FEESTEN Gewichtig nieuws. f EESSEN-KERMS. ■U Houdt moed, burgerlijke overheid, en de zegepraal zal aan u zijn. De geestelijkheid ziet met de diepste onrust alom den weerstand toenemen tegen liaren godtergenden oorlog aan de schoolwet. Zij dacht dat aïles en allen zouden huigen. Maar God wil het niet, de goede God van vrede, liefde en broedermin De onderwijzers houden stand, de onderwijze ressen wijken niet achteruit en de gemeenteover heden staan kloek op voor het recht, de rechtvaar digheid, de burgereendracht en de wet. Van wie gaat de vervolging, de opstand uit? De bisschoppelijke Patrie, vau Brugge, bevat een uiterst hevig artikel tegen een der aanzienelijkste burgemeesters onzer naaste omstreken, een man gekend om zijn braaf karakter, verzoenende ge zindheid en welwillendheid voor iedereen, maar het moet gezegd worden die achtbare magistraat laat zijn gezag, zijne waardigheid niet onder de voeten trappen plicht en eer voor alles. De scholen zijn in kwestie en van dan af moet de Patrie de waarheid vervalschen, komedie spelen. Het blad vertelt dat de nonnen verjaagd geworden zijn uit de gemeenteschool. Dat is GELOGEN De waarheid, ziehier zij hebben - vrijwillig - hun ontslag gegeven, luidop verklarende dat zij in de gemeenteschool niet mochten blijven, en alzoo de zending op zich moesten nemen twist en twee dracht in eene vreedzame gemeente te helpen zaaien door eene school te openen vijandig aan de rust van allen. Zij die vroeger de genegenheid van de geheele gemeente wegdroegen. Van daar komt dan de oorlog Bovendien de heer burgemeester had zijn woord gegeven dat hoegenaamd niets in de gemeenteschool zou veranderen. De nonnen weenden bittere tranen omdat zij een gesticht moesten verlaten waar zij zoo wel warenen eenen burgemeester vaarwel genheid ontvangen hebben... Echter gaven zyïïtfii ontslag Klerikale politiekers; hoe onmenschelijk wreed gaat gij te werk met uwe dienaars en de rust der der dorpen. Waarlijk, 't is wraakroepend En alzoo zijn de nonnen heengegaan, het hart vol droefheid en nadenken over de rol diemen haar dwingt te spalen. Wat hatelijke komedie. Wij weten zeer goed dat de pastoor geweldige sermoenen doetzijne parochianen doet schrikken en beven. Hij zoekt en maakt overal zoogezegde goddeloozen en religievervolgers van de beste christenen, de braafste gelovigen. Maar thans moet de heer pastoor gevoelen dat hij op verkeerden weg is, met zijne onrechtvaardige geweldige sermoenen, met zijne lasteringen in de Patrie, met zijn wraakroepend twistzaaien in eene vreedzame gemeente. En dat juist in een dorp waar de burgemeester altoos het voorbeeld gaf van ge- matigheid en welwillendheid. En zulk een verzoe nend man wordt gelasterd Gewis, herder, zal u het volk niet volgen. God wil het nietde God van liefde, eendracht en broedermin keurt u afDouderend roept hij u toe Zalig zijn zij die de wereld vreedzaam be- wandelen en, uit af keer voor twist en tweedracht, de levensbaan der menschen met roozen van vrede en liefde bezaaien, n h De «vitte meelzak Volgens de professorsgazet is de kwestie der pen sioenen voor n de onderwijzers met God op het punt van opgelost te worden. Opgepast, onderwijzers die aan 't wankelen staat, herinnert u de fabel van den goeden Lafoutaine, waarin er spraak is van den verleidenden meelzak. O, dat wit zakje kondigt niets goeds aan. Die belangrijke kwestiezegt de altijd-bedrie- ende-profossor3gazet, is toevertrouwd aan den eerJules Malou om zijne bevoegdheid in finan- ciëele zaken gekend In cijfers