer vroeger schrijvers in deze uilgaaf herdrukt worden. Immers, vele dezer behooren, hoe verdienstelijk ook, lol de zeldzaamheden, en ziji, n„g slechts met moeite bij eenen of anderen oude-biiekenv'erkooper ja zelfs in 't geheel niet meer te vinden. Het zal dus eene verzameling zijn Van wat er schoons en dege lijks op het gebied der romanlitteratuur geschreven is en geschre ven wordt. Voor hel lolslandbrengen derzelve dienen de uitgevers evenwel de warme ondersteuning Ie genieten vuil allen, voor wio taal, letterkunde en volksverlichting geene onverschillige zaken zijn. Het is op die ondersteuning dut zij rekenen. Voorwaarden van inschrijving. Van de Goedkoope lioman- Ubliotheek verschijnt olie maanden, of ten minsten, alle twee maanden oen boekdeel van 101) a 200 binds., formaat en papier gelijk bet prospectus, met duidelijke en fraaie letter gedrukt. De prijs bij abonnement is slechts St) cenlimen per deel, 95cen- timen met de post. Men kan voor niet minder dan 12 deeleu inleekenen. - Elk

Weekblad van Dixmude (1845-1879) | 1867 | | pagina 2