I,"1 1 1 11 1 onrecht aangedaan, niemand bekommert zich om ons! Maar toch moet de streek van Dixmude recht be komen. Zouden wij misschien niets meer dan vier honderd duizend frs hebben, omdat andere arron dissementen zoo duchtig klagen niets te verkrijgen? Waarlijk wij zijn hier alleen niet om ons misnoegen lucht te geven. Wat' meer is, men moet toch eerst zorgen voor hel oorlogsbudget, dat niet drij vier mil joen moet verhoogd worden. Daar men het land over drij jaren vermindering van militaire lasten beloofd had, is hel heel natuurlijk dat die imposten vermeer deren. Wij hebben sints lang de ondervinding opge daan dat de klerikale beloften altijd verkeerd uitvallen. Nu moet 't land nieuwe kanons in groole massa aankoopen. Natuurlijk kan het deel der leening van 240 miljoen dat nog geene beslemming aangewezen was, niet beter gebruikt worden dan lot de nuttige aankoop van moordtuigen. De diensttijd der militianen zal verlengd worden van vier maanden; nieuwe regimenten,nieuwe paarden moeten aangekocht, nieuwe militaire inrichtingen lot stand gebracht worden. Dat allemaal zal veel geld kosten dus de open bare werken zullen jammerlijk noodwendig ingekort of uitgesteld worden. Laat ons algelijk het beste hopen; laat ons betrou wen dat het arrondissement Dixmude veel bevoor- deeligd zal worden, inweérwil de treurige bewijzen van klerikale onverschilligheid en werkeloosheid die ons met onrust vervullen over onze grootste belangen. Men zegt dat er mirakels gebeurd zijn vroeger lijds. Waarom en zou dat niet nog kunnen voorvallen Als gij nog nieuws verneemt, laat het weten, 't Zij goed of slecht, 'l zal altijd iets zijn. Maar vooral wakker ik u aan van niet te verslappen in bet eischen van recht. Een Liberaal. IJzeren weg DixniutEe-Mocselare. In de kamerzitting van zaterdag en in de zitting van den Senaat van maandag is deze ijzeren weg ter sprake gekomen. De minister van openbare werken heeft de verze kering gegeven dat de maatschappij van het Westen zal gedwongen worden dezen ijzeren weg te maken. Wij hopen dat het waar zal zijn. Spoorbaan LichterveMc-Tielt. In de Senaatzitling van woensdag heeft M. Alberic Du Bus.senateur van Oostende, ernstig aangedrongen, opdat de spoorbaan Tielt-Lichlervelde zou gelegd worden, immers men weet dat de koncessie reeds 10 jaren verleend is en dat er tot nu toe nog de hand aan het werk niet geslagen is. Waarlijk wen zou bijm denken dat de maatschap- pijen alleen meester zijn. Woensdag heeft M. Alberic Du Bus, senateur van Oostende, in den Senaat eene redevoering uitgespro ken in welke hij krachtdadig aandringt, dat er eene oplossing gegeven worde aan de gewichtige kwestie van den User. Donderdag en gisteren heeft M. Frère-Orban, in de Kamer, eene gewichtige politieke redevoering uitge sproken over de militaire kwestie; deze redevoering zal ongetwijfeld een groolen weergalm in het land hebben. Andere tijdena amlere zeden. [Iet krijgsklaroen klinkt te Brussel. De professorsgazet die zoolang gelochend had dat het klerikaal ministerie van zin was het oorlogsbudget te vermeerderen en den diensttijd te verlengen, maakt rechts omkeer. Zij wordt militairist! Ah! ah! dat is wat schoons!... Jammer dat het de liberalen nu niet zijn die de krijgslasten verhoogen, ge zoudt een leven gaan hooren. Maar nu is alles wel. Ziehier op welke wijze de professors de militaire plans van den nieuwen minister van oorlog aankondigt De Kamer heeft de beraadslaging begonnen over 't budget van oorlog. De luitenant-generaal Thiebauld, minister van oorlog, heeft eene verklaring van grond beginsel gedaan', waaruit blijkt dal de tegenwoordige inrichting des legers en de aanwervingswijze zullen gehandhaafd, maar dat er gedeeltelijke hervormingen in de mililiewet zullen ingevoerd worden, namelijk in hetgeen betreft het remplacement, de samenstelling der militieraden, den tijd dien de militianen in den dienst der infanterie onder de vaandels zullen blijven, den toestand der onderofficieren en de te nemen maat regelen om de mobilisatie des legers te vergemakke lijken. Deze verklaringen werden met sympathie door de Kamer toegejuicht, a Ge ziet liet de professorsgazet is kontent van den minister van oorlog, doch zij verzwijgt met zorg hoe veel maanden langer de militianen onder de wapens zullen moeten blijven en voor hoeveel miljoenen nieuwe kanons zullen aangekocht worden. Intusschen zeggen wij maar dit woord. Tijdens de kiezingen heeft de professorsgazet vermindering van krijgslasten beloofd en bovendien haar woord van eer gegeven alle vermeerdering