voor 't bedriegt den boer Als Jules Malou de kwestie der pensioenen met God zoo goed oplost als degene van 's lands schat kist, die hij vol van Gods gratie liet uitsmeeren, toen hij minister was dan, o dan 1 hebben de on derwijzers met God niets te vreezen voor hunnen ouden dag. De beloftenfabrikant van Sinte Klaai heeft de zaken van liet land zoo goed geschaveeld dat hij 500 miljoen schulden, eene ijdele kas en 12 miljoen te kort per jaar achterliet. Niet waar, dat is 't manneke gevonden Een refrein Ziehier een refrein dat veel op den buiten begint gezongen te worden, in de gemeenten waar de gees telijkheid scholen in ovenkoten wil stichten zonder onderwijzers Van scholen voor de klucht, Lokalen zonder lucht, Eu meesters onverstand. O Heer! bevrijdt ons land Door omstandigheden onafhankelijk van onzen wil, zijn wij gedwongen een groot getal arti kels en mededeelingeu tot ons naaste nummer te verschuiven. Sterfgeval. Een der beste burgers van stad is niet meer Verleden zaterdag is te Dixmude overleden, in den ouderdom van 56 jaren, de heer Jozef Hosten, lid der teekenacademie. De aflijvige had door eigene werken en bekwaamheid zich eene burgerlijke positie verschaft en was door iedereen geacht en bemind. Talrijk waren de vrienden die hem de laatste eer bewezenover het graf werden twee lijkredens uitgesproken door den heer Revnaert, professor van bouwkunde, namens het bestuur der teeken academie en door den heer hoofdman Beyer- Vereecke, in name der gaaiboldersmaatschappij de Veêróngelukkigë ja gevlucht, heeft hij niet bijgestaan? Hoeveel weduwen en weezen heeft hij door woorden en daden niet getroost Ja, waar ramp en ongeluk hunnen intrek namen, waar smart of droefheid eene schuilplaats vonden, was Joos Hosten de eenvoudige brave burger te vindeu. Ziehier de lijkrede uitgesproken door den heer hoofdonderwijzer Reynaert Mijnheeren, Vei'scliillige Nieuwstijdingen. Burgerstand vhu Dixmude De Kommissie der feesten heeft besloten dat de volgende volksvermaken zullen plaats hebben ter gelegenheid der kermis dezer gemeente. Prijsbolling voor mans- en vrouwpersonen, Buitengewone prijskamp met de Jaskaart, I /rt&asaai: onder het beheer der nieuwe wet, ondervraagt uwe kinderen, komt zien in onze scholen, de deuren staan wijd open, en dan zal het u niet moeilijk zijn, U te overtuigen, wie U bedriegt. Gij zult zien dat de zoogezegde scholen zonder God, wezenliijk scholen met God zijn en zullen blijven. Men wil u doen ge loven dat de priester uit de school gebannen is. Nogmaals leugen en bedrog. Indien de bedienaar van den cerediensl op "het uur aan het godsdienstig onderwijs toegewijd in de school komen wil, zal hij ontvangen worden met al de waar digheid aan zijnen rang verschuldigd. Ziedaar de waarheid. Diankenberge, 22 augusti 1879. De hoofdonderwijzer, A. Vernieüwe. De hoofdonderwijzers, 0. Adam. Men schrijft uit Brussel26 Augustiaan de Amsterdamsche Courant Belangrijk en goed nieuws, als het waar is, en het kan waar zijn, vvaat de bron waaruil ik het verneem boezemt vertrouwen in. De Paus, geraadpleegd over het u bekende plan onzer bisschoppen, de gemeentescholen en de normale scholen en hare onderwijzers in den kprkban te doen, zou onverwijld geantwoord hebben met eene afkeuring van dit voornemen, en met een verbod aan de prelaten er uitvoering aan te geven. Dit ware eene groote overwinning voor de regering, die dus, zonder op belemmering te stuiten, de nieuwe wet op het onderwijs zou kunnen in werking brengen. In ieder ge val was ik goed ingelicht toen ik u onlangs schreef dat de bedoelde bisschoppelijke excommunicatie niet was een voltrokken feit, zooals de bladen ze reeds hadden voorge steld. Het besluit, dat, naar men wil, de Paus z»u genomen hebben, ware trouwens ten eeuenmale in overeenstemming met de laai door den Koning gesproken bij gelegenheid van de feesten te Doornijk. =^>®S©©@S®^==- Nogmaals heeft de wreede dood hare zeis over het Bestuur onzer" Academie gezwaaid, nogmaals heeft zij een der ijve- rigsteleden der Cominissieuiions midden gerukt, en wederom is mij Üe pijnlijke laak opgelegd, den thans betreurden aflij vige, den beer Joseph Hosten, eene laatste hulde le bewijzen. Nog zeer jong verloor Hosten zijnen vader en trad hij in liet weezenhuis, waar hij zich door goed gedrag, buiteuge- wonen aanleg en onvermoeide vlijt onderscheidde. Wie een goed leerling was. zal geen slecht werkman zijn, dit ziet men alijd, en zoo ging het oek met Hosten van den dag dat hij in de samenleving slapte lot in zijn jongste uur wist hij door kennis, iever en nauwgezetheid, de achting te winnen van groot en klein, en tol loon van zijn streven verwierf hij onder de bufgerij een eervollen standdie hem toeliet, niet alleen voorde zijnen,maar ook voor anderen nuttig te zijn. Dat hij algemeen bemind werd. bewijst de toeloop van de groote menigte bij zijn droevig afscheiden, ja, door zijn rondborstig karakter, zijne onophoudelijke dienstvaardigheid, door de sclioouo voorbeelden, die hij als burger, als echtgenoot en als vader gaf, heeft hij de gene genheid van al zijne modehui gei s verdioud. Doch wal hem vooral kenschetste is eene diepe overtui ging van het nul en de noodzakelijkheid van het leeken- onderwijs. 'l Is die overtuiging die hem aandreef om bij le dragen tot den bloei der Academie; 't is zij die hem opwekte om al de leergasten, die bij hem werkten, le verplichten vrucht' te trekken uit de lessen der teekenschool, 't is zij die hem aan zette om zich de grootste opofferingeu te getroosten en de loffelijkste poginge'n aan le wenden teneinde zijne twee zonen de kennissen "te doen verwerven, waardoor zij te Gent hebben uilgemuut; 't is zij uog, die hem den moed en de krachten gaf, om gedurende de twee laatste winters zijns levens, da gelijks in onze teekenschool, de rust op le offeren welke hij zoo noodig had. Ja. brave, verdienstelijke burger, het verlies dat wij iu u ondergaan is groot en uw aandenken zal ons altijd duurbaar zijn. Ontvang hier, met den afscheidsgroet uwertalrij'kevrienden, de dankbetuiging van uwe medeleden der Commissie, van de or/df rwijzers en van de leerlingen der Academie nog lang zullen wij allen uwen nuttigen levenswandel herdenken en moge God n loonen voor het goede dat gij hebt gesticht. VaarwelHostentot daar waar men niet meer scheidt.. Het publiek wordt verwittigd dal, te rekenen van maandag 1 september aanstaande, de bureelen van het secretariaat zullen overgebracht zijn in hel nieuw Stadhuis. De plechtige prijsdeeling aan de leerlingen der gemeen teschool onzer s'iad, zal plaats hebben dinsdag 2 september aanstaande, om 2 i|ï ure namiddag, in het lokaal der klassen. Het Staatsblad van gisteren vrijdag bevat de volgende onderwijs-berichten Eessen. Eene onderwijzeres.Jaarwedde en profijlen, 1400 frs, huis en hof. Aan le vragen bij liet gemeente bestuur, voor den 7 september. Reninge. Hulponderwijzer, 1200 frs aan te vragen voor 1 september. Men klaagt in den buiten nog al veel over de aardap- peldieften die gepleegd worden "de werkmenschen zijn