van 't oorlogsbudgel te bestrijden. Wat zeggen de burgers en de boeren van dit nieuw bedrog, van de veinzerij der professors? De doodstraf. Het departement van juslicie heeft de statistiek der misdaden in ons land gedurende het tijdperk van 1861 tot 1867 laten verschijnen. Er volgt uil dit werk dat de misdaden gedurende die zes jaren aanzienlijk verminderd zijn, vooral deze die de doodstraf na zich slepen, feitelijk afgeschaft door M. Bara in 1863. Het is zelfs belangrijk aan te teekenen dal liet getal moorden in 1863 op 8 gedaald is, terwijl dit cijfer 21 bereikte in 1865. Het getal der voor 'l recht gebrachte beschuldigden voor moord, vergiftiging, oudermoord, doodslag en kindermoord was 303 geweest van 1840 tol 1845. Hel is maar 109 meer gedurende het laatste tijd perk. Het getal veroordeelden die de doodstraf onder staan hebben was 5 vpn 1861 tot 1863. Deze vijf ont hoofdingen hadden plaats in Henegouwen en in de twee Vlaanderen. In de zes andere provinciën is het schavot tot eene instelling van een anderen lijd overgegaan. De statistiek die wij onder oögen hebben, inweer- wil de treurige bemerkingen die haar vergezellen, toont eene aanmerkelijke verzachting der zeden aan, samengaande met eene mindere strengheid der wetten en diesvolgens eene onbetwistbare vooruitgang der beschaving. rat De komedianten. Wij vinden het volgende nieuws betreflende de vlaamsche Annales van ons Parlement in het Handelsblad van Antwerpen een klerikaal blad luistert goed - En nu de vlaamsche Annales^ Men zou die eenvoudig wegdaarlaten, ten ware door een lid der Kamer, of in de drukpers, beweegredenen voortgebracht werden, van aard om de hooge noodwendigheid van dien maatregel te bewijzen, s Kom maken wij een kruisken. 't Is gebeld met de vlaamsche Annales. Inderdaad waartoe moeten zij dienenreeds drij en veertig jaren zijn wij er zonder en de wereld draait toch voort. En zij zullen hem niet temmen den fleren Alle gé gêkan men wel meer den aap houden met de Vlamingen? '"f JVu moet NOG de noodwendigheid bewezen worden van het vlaamsche volk in zijne taal toe te spreken. En '1 is een «t vlaamsch blad die zulks zegt Waar naartoe daarmee? Komedianten! van de klerikalen krijgen wij nim mer recht. Goedzakkige Vlamingen, salut 't Zal wel gaan, wel gaan, wel gaan Ei! zij blijven achter den besseni staan Maatschappij van Ooftkunde (Pomologie) te Dixnmde. Vergadering op 4 Mei jongstleden. In deze vergadering hebben wij het genoegen gehad een nieuw voortbrengsel te bewonderen, door een onzer medeleden gewonnen. Ik wil spreken van eenen nieuwen appel, uit zaad gekweekt, welken wij gerang schikt hebben onder de soort gezegd renetten. De heer P. Van Duyfhuys, bezield inet den geest van onderzoeking en met zijn gekend geduld, heeft door zijne menigvuldige zaaiïngen eenen appel bekomen, welke wij mogen zeggen in hoedanigheden van smaak en schoon uitzicht, onze gewone renetten te boven Ie gaan. Daarenboven heeft deze nieuwe appel eene bij zondere hoedanigheid, welke in den handel van een allergrootste belang is, namelijk zijne langdurige bewaring. Tot op heden is hij nog zoo gaaf en zoo frisch dat men dien bijna zou nemen vooreenen versch gegroeiden. Deze vrucht had de heer Van Duyfhuys in onze vergadering tot eene proefneming medegebracht. Die appel is van schoone middelmatige grootte, heeft een geelachtigen grond, doorloopen met roode kleuren. De pel is heel fijnde poriën klein en welgesloten, zoodat hij lang bewaren kan, doordien de vochtige deelen ingesloten worden en traagzaam hun verlies onderstaan; dus dal zijn vleesch zeer lang goed houdt. Eenpariglijk hebben wij met veel lof over dat nieuw voortbrengsel moeten spieken. De verdienste behoort geheel den ijverigen heer Van Duyfhuys, en de leden der vergadering besloten, als hulde aan de waakzame kennis van dien heer, den naam aan den appel te geven Appel Van Duyfhuys. In die zelfde zitting kwamen nog bemerkingen van eenige leden voor. Onder andere deed de heer Edm.. Paret opmerken, wegens de ziekte van fruit- boonien, dat hij sedert drie jaren had gezien dat al de abricplboomen in zijnen hofdie langs de muren groeien, eenigen lijd voor hunne volwassenheid open bersten, zoodanig dat er de keest in bloot ligt. En dat gebeurde onder oude en jonge boomen lë gelijk. Vóór drie jaren waren deze altijd lol volle wasdom gekomen zonder hindernis. Over dit geval heeft men geene voldoende oplossing kunnen vinden wij blijven dus in afwachting dat men over deze geheime oorzaak een andermaal zal kunnen inlichtingen bekomen. De tweede