er zelfs de eerste slachtoffers van. Het ware goed dal de over heden en de belanghebbenden eeu dubbel waakzaam oog hielden. Woensdag voor middag heeft men uit den User hel lijk opgetrokken van eeneu dienstknecht van den landbouwer Maes te St Jacobskapelle, die sints twee dagen vermist werd. Men had zijne klak op het water vinden drijven, en dadelijk werden opzoekingen gedaan. Men denkt dal de ongelukkige, zondagnacht in het naar huiskeeren van Caaskerke-kermis, door de duisternis misleid, in het water zal gesukkeld zijn. In den nacht vau woensdag tot donderdag lest, is eene koei gestolen uit eene weide, te Leke, ten nadeele van Pieler Verghote, landbouwer aldaarhel beest had eene waarde van 40(1 frs. De korrektionneele rechtbank van Veurne heelt den 14, 23 en 25 augusti veroordeeld Lvneel Amand, werkman te Dixmude, lot 3 maanden ge vang en 26 frs boet, voor bedriegelijke ontvreemding van eene baal vodden. Gryspeerdl Karei, werkman te Dixmude, tot 26 frs boet, voor laster jegens den policiekommissaris van Dixmude. Pauwels Karei, herbergierszoon teNieuport, tot 3 maanden gevang, voor brandstichting in eene stroovim, hehoorende aan zijne moeder. Vandewalle Hendrik, onder de waakzaamheid der policie, te Couckelare, tol 2 jaren gevang en 26 frs boet, voor aflrog- gelarij ten nadeele van Teresia Derave te Eessen, en tol 1 maand gevang voor banverbreking. 1° Plaetevoet Pieler, 2° Decap Pieler, 3" Depoorler Lod., werklieden te Woumen, 4° Lecointe Karei, werkman te Merckem, 5° Cailliau Li vin, werkman te Langemarck, de 1st» en 3d" elk lot 36 maanden gevang en 16 maal 26 frs boet; de 2de tot 14 maanden gevang en 4 maal 26, frs boet; de 4d" lot 2 maanden gevang en 26 frs boet, en de 5dc lot 12 maanden gevang en 2 maal 26 frs boel, en oniniddelijke aanhouding van den 1", 2n, 3" en 5°, voor verscliillige dielten mei of zonder beklimming en braak, gepleegd te Merckem, in 1878 en 1879. Een ministerieel besluit van 16 dezer, verleent een uilvindingsbrevet aan M. C. Vanrietvelde, te Handzame, voor een werktuig om chieoreien te snijden. Sterfgevallen. De bisschop van Luik, Mgr Tlieodoor de Montpellier is zondag om 11 ure le Luik overleden, in den ouderdom van 72 jaren. Hij was bisschop sedert 1852. De lOOjarige Constance Priem is le Brugge overleden, zij was te Kortrijk geboren den 1 april 1779. Vermoedelijk zal de Paus den kanonnik Doulerloux wt iiissc'">p van Luit henoemen. Deze geestelijke is naar men zeg't, veel verzoenender van aard dan zijn voortganger. Den 20 dezer is dochter Vaudeimarliere, te Oostnieuw- kerke ongelukkiglijk aan haren dood gekomen. Daags te voren willende hare geladene karre verzekeren met'ecne koorde langs onder vast le hinden, is de karrebak eensklaps keerende, op haar neérgekomen en heeft haar lichaam als hel ware verbrijzeld. Des anderen daags is zij overleden. De heer Jan Van Iseghem, burgemeester van Oostende, is ernstig ziek. M. Rogier, oud Congreslid, die zich op dit oogenblik te Hcist bevindt, is over eenige dagen ook eensklaps door zulke lievige ongesteldheid aangevallen geworden, dat men ernstig begou te vreezen. Heden zijn de heeren Van Iseghem en Rogier op hetere zijde. De parijsche Figaro heeft aan de stad Oostende een leelijkeu toer willen spelen, welke hij duur zou kunnen moe ten betalen. Dat blad schijnt jaloers te zijn dal er zoo vele vreemde lingen naar Oostende komen, terwijl de fransclie badsteden zich beklagen, en heeft niets beters gevonden, om de vreem delingen Oostende le doen verlaten, dan te schrijven