belangrijke opmerking van dien zelfden heer werd gedaan aangaande een wijngaard. De helft van dezen boom werd aangedaan door den Oïdium, de andere helft bleef gansch gezond en bracht goede vruchten voort. Ook hierover heeft men geene oor zaken kunnen uitleggen, en blijft dus tot eene n'adere onderzoeking uitgesteld, om in andere bijeenkomsten er over te handelen. Verders werd eenen brief medegedeeld, onze maat schappij toegezonden, door den heer Despot-Verwaerde van Veurne, die handelde over het kweeken en het verbeteren der appelsoorlen. Wij zijn dezen heer hoogst dankbaar over zijne be langrijke mededeelingen, die op grondige kennissen en ondervindingen gestaafd zijn, en ons met zooveel beleefde welwillendheid zijn toevertrouwd. Hiermede is de vergadering voldaan uileen ge scheiden met het vleiend vooruitzicht dat haar bestaan zal strekken tot nut en voordeel van aankweek en handel in deze schoone vruchtbare streek. Merkwaardige vooruitgang der volksbiblioteek van de maatschappij de Ware Van Duyse's Vrienden, te Dixmude. Wij hebben de gelegenheid gehad kennis te nemen van het verslag over de beweging der volksboekerij, gedurende 1872-75, van genoemde Maatschappij, ge- geven door de boekbewaarders van denKring in alge- meene vergadering van 50 mei jl. De Ware Van Duyse's Vrienden hebben gedurende 1872-75 het getal van 5789 boekwerken uitgeleend, vormende ruim twee en veertig honderd deelen In 1871-72 bereikte het getal der geleende werkeu enkel 1876. Dus is de beweging meer dan verdubbeld. Deze schitterende uitslag strekt tot eer aan del-Fare Van Duyse's Vrienden, en zegt luid dat de leeslust in Dixmude vau dag lot dag toeneemt. Dat is schoon en prijsbaar. Meer zeggen wij niet. Als de .cijfers zulke welspre kende feiten doen kennen, dan zijn er geene woorden noodig. Het doet ons plezier dat de professorsgazet geen enkel woord durft zeggen over de klerikale geldop- trommeling in Belgie, om de baanstropers en petro- leurs van Spanje te ondersteunen. Misprijst en laakt zij het gedrag harer vrienden? Dat vragen wij duidelijk. De openbare denkwijze ver langt met recht de opinie te kennen der professors over het revolulionnair gedrag der klerikalen, die moord, roof, brand aanhitsen. Asa! professors, komt vooruit. Gij hebt zoo dikwijls de liberalen al de misdaden en gruwelstukken der Parijsche Kommuue te laste gelegd, en gij wist dat zij met die moorders geen hoegenaamd gemeens hadden. Dus wij vragen duidelijk Is het de klerikalen toe- gelalen de burgeroorlog te helpen aanstoken in Span je, ja of neen? Zijn de moorden, de branden, de roo- verijen in Spanje goed en elders slecht?Is revolutie maken, bloed storten, met petrol in brand steken daa eene deugd, eene weldaad als zij door de klerikalen ge daan worden? Antwoordt daarop eens. Handel en lijverheid. Bestaat er afslag op de kolen; is er eene drukking in den handel ontstaan? Op de eerste vraag rust er nog eenigen twijfel, maar de tweede kan niet meer be twijfeld worden. Het is zeker dat de noodwendigheden niet meer zoo groot zijn, dal de voorraad aangroeit, dat de koopers hunne aankoopen begrenzen en dat de ontegenspre kelijke zwakheid der metaalmarkten de kolénmarkten poogt in haren onvaslen toestand mede te slepen. Hel is ook zeker dat er afslag beslaat in Engeland, en dat er ongetwijfeld een afslag zou komen in Duilsch- land, indien de aanzienlijke verzendingen naar Belgie, de prijzen niet ondersteund hadden. Het is zeker dat de oorzaak waarom de voorraden niet zoo groot zijn als mogelijk is, moet gezocht wor den in de haast wel er gebruikt wordt om de bestel lingen af te leveren want rondweg gesproken, is nu de haast lot afleveren zoo groot, als eenige maanden geleden er vertraging gebruikt werd om elke verzen ding te verachteren. De voorbrengst is wel is waar, wat gering, door het gebrek aan werklieden maar juist daaruit volgt dat de verkoopers pogen hunne hooge prijzen staande te houden. De nominale prijzen der verledene week waren grof gruis frs 28 lot 30; gailleteries fi s 40. De coke kolen worden verkocht aan 30 lot 52, maar de coke neigt tot daling, door de groole hoeveelheid nieuwe geopende ovens in de provincie Luik. Ook is het Ie kort in de brandstof, waardoor de prijzen zoo hoog stegen, geheel verdwenen. Uit frankrijk is er deze week geen belangrijk nieuws te melden. Er heerscht daar ook drukking, maar nog geene tegenwerking, dat is te zeggen, dat de overeenkomsten gemakkelijker gesloten worden S=sS£>CGSD<£i==ss? THB>sg)g©3gB<

Weekblad van Dixmude (1845-1879) | 1873 | | pagina 2