dat de cholora in die hadstad heerscht. De gemeenteraad heeft zich terstond vcreenigd en eene logenstraffing aan het blad gezonden, waaruit blijkt dat nog nooit de gezondheidstoestand dier badstad zoo goed is ge weest als tegenwoordig. De gemeenteraad van Ooslenrie heeft in huilengewone zit ting met algemeene stemmen besloten, tegen den Figaro eene vervolging in te stellen wegens zijn valsch gerucht en schade en intrest te eischeti. Bij de bevolking en do aldaar aanwezige vreemdelingen heerscht eeue algemeene verontwaardiging legen het blad. Een stoomschip, dat zondag eene plezierreis deed van Oostende naar Diankenberge, is ten gevolge der holle zee laatstgenoemde haven niet kunnen binnenloopen en op de kust gestrand. Er waren meer dan 100 reizigers aan boord; hel duurde twee uren aleer allen in veiligheid aan land waren gebracht. Eene kaartelegster. Den 21 dezer maand verscheen voor de rechtbank van enkele policie teBrogge,de genaamde Cecilia Braet, weduwe Bauwens, wonende te Brugge, onder beschuldiging van fopperij, bij middel van de kaarten te slaan. Twee landbouwers van Zuienkerke, bijgeloovigen, die in maart-april laatst bestolen waren geweest, lieten zich ge zeggen dat gemelde Cilia wel door kaarllegging voorzeggen zou wie de dief was. Hits de betaling eener zekere som, lieten de boeren zich bedriegen: zij moesten gewijde keersjes aansteken en toen dezelve versmolten waren en de eerste persooa-die hen 's morgendsontmoette en vriendelijk groelle dat zou de dader zijn geweestDrij meisjes lieten zich ook om liefdes-historien foppen. De rechtbank heeft de kaart legster twee boelen toegepast, ieder van 25 frs met de voor zegging dat zij per naasten in den bak gaal! Maandag en dinsdag heeft liet hof van assisen van Westvlaanderen zich bezig gehouden met de zaak ten laste van Hendrik Bourgeois, schoenmaker te Iscgem, en Fideel Vion, drukker-uitgever van de Mandelgalmle Rocselare, beschuldigd van smaad bij middel der drukpers, de eerste beschuldigd een liedje geschreven le hebben getiteld de Mokke van Frankrijk, een schimpschrift op de familie Bus- schaert, de tweede van dit lied gedrukt te hebben zonder naam van drukker. De schrijver Bourgeois is veroordeeld tot 2 maanden gevang, tweemaal 26 frs boet en de helft der kosten. De drukker Vion is vrijgesproken met 7 stemmen tegen 5. Voor hetzelfde hof is woensdag de zaak opgeroepen ten laste van August Verstraete, oud 36 jaren, geboren le Meule- beke en wonende te Isegem, en Jan Decock, oud 25 jaren, schoenmaker, geboren en wonende le Isegem, aangeklaagd van te Isegem, binst den nacht van 20-21 maart 1871, met inzicht van ter dood te brengen, de genaamde Pieler Bour geois, duor hem jn het water te werpen, waarin hij verdronk. Zondag heeft le Mechelen een luisterlijken fakkeltocht plaats gehad, ter gelegenheid van de opening van hel 17d8 nederlandscli taal- en letterkundig congres in deze stad. Hij is soldaat Men moet weten dat de onder wijzers der gemeentescholen, vrijgesteld zijn van de solda tendienst maar in geval zij hun ontslag geven, er geen reden bestaat om de vrijstelling te handhaven. Dit geval heeft zich dezer dagen voorgedaan. Een gemeente onderwijzer van Zele Hoste genaamd het gemeente-onderwijs verlaten hebbende, om in liet kleri kaal onderwijs over te gaan, heeft terstond bevel ontvangen zijn regiment te vervoegen. Deze weglooper uit hel officiéél onderwijs, is don 25 dezer bij zijn korps ingelijfd. Dal is een voorbeeld dat tot les kan strekken aan degenen, die denken dat zij vrijgesteld zijn van den soldatendienst om zich hij hel klerikaal leger le engageeren. Het gouvernement verdient lof om op zoo krachtige wijze de uitdaging der bisschoppen te beantwoorden Het is mej. Van Belle van Dendermonde, die in den tombola der fransche Liefdadigheids-maatschappij te Brussel, de schilderij van Madou heeft gewonnen. Men moclit of de schilderij of 10,000 frs kiezen. Mej. Van Belle heeft de 10,000 frs gekozen, het is meer praktisch Onderwijzers congres te Luik. Het congges te Luik, dat den 7, 8, 9 en 10 september wordt gehouden, belooft zeer belangrijk te zullen zijn. Men verwacht le Luik meer dan 2000 onderwijzers en onderwijzeressen. Dit congres levert in de tegenwoordige omstandigheden een levendig belang op. Wij zien in een engelsch blad de aandacht gevestigd op de belangrijke goudonldekkingen ter westkust van Afrika. Men kan er goud graven als aardappelen. Eolloway's Pillen. Vertrouwelijk bericht. Aon al de lieden, die lijden aan schele hoofdpijn teweeg gebracht, door de gal, aan eene ongestelde maag en aan eenige andere galziekte of aan winden, worden deze Pillen ernstig aanbe volen als het gezondste, het spoedigst werkend en eindelijk het beste middel om verlichting te erlangen, zonder het zenuwgestel te overprikkelen noch te verzwakken. De Hol- loway Pillen zijn bijzonder geschikt om de overmaat van gal te verdrijven, die gewoonlijk de koorts veroorzaakt, tenzij men zonder dralen eene goede behandeling onderga. In ge vallen van aamborstigheid, van bronehlte en ontstok'ng der longen kan men er op rekenen dat zij alle gevaar zullen verdrijven. Door dan bloedsomloop te regelen en het bloed te zuiveren, voorkomen zij het weder Instorten. Door den lever tot eene goede afscheiding van gal op te wekken en deze zoohaast mogelijk uit het gestel te verdrijven, zullen deze Pillen van neöri-lachtlgheiil vaü geest, van VuBIplooit- heid en vau die onaangename gewaarwordingen, welke men dikwerf zenuwaandoeningen noemt, bevrijden. GEBOORTEN. 25 Aug. Maurits Francis Koleta Emiel Maes, zoon van Désiré en van Emma Kolcia Wvllie. (Weststraat.) WETTELURE HUWELIJKSBELOFTEN 24 Aug. Karei Florentijn Huyghe, jongman, schildersgast, oud 28 jaren, geboren en wonende le Dixmude, met Faraïldis Vanriaele, jonge dochter, dagwerkster, oud 19 jaren, geboren le Woumen en wonende*le Dixmude. OTKRLUDBNS. 23 Aug. Jozef Leopold Francis Hosten, timmerman, oud 55 jaren, 10 maanden en 12 dagen, van Dixmude, zoon van wijlen Jan Baptist en vau wijlen Joanna Teresia De- cneuvel, eclitgznoot van Anna Sofia Cuffez. (Stoveslraat.) 28 id. Pieler Jozef De Roo, dagwerker, oud 80 jaren, 4 maanden en 23 dagen, van Pollinchove, zoon van w ijlen Jan Baptist en van wijlen Eugenia Konslanlia Catleeuw echtgenoot van Barbara Einelia Vermeescli. (Kasteelstraat.) ZATERDAG 30 AUGUSTI 1879. Des avonds zullen de feesten aangekondigd worden door het luiden der klokken en het losbranden vam't kanon. Om 8 ure. muziekoelening op de dorpplaats door de Maat schappij Ste Cecilia. ZONDAG 31 AUGUSTI. Om 11 ure, Muziekoefening op de dorpplaats. Luisterlijke schieting met den handboog, Oppervogel 60 frs. Ieder zijdvogel 30 frs. Ieder kale 15 frs. 25 kleine vogels van 8 frs, 50 frs Totaal 200 frs vooruit. Inleg 7 frs terug 6 frs. MAANDAG 1 SEPTEMBER. Ringsteking in rechte lijn met kruiwagens, voor de herbergen het Engelsch Hof en de Zwaan boven de 60 jaar, belioeftigen der gemeente. ter herberg SI Etoi, 10 frs prijs. Inleg 20 c. 0

Weekblad van Dixmude (1845-1879) | 1879 | | pagina 2